REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE daje 5,76 mln zł dla przedsiębiorców, którzy połączą się w jedną grupę

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby połączyć się w grupy (tzw. klastry) i razem zdobywać rynek, mogą promować swoje produkty za pieniądze z Unii Europejskiej.
Jacek Burszyński z firmy Syngenta Seeds produkującej nasiona skontaktował się z 30 producentami pomidorów z ziemi sandomierskiej. Zorganizował dla nich szkolenia z produkcji warzyw. Wykłady zapewniły miejscowe ośrodki doradztwa rolniczego, pomogły władze samorządowe.
Rolnicy nauczyli się, jak uprawiać najbardziej popularne gatunki pomidorów i z połączenia sił zaczęli odczuwać pierwsze korzyści. Przede wszystkim mieli zapewniony zbyt, bo z grupą skontaktowały się firmy handlowe. Mogli też obniżyć koszty reklamy (rozłożyły się na wszystkich) oraz wynegocjowali korzystne warunki sprzedaży warzyw. - Moja firma zapewnioną zaś miała dostawę dobrej jakości nasion - tłumaczy Burszyński.
Podobnych grup jest w Polsce już osiem. Poza Pomidorem z Ziemi Sandomierskiej jest Epoka Gryczoka z woj. lubelskiego (uprawa gryki), Chmielaki Nadwiślańskie (lubelskie, uprawa chmielu), Rogal Marcina (Wielkopolska, tradycyjne wypieki), Kotły Pleszewskie (produkcja kotłów grzewczych, Wielkopolska), Granit Strzegomski (wydobycie granitu, dolnośląskie), Grupa Turystyczna Łeba (działalność hotelarska, pomorskie), Grono Ceramiczne (produkcja i handel materiałami budowlanumi, świętokrzyskie, mazowieckie, łódzkie).
Wszystkie tworzą tzw. klaster (grono). To skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców towarów i usług, które działają w pokrewnych sektorach gospodarki. Wspierają je placówki badawcze i władze lokalne. Najsłynniejszym klastrem w świecie jest amerykańska Dolina Krzemowa.
Wszystkie osiem polskich grup zgłosiło się do programu szkoleń promujących clustering. Finansowany jest on ze środków Unii Europejskiej, która przekazała na ten cel 5,76 mln zł.
Program na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje konsorcjum firm DGA, Enterplan oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Każdy, kto do programu przystąpi, będzie mógł liczyć na sfinansowanie szkoleń dla pracowników danej firmy, na promocje swojego produktu na rynku polskim i zagranicznym, a także na np. stworzenie wspólnego loga danego klastru.
- Liczymy, że będą się do nas zgłaszać tzw. liderzy grup, np. pracownicy instytucji badawczej, czy pracownicy samorządowi, którzy będą chcieli promować swój produkt regionalny i skrzyknąć wszystkich jego producentów ze swojego terenu - mówi Stanisław Szulka z IBnGR. Zgłaszać się można do końca lutego 2006 r.
Na korzyści związane z programem liczy m.in. klaster Chmielaki Nadwiślańskie.- Przystąpiliśmy do programu, bo chcemy być najsilniejszą grupą producencką chmielu w kraju - tłumaczy wójt 5-tysięcznej gminy Wilków Grzegorz Teresiński. W gminie już powstaje 35 proc. polskiego chmielu, który produkuje 800 rolników. - Rolnik polski to indywidualista, ale jak mu się pokaże korzyści związane z przystąpieniem do grupy, to opór mija - mówi Teresiński.

Leszek Kostrzewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA