REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższa składka do ZUS

REKLAMA

Od marca większość właścicieli małych firm zapłaci o prawie 59 zł wyższą składkę do ZUS.

Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które:
• rozpoczęły jej wykonywanie po 24 sierpnia 2005 r.,
• nie prowadziły działalności w ciągu 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia jej wykonywania,
• nie wykonują jej dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności z zakresu wykonywanej działalności
– podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w marcu, kwietniu i maju 2006 r. (składki opłacą w kwietniu, maju i czerwcu) stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 269,73 zł (tj. 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2006 r. – 899,10 zł).

Ich składka na ubezpieczenia społeczne nie może być w tym okresie niższa niż:
• 52,65 zł (tj. 19,52 proc.) – na ubezpieczenie emerytalne,
• 35,06 zł (tj. 13 proc.) – na ubezpieczenia rentowe,
• 6,61 zł (tj. 2,45 proc.) – na ubezpieczenie chorobowe.

Dla pozostałych osób prowadzących działalność i osób z nimi współpracujących, twórców i artystów, wybranych osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, wspólników jednoosobowych spółek z o.o. oraz wspólników spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowić będzie kwota zadeklarowana, nie niższa niż 1517,17 zł (60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2005 r., które wyniosło 2528,62 zł). Za marzec kwiecień i maj 2006 r. składka na ubezpieczenia społeczne tych osób nie może być niższa niż:
• 296,15 zł (tj. 19,52 proc.) – na ubezpieczenie emerytalne,
• 197,23 zł (tj. 13 proc.) – na ubezpieczenia rentowe,
• 37,17 zł (tj. 2,45 proc.) – na Fundusz Pracy,
• 37,17 zł (tj. 2,45 proc.) – na ubezpieczenie chorobowe (jest dobrowolne).

Od stycznia 2003 r. płatnicy składek samodzielnie ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jeśli osoba prowadząca działalność opłacałaby ją w wysokości 1,93 proc. (najbardziej popularna stawka), to składka wyniosłaby 29,28 zł.

Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne za ten okres dla wszystkich wymienionych osób nie może być niższa niż 175,25 zł (tj. 8,75 proc. z kwoty 2002,91 zł, stanowiącej 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2005 r., włącznie z wypłatami z zysku).

Większość właścicieli firm (niekorzystających z ulgi) zapłaci więc do ZUS od marca (uwzględniając składkę chorobową) łącznie ponad 772 zł. W tej chwili składki wynoszą 713,28 zł.
Bartosz Marczuk


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA