REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza na prąd wzrośnie o 11 proc. od przyszłego roku

REKLAMA

Wzrost o 11 proc. akcyzy na energię elektryczną zakłada projekt nowelizacji ustawy o akcyzie przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Resort chce jednocześnie zrezygnować z opodatkowania tzw. wyrobów niezharmonizowanych i powrócić do zasady ustalania w ustawie jedynie maksymalnych stawek na olej opałowy.
Jak podało MF w czwartkowym komunikacie nowelizacja ma za zadanie dostosować polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej. Dotyczy to przede wszystkim wprowadzenia nowych zasad opodatkowania energii elektrycznej.

"Dyrektywa (unijna) wymaga opodatkowania energii elektrycznej na etapie jej sprzedaży odbiorcom końcowym. Oznacza to konieczność zastąpienie obecnego systemu, w którym akcyza od energii elektrycznej płacona jest przez elektrownię" - podał resort w komunikacie.

Zgodnie z projektem opublikowanym na stronach internetowych MF akcyza na energię elektryczną ma wzrosnąć do 22,2 zł za jedną megawatogodzinę z 20 zł obecnie.

Już wcześniej resort finansów uzasadniał, że podwyżka ma wyeliminować ryzyko ubytku w dochodach budżetowych, które mogłyby wystąpić ze względu na zmianę systemu poboru akcyzy. Wzrost akcyzy ma zrekompensować około 10-proc. ubytek energii elektrycznej, który występuje podczas przesyłu energii.

Według wcześniejszych wyliczeń resortu bez podwyżki budżet straciłby 276 mln zł z tytułu ubytku dochodów z akcyzy. Projekt nowelizacji ustawy przeszedł już przez konsultacje międzyresortowe i zajmie się nim teraz rząd. Nowelizacja zakłada m.in. rezygnację z opodatkowania akcyzą tzw. wyrobów niezharmonizowanych, takich jak np. perfumy, samochody czy karty do gry.

Projekt nowelizacji zakłada także powrót do systemu ustalania w ustawie jedynie maksymalnych stawek akcyzy w przypadku paliw z możliwością ich obniżania rozporządzeniem Ministra Finansów.

"Zaproponowano również przyjęcie rozwiązania, w którym to ustawodawca określa maksymalne stawki ustawowo, minister zaś może dokonywać stosownego ich obniżenia w rozporządzeniu wykonawczym, co nie wiąże się z jakimkolwiek wzrostem stawek podatku akcyzowego w 2006 r., z wyjątkiem stawek na wyroby tytoniowe" - podało MF w komunikacie.

Nowelizacja zakłada, że maksymalna stawka od tzw. wyrobów energetycznych (ta kategoria obejmie m.in. paliwa oraz gaz płynny do napędu samochodów) ma wynosić 2.000 zł od 1.000 litrów. W przypadku ciężkich olejów opałowych, gazu ziemnego i metanu będzie to 1.000 zł od tony.

"(...)Stawka akcyzy na oleje opałowe przeznaczone na cele opałowe zostanie obniżona w rozporządzeniu do poziomu zbliżonego do stawki określonej obecnie w ustawie (odpowiednio 233 zł o 1.000 litrów gotowego wyrobu i 60 zł od 1.000 kilogramów gotowego wyrobu). Ponadto utrzymane zostanie zwolnienie ciężkiego oleju opałowego wykorzystywanego w pracach rolnych, ogrodniczych, szklarniowych oraz leśnych" - napisali autorzy nowelizacji w uzasadnieniu do projektu.

Sejm w czerwcu zmienił ustawę o akcyzie uniemożliwiając MF regulowanie stawek rozporządzeniem i ustalając stawki akcyzy od paliw "na sztywno".

Zmiana ta została przyjęta przytłaczającą większością głosów. Opowiedziały się za nią wszystkie ówczesne kluby parlamentarne, w tym PiS.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA