REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gosiewski o terminie prac nad budżetem

Zdaniem szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego, "nie ma terminu mówiącego, w którym momencie ma być uchwalony budżet". "Budżet może być uchwalony spokojnie w każdym okresie, w którym prace nad nim zostaną zakończone" - podkreślił.

Inflacja HICP w Polsce 0,8 proc.

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w grudniu 2005 roku w ujęciu rocznym 0,8 proc. wobec 1,1 proc. w listopadzie - podał Eurostat.

LPR i Samoobrona chcą poparcia dla projektów

Albo będzie poparcie PiS dla projektów ustaw zgłoszonych przez ugrupowania wchodzące w skład porozumienia programowego, albo porozumienia nie będzie - oświadczyli na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie Krzysztof Filipek z Samoobrony i lider LPR Roman Giertych

Złoty odetchnął w czwartek po ostatnich spadkach

Rynek walutowy zdążył przyzwyczaić się do gorszych wieści z polityki i po kilku dniach spadku, złoty rozpoczął czwartek od wzrostu wartości. Dodatkowo wpiera go poprawa klimatu na giełdach światowych - podsumowują dilerzy.

REKLAMA

Napływ inwestycji zagranicznych może wynieść 10 mld USD

W tym roku napływ inwestycji zagranicznych może wynieść ok. 10 mld USD. W zeszłym roku, według wstępnych szacunków, było to 6-7 mld USD - powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak.

Prezydent chce rozwiązać kryzys w państwie, a nie parlament

Marszałek Sejmu Marek Jurek zapewnił w w Radiu Zet, że prezydent Lech Kaczyński chce rozwiązać  "kryzys w państwie", a nie parlament.

Lepper: jesteśmy gotowi podpisać porozumienie programowe

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper powiedział w porannej audycji radiowej "Sygnały dnia",
że Samoobrona jest gotowa podpisać porozumienie programowe z PiS. 

Tanie państwo legło w gruzach

Zrealizowanie idei taniego państwa wymaga gruntownych zmian instytucjonalnych i ustawowych. Tymczasem gabinet Kazimierza Marcinkiewicza oszczędza na nowe urzędy i przedterminowe wybory przez zmniejszanie liczby telefonów komórkowych i samochodów.

REKLAMA

Nie bierz kredytu

Jeśli podatnik musi dopłacić podatek, a nie ma oszczędności, nie powinien zadłużać się w banku. Kredyt będzie kosztował go więcej niż odsetki, które naliczy mu fiskus za zwłokę.

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola w firmie to jedno z najbardziej uciążliwych wydarzeń. Musimy sprostać nie tylko obowiązkom, jakie wynikają z kontroli, ale również tym, które wiążą się z codzienną działalnością firmy. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto poznać zasady prowadzenia kontroli i przygotować się do wizyty kontrolera.

Przecena wyhamowana, rynek patrzy na politykę

Środowe popołudnie przyniosło stabilizację na rynku walutowym po porannych spadkach. Nastroje poprawiła dobra aukcja pięciolatek, jednak inwestorzy patrzą głównie na scenę polityczną.

List Marka Jurka do prezydenta L. Kaczyńskiego

Marszałek Sejmu Marek Jurek w liście do prezydenta Lecha Kaczyńskiego ocenił, że "względy ściśle kalendarzowe, ocena tempa prac budżetowych Sejmu", nie powinny wpływać na jego decyzje przy ewentualnym "rozważaniu konsekwencji art. 225 konstytucji i przewidzianej tam możliwości skrócenia  kadencji Izby".

Kotlinowski: Propozycja PiS wydaje się racjonalna

Propozycja "planu stabilizacyjnego" złożona przez PiS innym partiom wydaje się racjonalna - ocenił wicemarszałek Sejmu Marek Kotlinowski (LPR). Dodał, że LPR jest gotowa do współpracy i przeanalizuje propozycję PiS.

Kalinowski: trzeba rozmawiać z PiS dopóki jest taka możliwość

Jarosław Kalinowski (PSL) powiedział, że dopóki są możliwości rozmowy i poszukiwania kompromisu, to trzeba rozmawiać z PiS. Lider PSL odniósł się w ten sposób do propozycji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego stworzenia planu stabilizacyjnego na najbliższe sześć miesięcy.

Marcinkiewicz: propozycja J.Kaczyńskiego rozsądna

Premier Kazimierz Marcinkiewicz ocenił propozycję prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zawarcia paktu
stabilizacyjnego jako bardzo rozsądną. Wyraził nadzieję, że opozycja przyjmie ją pozytywnie.

Albo rząd większościowy, albo kontrakt podtrzymujący rząd

Prezydent Lech Kaczyński oceniając ostatnie wydarzenia polityczne, a w szczególności bieg wydarzeń rozpoczęty 29 grudnia (uchwalenie w Sejmie dwóch nowelizacji ustaw o świadczeniach rodzinnych) uznał, że istnieją dwie możliwości ustabilizowania sytuacji politycznej: szybkie powołanie rządu większościowego lub zawarcie kontraktu podtrzymującego co najmniej przez rok rząd mniejszościowy.

Premier wiedział od piątku

Premier Kazimierz Marcinkiewicz przyznał, że z ekspertyzą prawników mówiącą, że termin przekazania prezydentowi RP ustawy budżetowej mija pierwszego lutego, zapoznał się w ubiegły piątek, 13 stycznia.

Zwołanie Sejmu warunkiem stabilizacji

Według szef PO Donalda Tuska, kluczowym warunkiem do stabilizacji sytuacji, a więc uniknięcia wcześniejszych wyborów parlamentarnych jest obecnie natychmiastowe zwołanie Sejmu i uchwalenie budżetu.

J.Kaczyński chce władzy absolutnej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński szuka drogi do władzy absolutnej - ocenił na środowej konferencji prasowej szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

J.Kaczyński: składam propozycję porozumienia programowego

Zaproponowany przez szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zakrojony na pół roku plan stabilizacyjny to propozycja porozumienia programowego złożona wszystkim ugrupowaniom parlamentarnym poza SLD.

Plan lepszy od koalicji z Samoobroną i PSL

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że według jego ugrupowania przyjęcie półrocznego planu stabilizacyjnego jest lepsze, niż utworzenie w tej chwili koalicji rządowej z Samoobroną i PSL.

Budżet powinien być uchwalony do 30 stycznia

Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, z przepisów konstytucyjnych wynika, że budżet powinien zostać uchwalony do 30 stycznia, a nie 19 lutego.

Tusk o porozumieniu między prezydentem, szefem PiS a marszałkiem

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, uważa, że "oczywistym wykroczeniem przeciw zasadom prawnym" mogło być porozumienie między prezydentem Lechem Kaczyńskim, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim a marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem, działające na rzecz "wprowadzenia w błąd opinii publicznej".

Gosiewski o przyśpieszeniu prac nad budżetem

Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski powiedział w środę, że w sprawie przyśpieszenia terminu głosowania nad budżetem jego klub "nie wyklucza różnych rozwiązań".

Prezydium pracowało w oparciu o datę 19 lutego

Marszałek Sejmu Marek Jurek powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że Prezydium Sejmu pracę nad budżetem opierało na założeniu, że termin złożenia budżetu prezydentowi upływa 19 lutego.

Przecena na rynkach, ryzyko polityczne coraz większe

Środowe otwarcie na rynku walutowym i rynku długu przyniosło osłabienie złotego i spadek cen papierów skarbowych, gdyż inwestorzy coraz bardziej biorą pod uwagę ryzyko przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Kalinowski: marszałek zapewniał o dacie 19 lutego

Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski (PSL) powiedział w środę w radiowej Trójce, że marszałek Sejmu Marek Jurek proponując harmonogram prac nad budżetem, zapewniał, że datą ich zakończenia jest 19 lutego. 

Termin złożenia budżetu powinien rozstrzygnąć TK

Poseł PO, socjolog prof. Paweł Śpiewak uważa, że spór o termin zakończenia prac w parlamencie nad budżetem powinien rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny.

Wybory coraz bardziej prawdopodobne

Z wczorajszego spotkania liderów Platformy Obywatelskiej z prezydentem Kaczyńskim właściwie nic nie wynikło. Poza jednym - jasna stała się opinia prezydenta na temat terminu zakończenia prac nad budżetem.

Premier: spokojnie pracując można zdążyć z budżetem

Jeśli spokojnie pracuje się nad budżetem, zawsze można zdążyć - tak premier Kazimierz Marcinkiewicz skomentował dyskusję w sprawie terminu zakończenia prac parlamentarnych nad ustawą budżetową.

Olejniczak: władze Sejmu powinny zająć się sprawą ekspertyz

SLD zwróci się do marszałka Sejmu o zwołanie jak najszybciej Prezydium Sejmu oraz Konwentu Seniorów i wyjaśnienie sprawy ekspertyz, z których wynika, że prace parlamentarne nad budżetem powinny zakończyć się do końca stycznia - zapowiedział w środę w Radiu Zet szef SLD i wicemarszałek Sejmu Wojciech Olejniczak.

500-złotowe opłaty za kartę pojazdu są bezprawne

Pobierane 500 złotych za kartę pojazdów sprowadzanych z zagranicy i rejestrowanych w Polsce jest kwotą niewspółmierną do kosztów produkcji i dystrybucji tego dokumentu. Trybunał Konstytucyjny uznał przepis o tej opłacie za niezgodny z konstytucją i prawem o ruchu drogowym.

Polaku - nie bierz i nie dawaj łapówek

Spoty w telewizji, radiu i prasie oraz specjalne naklejki dla tych, którzy chcą pokazać, że nie biorą i nie dają łapówek, to elementy nowej kampanii organizacji Normalne Państwo „Daj przykład - nie dawaj i nie bierz łapówek”.

Znowu dopłacimy

Związkowcy chcą bezterminowo przedłużyć prawo do wcześniejszych emerytur. Wielomiliardowe wydatki na ten cel mogą spowodować krach systemu emerytalnego.

Ptasia grypa źle wpłynęła na branżę drobiarską

Zdaniem prezesa Krajowej Rady Drobiarstwa Rajmunda Paczkowskiego, sytuacja producentów drobiu nie jest zła, pomimo spadku sprzedaży i cen mięsa drobiowego w ubiegłym roku, w związku z obawami przed ptasią grypą.

Prezydent zdecyduje, kiedy upływa termin prac nad budżetem

Według Marszałka Sejmu Marka Jurka, to prezydent Lech Kaczyński zadecyduje, który termin zakończenia prac nad budżetem jest właściwy. "Kwestia jest złożona, zdania prawników są podzielone; tę sprawę rozstrzyga prezydent" - powiedział Jurek.

MF nie ma planów kolejnych emisji zagranicą

Ministerstwo finansów nie ma planów emisji długu zagranicą poza planowaną na przyszły tydzień emisja euroobligacji - powiedział wiceminister finansów Cezary Mech.

Komisja przeciw poprawkom o zwiększeniu zysku NBP

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała, podczas prac nad poprawkami do projektu budżetu, wszystkie wnioski, które zakładały zwiększenie dochodów z tytułu wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Co przeszkadza eksporterom

Eksporterom bardziej przeszkadza zmienność kursu niż jego poziom - powiedział podczas posiedzenia senackiej komisji gospodarki członek zarządu NBP i dyrektor departamentu zagranicznego NBP Paweł Samecki.

Polska jest w stanie spełnić kryteria z Maastricht

Polska na koniec pełnej kadencji parlamentu jest w stanie spełnić kryteria z Maastricht - powiedział na posiedzeniu senackiej komisji gospodarki wiceminister finansów Cezary Mech.

Niepewna sytuacja polityczna źle wpływa na rynki

We wtorek złoty osłabia się wobec euro i dolara, tracą również polskie obligacje. Analitycy jako bezpośrednią przyczynę tej sytuacji wskazują wzrastające ryzyko wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Do końca września powstanie kompleksowy program rozwoju wsi

Do końca września tego roku zostanie przygotowany w resorcie rolnictwa kompleksowy program rozwoju polskiej wsi - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Sejm zajmował się sprawami mało ważnymi dla gospodarki

Z "Barometru przyjazności legislacyjnej Sejmu" opracowanego przez ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej wynika, że w ostatnich trzech miesiącach Sejm zajmował się sprawami mało ważnymi dla gospodarki. 

 TK wydał wyrok w sprawie opłat za wydanie karty pojazdu

Przepis określający na 500 zł wysokość opłaty za wydanie karty pojazdu sprowadzanego z zagranicy jest niezgodny z konstytucją - orzekł we Trybunał Konstytucyjny (TK).

Bankowcy obniżyli prognozę inflacji

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja w grudniu 2006 roku wyniesie 2,44 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej prognozowali 2,66 proc.

Wskaźnik Pengab spadł w styczniu o 3,2 pkt.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w styczniu 2006 roku (w porównaniu z grudniem 2005 roku) o 3,2 pkt i wyniósł 35,8 pkt - poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) oraz Pentor.

Skąd wynika wzrost akcyzy na papierosy

16-procentowa podwyżka akcyzy na papierosy i tytoń do palenia, która obowiązuje od poniedziałku, 16 stycznia, wynika z konieczności dostosowania się Polski do minimum obowiązującego w UE - poinformowało w biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Sytuacja na rynku determinowana przez politykę

Kurs złotego oraz dochodowość papierów dłużnych, notowane na początku kwotowań, pozostają na poziomach zbliżonych do poniedziałkowego zamknięcia. Analitycy są zdania, że sytuacja na rynku będzie w dużym stopniu determinowana przez politykę.

Rząd musi dziś podać termin

Gabinet Kazimierza Marcinkiewicza ma dzisiaj przyjąć aktualizację programu konwergencji, czyli bez ogródek powiedzieć, kiedy wejdziemy do strefy euro. Najpewniej przyjmie tylko termin spełnienia kryteriów fiskalnych.

Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw

Już prawie dwa lata realizowany jest Sektorowy Program Operacyjny Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006. Ten instrument pozyskiwania środków Unii Europejskiej skierowany jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA