REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiast dróg, uzdrawianie kolei

REKLAMA

Polskie drogi kolejowe mają być nowoczesne dzięki finansowaniu ich przy wykorzystaniu środków pochodzących z opłaty paliwowej i akcyzy obciążającej paliwa. Tak zdecydował Sejm, uchwalając pakiet trzech ustaw kolejowych.
Ustawa o Funduszu Kolejowym przewiduje utworzenie takiego funduszu, który będzie finansować budowę i przebudowę linii kolejowych, ich remonty, utrzymanie, a także likwidację – jeśli okażą się zbędne. Środki funduszu będą przeznaczane nie tylko na działania inwestycyjne, ale również na pokrycie utraconych w latach 2002-2003 przez PKP przychodów z tytułu obowiązujących ustawowych ulg taryfowych w krajowych przewozach pasażerskich.
Podział opłaty paliwowej

Do Funduszu Kolejowego trafi 20 proc. wpływów z opłaty paliwowej. Obecnie całość wpływów z opłaty paliwowej (w 2005 roku około 1,2 mld zł) przeznaczana jest na budowę dróg i program budowy autostrad. W celu zasilenia nowego funduszu możliwe będzie także przekazanie nieodpłatnie akcji w spółkach publicznych, stanowiących własność Skarbu Państwa.

REKLAMA

Najważniejsze zmiany
■ do Funduszu Kolejowego ma trafić 20 proc. wpływów z opłaty paliwowej od wprowadzanych na rynek krajowy paliw silnikowych
■ od 2007 roku na budowę linii kolejowych i dróg przeznaczanych będzie 18 proc. wpływów z akcyzy na paliwa
■ łatwiej i szybciej będą pozyskiwane nieruchomości pod inwestycje kolejowe

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować obligacje w kraju i za granicą na rzecz Funduszu Kolejowego, z przeznaczeniem na realizację zadań inwestycyjnych.

Akcyza na paliwa

Na inwestycje w kolej mają być przeznaczone również wpływy z akcyzy na paliwa. Obecnie na finansowanie dróg przeznaczanych jest 12 proc. wpływów z akcyzy paliwowej. Posłowie podczas uchwalania ustawy o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego uznali, iż do podziału między kolej a drogi pieniędzy ma być więcej. W 2006 roku do podziału ma być jeszcze 12 proc. wpływów z akcyzy na paliwa, ale od 2007 roku będzie to już 18 proc.

Grunty pod tory

Trzecia ustawa, z pakietu kolejowego, to ustawa o transporcie kolejowym. Zawiera ona przepisy, które regulują m.in. zasady pozyskiwania gruntów pod inwestycje kolejowe.

Nieruchomości przeznaczone na linię kolejową, stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego, staną się, z mocy prawa, własnością Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej dotycząca tych nieruchomości stanie się ostateczna. Za nieruchomości, o których mowa, jednostki samorządu terytorialnego otrzymają odszkodowanie. Wysokość odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość powinna odpowiadać jej wartości rynkowej, ustalonej według stanu na dzień wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marek Kobylański
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA