REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakość trzeba zbadać

REKLAMA

Przedsiębiorca, który prowadzi stację benzynową, musi dokładnie sprawdzić, czy nie kupuje paliwa niewłaściwej jakości od producenta. W przeciwnym razie nie będzie mógł powołać się na to, że nie wiedział, że sprzedaje chrzczone paliwo.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nałożył karę 40 tys. zł na właściciela stacji benzynowej w Rosinie. Kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Handlową wykazała niewłaściwą jakość sprzedawanej tam benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego. W ten sposób przedsiębiorca naruszył warunki koncesji.

Badanie próbek w Zakładzie Analiz Naftowych i Badań Środowiskowych Instytutu Technologii Nafty w Krakowie wykazało, że parametry paliwa odbiegają od wymaganych norm (określa je rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie szczególnych wymagań jakościowych dla niektórych paliw ciekłych – Dz.U. nr 229, poz. 1918). Przykładowo, zawartość benzenu w benzynie wynosiła 4,32 proc., podczas gdy maksymalnie może wynosić 1 proc. Natomiast w oleju napędowym kilkakrotnie została przekroczona zawartość siarki – wynosiła prawie 1300 mg/kg, podczas gdy dopuszczalna wartość wynosi najwyżej 350 mg/kg.

Właściciel stacji benzynowej nie kwestionował wyników badań laboratoryjnych. Argumentował jednak, że był przekonany o dobrej jakości paliwa, gdyż dysponuje świadectwami jakości wystawionymi przez dostawców. Według przedsiębiorcy, nie może więc być karany za niezawinione działanie – prezes URE powinien był ustalić, czy właściciel stacji wiedział lub mógł wiedzieć, że sprzedaje paliwo niewłaściwej jakości. Zdaniem przedsiębiorcy, nałożona na niego kara jest rażąco wygórowana, gdyż wartość zakwestionowanego paliwa wynosi zaledwie 7 tys. zł.
Prezes URE stwierdził jednak, że posiadane przez przedsiębiorcę świadectwa jakości nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że dotyczą one tej partii paliw, która była kontrolowana. Nie zawierają bowiem informacji o numerze faktury, do której powinny być dołączone, oraz nazwy podmiotu, któremu zostały wydane. Brak jest również czytelnych danych dotyczących miejsca przeprowadzenia badań i podmiotu, który je zlecił. Tak więc właściciel stacji benzynowej nie dochował należytej staranności przy prowadzeniu działalności – dopuścił się więc winy umyślnej. Dlatego kara jest zasadna, a jej wysokość nie jest nadmiernie wygórowana. Stanowi bowiem niecały 1 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku rozliczeniowym.

Od decyzji prezesa URE spółka odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten jednak podzielił argumentację Urzędu i oddalił odwołanie właściciela stacji paliw.

Wyrok nie jest prawomocny.
Sygn. akt XVII Ame 110/04

Ewa Usowicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA