REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grunty dla zagranicznych

REKLAMA

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych ogłosiła listę najbardziej atrakcyjnych terenów pod zagraniczne inwestycje. Jest w czym wybierać - poczynając od niewielkich, ale świetnie położonych działek w miastach, po duże tereny - nawet do 300 ha - równie dobrze wyposażone w media.
Wybór miejsca na inwestycje należy do kluczowych decyzji, wobec których zwykle stają przedsiębiorcy planujący działalność gospodarczą. O dobre tereny nigdy nie było łatwo, a wraz z poprawą w Polsce klimatu dla inwestycji zagranicznych jest bez wątpienia coraz trudniej. Najciekawsze lokalizacje przypadły firmom, które pojawiły się u nas najwcześniej. A co dla nowych inwestorów?

Grunt na medal

Wychodząc z założenia, że brak interesujących gruntów może osłabić motywację do podjęcia działalności w naszym kraju, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) wspólnie z urzędami marszałkowskimi województw postanowiły zachęcić gminy i miasta do oferowania najlepiej przygotowanych gruntów. Inicjatywa przerodziła się w pierwszy ogólnopolski konkurs „Grunt na medal”, w wyniku którego w każdym z 16 województw wyłoniono jedną, najlepszą lokalizację (patrz tabela).
– Narzuciliśmy dość wygórowane kryteria i niestety większość terenów, na 342 zgłoszenia z całej Polski, w nich się nie zmieściła. Najwyżej punktowaliśmy posiadanie aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, dostępność mediów oraz połączenia transportowe – mówi Małgorzata Szemplińska z PAIiIZ. W każdym województwie propozycje gmin i miast oceniało czterech jurorów – jedna osoba z urzędu marszałkowskiego, jedna z Centrum Obsługi Inwestora i po dwie z PAIiIZ.

Złote lokalizacje

Efektem tych prac jest lista „złotych lokalizacji”, po jednej z każdego województwa. W niektórych regionach kraju, jak np. w woj. dolnośląskim, wyróżniono co najmniej kilka miejscowości, ale w niektórych, jak w świętokrzyskim, tylko jedno.
Marian Buras, wójt gminy Morawica ze Świętorzyskiego, ma tym bardziej powody do zadowolenia. Na działce o powierzchni 35 ha już wybudowały się dwie firmy, dwie kolejne mają na ukończeniu projekty budowlane i zakończą budowę w tym roku, a dwie następne złożyły wniosek o zakup części terenów, o kapitale szwedzkim i włoskim. Gmina rozpoczęła też starania o włączenie konkretnych inwestorów do Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Nieco mniej szczęścia ma laureat woj. podlaskiego. Za najlepszą lokalizację uznano tam grunty inwestycyjne o powierzchni 28 ha na terenie miasta Wysokie Mazowieckie. Jarosław Siekierko, burmistrz miasta mówi, że terenem już interesują się przedsiębiorcy, w tym litewski producent pasz oraz miejscowy producent artykułów rolno-spożywczych. Ale miasto nie zamierza żadnego z nich preferować, wystawi na przetarg część tej działki, po 4 i 6 ha, a reszta ma czekać na chętnych.
Największym powodzeniem cieszyły się jednak lokalizacje w południowo-zachodniej Polsce. Niemal na pniu sprzedano w województwie dolnośląskim działki w Świdnicy i w Oławie. Pierwszą kupił amerykański koncern Colgate Palmolive, który chce postawić fabrykę pasty do zębów, a drugą AAM, poddostawca Forda. Z kolei na perełkę województwa opolskiego – ogromny teren w Skarbimierzu – skusił się brytyjski koncern Cadbury Schwepps, który wybuduje jedną z największych na świecie fabryk gumy do żucia.

Brak promocji

Jest zwiększone zainteresowanie tymi terenami, niektóre kupowano jeszcze trakcie konkursu. A to oznacza, że spełnił on dwa podstawowe cele: poznanie nowych i ciekawych lokalizacji oraz uświadomienie gminom, że konieczny jest ich wkład w przygotowanie tych gruntów, że nie wystarczy tylko wskazać na posiadany teren – mówi Małgorzata Szemplińska z PAIiIZ. Nagrodzonym terenom nie brakuje właściwie dzisiaj niczego poza promocją. Większej aktywności PAIiIZ w tym zakresie chciałaby Ewa Kapel-Śniowska z urzędu marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego. Jej zdaniem bardzo potrzebne są gminne szkolenia na temat warunków, jakim muszą odpowiadać tereny inwestycyjne. Nie wszystkie bowiem o tym wiedzą.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA