| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZBP spodziewa się ograniczeń kredytów walutowych

ZBP spodziewa się ograniczeń kredytów walutowych

W przeciągu kilku miesięcy mogą zostać wprowadzone ograniczenia w zaciąganiu kredytów w walutach obcych, ale raczej nie będą o­ne polegały na całkowitym zakazie - uważa prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

"Myślę, że pewne regulacje zostaną wprowadzone, ale raczej nie będą one polegały na całkowitym zakazie. Sądzę, że jest to kwestia kilku miesięcy" - powiedział Pietraszkiewicz podczas konferencji ZBP i Pentora.Propozycją takiej regulacji może być udzielenie kredytu walutowego tylko tym osobom, które mają wysokie własne dochody, posiadają oszczędności lub inne zabezpieczenia albo zarabiają w walutach obcych."Wydaje się, że sektor bankowy, wspólnie z nadzorem bankowym, zaproponuje rozwiązania, mające na celu nakłonienie do zabezpieczenia przed ryzykiem walutowym. Jeśli perswazyjne działania nie byłyby wystarczające, można się spodziewać działania administracyjnego" - powiedział Pietraszkiewicz."Każdy klient musi być świadom ryzyka zaciąganego w walutach obcych" - dodał.Związek Banków Polskich zaproponował wcześniej wprowadzenie całkowitego zakazu udzielania kredytów walutowych osobom, które nie mają dochodów w walucie udzielanego kredytu.Na początku grudnia NBP informował, że propozycja Związku nie była wówczas rozważna przez Komisję Nadzoru Bankowego.Na ryzyko związane z szybko rosnącym zaangażowaniem banków w kredytowanie w walutach obcych zwracały uwagę m.in. agencje ratingowe Standard&Poor's i Fitch.Walutowe kredyty hipoteczne, szczególnie we frankach szwajcarskich, to najpopularniejsze tego typu kredyty w Polsce.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK