REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja w każdym kraju członkowskim

REKLAMA

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego dostosowującą procedurę cywilną do unijnych przepisów o europejskim tytule egzekucyjnym.
Od 21 października 2005 r. obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady o ustanowieniu Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych. Zgodnie z nim orzeczenia sądowe oraz inne tytuły egzekucyjne, np. ugody, akty notarialne o poddaniu się egzekucji, dotyczące tzw. roszczeń bezspornych, mogą być egzekwowane w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Roszczenia bezsporne to roszczenia pieniężne niekwestionowane przez dłużnika.

Dla skutecznej egzekucji wymagane jednak będzie opatrzenie tytułu egzekucyjnego tzw. zaświadczeniem europejskiego tytułu egzekucyjnego. Wniosek o zaświadczenie wierzyciel będzie musiał skierować do sądu, który wydał orzeczenie, a w przypadku pozostałych tytułów egzekucyjnych – do sądu rejonowego, w okręgu którego tytuł został sporządzony.

Sąd wyda w tej sprawie postanowienie. Na odmowę wydania zaświadczenia wierzyciel będzie mógł złożyć zażalenie do sądu okręgowego.

Jeśli po wydaniu zaświadczenia okaże się, że istniej podstawa do jego uchylenia, sąd na wniosek dłużnika, złożony w terminie miesiąca od dnia dostarczenia mu postanowienia sądu, uchyli zaświadczenie.

Projekt nowelizacji wprowadza także nowe obowiązki dla sądu związane z doręczaniem pozwanemu odpisu pozwu i wezwania na pierwszą rozprawę. Pozwanego trzeba będzie pouczyć m.in. o możliwości złożenia odpowiedzi na pozew, ustanowienia pełnomocnika procesowego oraz braku obowiązkowego zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego. Prawo unijne zawiera bowiem obowiązek należytego poinformowania dłużnika o niezbędnych czynnościach proceduralnych wymaganych w celu zakwestionowania roszczenia oraz o tym, czy reprezentacja przez adwokata jest konieczna.

Agnieszka Wyszomirska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA