REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższa składka do ZUS

REKLAMA

Od marca większość właścicieli małych firm zapłaci o prawie 59 zł wyższą składkę do ZUS.

Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które:
• rozpoczęły jej wykonywanie po 24 sierpnia 2005 r.,
• nie prowadziły działalności w ciągu 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia jej wykonywania,
• nie wykonują jej dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności z zakresu wykonywanej działalności
– podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w marcu, kwietniu i maju 2006 r. (składki opłacą w kwietniu, maju i czerwcu) stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 269,73 zł (tj. 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2006 r. – 899,10 zł).

Ich składka na ubezpieczenia społeczne nie może być w tym okresie niższa niż:
• 52,65 zł (tj. 19,52 proc.) – na ubezpieczenie emerytalne,
• 35,06 zł (tj. 13 proc.) – na ubezpieczenia rentowe,
• 6,61 zł (tj. 2,45 proc.) – na ubezpieczenie chorobowe.

Dla pozostałych osób prowadzących działalność i osób z nimi współpracujących, twórców i artystów, wybranych osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, wspólników jednoosobowych spółek z o.o. oraz wspólników spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowić będzie kwota zadeklarowana, nie niższa niż 1517,17 zł (60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2005 r., które wyniosło 2528,62 zł). Za marzec kwiecień i maj 2006 r. składka na ubezpieczenia społeczne tych osób nie może być niższa niż:
• 296,15 zł (tj. 19,52 proc.) – na ubezpieczenie emerytalne,
• 197,23 zł (tj. 13 proc.) – na ubezpieczenia rentowe,
• 37,17 zł (tj. 2,45 proc.) – na Fundusz Pracy,
• 37,17 zł (tj. 2,45 proc.) – na ubezpieczenie chorobowe (jest dobrowolne).

Od stycznia 2003 r. płatnicy składek samodzielnie ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jeśli osoba prowadząca działalność opłacałaby ją w wysokości 1,93 proc. (najbardziej popularna stawka), to składka wyniosłaby 29,28 zł.

Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne za ten okres dla wszystkich wymienionych osób nie może być niższa niż 175,25 zł (tj. 8,75 proc. z kwoty 2002,91 zł, stanowiącej 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2005 r., włącznie z wypłatami z zysku).

Większość właścicieli firm (niekorzystających z ulgi) zapłaci więc do ZUS od marca (uwzględniając składkę chorobową) łącznie ponad 772 zł. W tej chwili składki wynoszą 713,28 zł.
Bartosz Marczuk


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA