REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia ma budżet

REKLAMA

Polska otrzyma w latach 2007-2013 w ramach funduszy strukturalnych i spójności Unii ponad 3 mld euro więcej niż początkowo oferował nam Londyn, ale o 2 mld mniej, niż przed pół roku proponował Luksemburg.
Dopiero w sobotę nad ranem doszło do porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013. Polska dostanie 59,65 mld euro w ramach funduszy strukturalnych plus pieniądze na rozwój wsi i dotacje bezpośrednie dla rolników. W sumie ponad 85 mld euro. Nasze składki wyniosą w tym okresie nieco ponad 20 mld euro. Premier się cieszy

- Odnieśliśmy wielki sukces, zrealizowaliśmy nasze cele w 95 proc. – premier Kazimierz Marcinkiewicz nie ukrywał radości. – Zwycięstwo ma smak francuskiego szampana – dodał szef rządu. Francuskiego, bo razem z Francuzami najgłośniej krytykowaliśmy pierwotną propozycję budżetową Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

REKLAMA

- W tych warunkach rząd osiągnął efekt optymalny – chwali prezydent elekt Lech Kaczyński. Cieszy się też odchodzący prezydent. Aleksander Kwaśniewski podziękował premierowi za aktywną postawę w trakcie negocjacji i skuteczne negocjacje.

Nie cieszy się za to opozycja. Więcej pewnie nie byliśmy w stanie ugrać, ale nie jest to jakiś wielki sukces – uważa Platforma Obywatelska. Jej lidera, Donalda Tuska irytuje entuzjazm premiera.

- Skoro teraz pijemy szampana i ogłaszamy sukces, to już więcej pieniędzy nie dostaniemy. Powiedzą nam, że skoro już jesteśmy zadowoleni, to więcej nie potrzebujemy – ocenił Tusk.

Za klęskę negocjacje uznała Liga Polskich Rodzin i Samoobrona. – Dla premiera szampan, dla polskich rodzin tylko gorzka herbata – powiedział Roman Giertych. Według niego Polska będzie płatnikiem wspólnego budżetu, ponieważ będzie musiała zainwestować, żeby dostać unijne fundusze, a nie jest w stanie ich wykorzystać.

Sukces ma smak francuskiego szampana – powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz po zakończeniu negocjacji budżetowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Trudne negocjacje

Z wyniku negocjacji jest zadowolona Komisja Europejska, a zwłaszcza komisarz Danuta Huebner, która będzie zarządzać zwiększonymi funduszami strukturalnymi.

Porozumienie zawarto w ostatniej chwili. Polska zaczynała je w sojuszu z Francją. Jednak Jacques Chirac skupił się na negocjacjach dotyczących rolnictwa. Polacy są podobno wściekli na inne kraje Trójkąta Wyszehradzkiego, które nie trzymały się porozumień i nie były z nami solidarne. Porozumienie uratowała kanclerz Angela Merkel. Skutecznie pośredniczyła między Francuzami i Brytyjczykami. Zrezygnowała też z części środków przeznaczonych dla wschodnich Niemiec i oddała je Polakom. Chodziło o około 100 mln euro. Ostatecznie Tony Blair zgodził się na dużą redukcję brytyjskiego rabatu (zwrotu części składki brytyjskiej, co ma odzwierciedlić to, że Zjednoczone Królestwo korzysta mniej niż inni na Wspólnej Polityce Rolnej). W zamian Jacques Chirac zgodził się na ponowne rozpatrzenie unijnej polityki rolnej, co ma nastąpić w latach 2008-2009.

Teraz parlament

- To typowe europejskie negocjacje. Nikt nie jest w pełni szczęśliwy, ale każdy coś dostał – uważają analitycy z brytyjskiego Królewskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych.

Na budżet musi się jeszcze zgodzić Parlament Europejski. Parlamentarzyści chcieli wyższego budżetu, ale zapewne przyjmą propozycję szefów państw i rządów.

Unijny budżet w liczbach

Perspektywa finansowa UE na lata 2007-2013

862,363 mld euro - to łączna wartość unijnego budżetu.
59,65 mld euro - tyle pieniędzy z funduszy strukturalnych ma przypaść Polsce.
26 mld euro - tyle mamy otrzymać na wsparcie polskiej wsi.
3 mld euro - tyle ma wynieść nasza roczna składka do wspólnego budżetu.
10,5 mld euro - o tyle zmaleje brytyjski rabat.
63 proc. - o tyle mają wzrosnąć brytyjskie wpłaty do budżetu UE w ciągu siedmiu lat.
116 proc. - o tyle wzrosną wpłaty francuskie.

 Marcin Droba
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA