Egzekucja w każdym kraju członkowskim
REKLAMA
Dla skutecznej egzekucji wymagane jednak będzie opatrzenie tytułu egzekucyjnego tzw. zaświadczeniem europejskiego tytułu egzekucyjnego. Wniosek o zaświadczenie wierzyciel będzie musiał skierować do sądu, który wydał orzeczenie, a w przypadku pozostałych tytułów egzekucyjnych – do sądu rejonowego, w okręgu którego tytuł został sporządzony.
Sąd wyda w tej sprawie postanowienie. Na odmowę wydania zaświadczenia wierzyciel będzie mógł złożyć zażalenie do sądu okręgowego.
Jeśli po wydaniu zaświadczenia okaże się, że istniej podstawa do jego uchylenia, sąd na wniosek dłużnika, złożony w terminie miesiąca od dnia dostarczenia mu postanowienia sądu, uchyli zaświadczenie.
Projekt nowelizacji wprowadza także nowe obowiązki dla sądu związane z doręczaniem pozwanemu odpisu pozwu i wezwania na pierwszą rozprawę. Pozwanego trzeba będzie pouczyć m.in. o możliwości złożenia odpowiedzi na pozew, ustanowienia pełnomocnika procesowego oraz braku obowiązkowego zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego. Prawo unijne zawiera bowiem obowiązek należytego poinformowania dłużnika o niezbędnych czynnościach proceduralnych wymaganych w celu zakwestionowania roszczenia oraz o tym, czy reprezentacja przez adwokata jest konieczna.
Agnieszka Wyszomirska
REKLAMA
REKLAMA