Kategorie

Unia ma budżet

Polska otrzyma w latach 2007-2013 w ramach funduszy strukturalnych i spójności Unii ponad 3 mld euro więcej niż początkowo oferował nam Londyn, ale o 2 mld mniej, niż przed pół roku proponował Luksemburg.
Dopiero w sobotę nad ranem doszło do porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013. Polska dostanie 59,65 mld euro w ramach funduszy strukturalnych plus pieniądze na rozwój wsi i dotacje bezpośrednie dla rolników. W sumie ponad 85 mld euro. Nasze składki wyniosą w tym okresie nieco ponad 20 mld euro. Premier się cieszy

- Odnieśliśmy wielki sukces, zrealizowaliśmy nasze cele w 95 proc. – premier Kazimierz Marcinkiewicz nie ukrywał radości. – Zwycięstwo ma smak francuskiego szampana – dodał szef rządu. Francuskiego, bo razem z Francuzami najgłośniej krytykowaliśmy pierwotną propozycję budżetową Wielkiej Brytanii.

Reklama

- W tych warunkach rząd osiągnął efekt optymalny – chwali prezydent elekt Lech Kaczyński. Cieszy się też odchodzący prezydent. Aleksander Kwaśniewski podziękował premierowi za aktywną postawę w trakcie negocjacji i skuteczne negocjacje.

Nie cieszy się za to opozycja. Więcej pewnie nie byliśmy w stanie ugrać, ale nie jest to jakiś wielki sukces – uważa Platforma Obywatelska. Jej lidera, Donalda Tuska irytuje entuzjazm premiera.

- Skoro teraz pijemy szampana i ogłaszamy sukces, to już więcej pieniędzy nie dostaniemy. Powiedzą nam, że skoro już jesteśmy zadowoleni, to więcej nie potrzebujemy – ocenił Tusk.

Za klęskę negocjacje uznała Liga Polskich Rodzin i Samoobrona. – Dla premiera szampan, dla polskich rodzin tylko gorzka herbata – powiedział Roman Giertych. Według niego Polska będzie płatnikiem wspólnego budżetu, ponieważ będzie musiała zainwestować, żeby dostać unijne fundusze, a nie jest w stanie ich wykorzystać.

Sukces ma smak francuskiego szampana – powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz po zakończeniu negocjacji budżetowych.

Trudne negocjacje

Z wyniku negocjacji jest zadowolona Komisja Europejska, a zwłaszcza komisarz Danuta Huebner, która będzie zarządzać zwiększonymi funduszami strukturalnymi.

Porozumienie zawarto w ostatniej chwili. Polska zaczynała je w sojuszu z Francją. Jednak Jacques Chirac skupił się na negocjacjach dotyczących rolnictwa. Polacy są podobno wściekli na inne kraje Trójkąta Wyszehradzkiego, które nie trzymały się porozumień i nie były z nami solidarne. Porozumienie uratowała kanclerz Angela Merkel. Skutecznie pośredniczyła między Francuzami i Brytyjczykami. Zrezygnowała też z części środków przeznaczonych dla wschodnich Niemiec i oddała je Polakom. Chodziło o około 100 mln euro. Ostatecznie Tony Blair zgodził się na dużą redukcję brytyjskiego rabatu (zwrotu części składki brytyjskiej, co ma odzwierciedlić to, że Zjednoczone Królestwo korzysta mniej niż inni na Wspólnej Polityce Rolnej). W zamian Jacques Chirac zgodził się na ponowne rozpatrzenie unijnej polityki rolnej, co ma nastąpić w latach 2008-2009.

Teraz parlament

- To typowe europejskie negocjacje. Nikt nie jest w pełni szczęśliwy, ale każdy coś dostał – uważają analitycy z brytyjskiego Królewskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych.

Na budżet musi się jeszcze zgodzić Parlament Europejski. Parlamentarzyści chcieli wyższego budżetu, ale zapewne przyjmą propozycję szefów państw i rządów.

Unijny budżet w liczbach

Perspektywa finansowa UE na lata 2007-2013

862,363 mld euro - to łączna wartość unijnego budżetu.
59,65 mld euro - tyle pieniędzy z funduszy strukturalnych ma przypaść Polsce.
26 mld euro - tyle mamy otrzymać na wsparcie polskiej wsi.
3 mld euro - tyle ma wynieść nasza roczna składka do wspólnego budżetu.
10,5 mld euro - o tyle zmaleje brytyjski rabat.
63 proc. - o tyle mają wzrosnąć brytyjskie wpłaty do budżetu UE w ciągu siedmiu lat.
116 proc. - o tyle wzrosną wpłaty francuskie.

 Marcin Droba
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.