REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia ma budżet

REKLAMA

Polska otrzyma w latach 2007-2013 w ramach funduszy strukturalnych i spójności Unii ponad 3 mld euro więcej niż początkowo oferował nam Londyn, ale o 2 mld mniej, niż przed pół roku proponował Luksemburg.
Dopiero w sobotę nad ranem doszło do porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013. Polska dostanie 59,65 mld euro w ramach funduszy strukturalnych plus pieniądze na rozwój wsi i dotacje bezpośrednie dla rolników. W sumie ponad 85 mld euro. Nasze składki wyniosą w tym okresie nieco ponad 20 mld euro. Premier się cieszy

- Odnieśliśmy wielki sukces, zrealizowaliśmy nasze cele w 95 proc. – premier Kazimierz Marcinkiewicz nie ukrywał radości. – Zwycięstwo ma smak francuskiego szampana – dodał szef rządu. Francuskiego, bo razem z Francuzami najgłośniej krytykowaliśmy pierwotną propozycję budżetową Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

REKLAMA

- W tych warunkach rząd osiągnął efekt optymalny – chwali prezydent elekt Lech Kaczyński. Cieszy się też odchodzący prezydent. Aleksander Kwaśniewski podziękował premierowi za aktywną postawę w trakcie negocjacji i skuteczne negocjacje.

Nie cieszy się za to opozycja. Więcej pewnie nie byliśmy w stanie ugrać, ale nie jest to jakiś wielki sukces – uważa Platforma Obywatelska. Jej lidera, Donalda Tuska irytuje entuzjazm premiera.

- Skoro teraz pijemy szampana i ogłaszamy sukces, to już więcej pieniędzy nie dostaniemy. Powiedzą nam, że skoro już jesteśmy zadowoleni, to więcej nie potrzebujemy – ocenił Tusk.

Za klęskę negocjacje uznała Liga Polskich Rodzin i Samoobrona. – Dla premiera szampan, dla polskich rodzin tylko gorzka herbata – powiedział Roman Giertych. Według niego Polska będzie płatnikiem wspólnego budżetu, ponieważ będzie musiała zainwestować, żeby dostać unijne fundusze, a nie jest w stanie ich wykorzystać.

Sukces ma smak francuskiego szampana – powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz po zakończeniu negocjacji budżetowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Trudne negocjacje

Z wyniku negocjacji jest zadowolona Komisja Europejska, a zwłaszcza komisarz Danuta Huebner, która będzie zarządzać zwiększonymi funduszami strukturalnymi.

Porozumienie zawarto w ostatniej chwili. Polska zaczynała je w sojuszu z Francją. Jednak Jacques Chirac skupił się na negocjacjach dotyczących rolnictwa. Polacy są podobno wściekli na inne kraje Trójkąta Wyszehradzkiego, które nie trzymały się porozumień i nie były z nami solidarne. Porozumienie uratowała kanclerz Angela Merkel. Skutecznie pośredniczyła między Francuzami i Brytyjczykami. Zrezygnowała też z części środków przeznaczonych dla wschodnich Niemiec i oddała je Polakom. Chodziło o około 100 mln euro. Ostatecznie Tony Blair zgodził się na dużą redukcję brytyjskiego rabatu (zwrotu części składki brytyjskiej, co ma odzwierciedlić to, że Zjednoczone Królestwo korzysta mniej niż inni na Wspólnej Polityce Rolnej). W zamian Jacques Chirac zgodził się na ponowne rozpatrzenie unijnej polityki rolnej, co ma nastąpić w latach 2008-2009.

Teraz parlament

- To typowe europejskie negocjacje. Nikt nie jest w pełni szczęśliwy, ale każdy coś dostał – uważają analitycy z brytyjskiego Królewskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych.

Na budżet musi się jeszcze zgodzić Parlament Europejski. Parlamentarzyści chcieli wyższego budżetu, ale zapewne przyjmą propozycję szefów państw i rządów.

Unijny budżet w liczbach

Perspektywa finansowa UE na lata 2007-2013

862,363 mld euro - to łączna wartość unijnego budżetu.
59,65 mld euro - tyle pieniędzy z funduszy strukturalnych ma przypaść Polsce.
26 mld euro - tyle mamy otrzymać na wsparcie polskiej wsi.
3 mld euro - tyle ma wynieść nasza roczna składka do wspólnego budżetu.
10,5 mld euro - o tyle zmaleje brytyjski rabat.
63 proc. - o tyle mają wzrosnąć brytyjskie wpłaty do budżetu UE w ciągu siedmiu lat.
116 proc. - o tyle wzrosną wpłaty francuskie.

 Marcin Droba
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA