REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki małżeńskie mogą zaoszczędzić

REKLAMA

Małżonkowie prowadzący firmę w formie spółki mogą zaoszczędzić na podatku. Aby to osiągnąć, nie powinni dzielić po równo osiągniętego zysku. Oprócz tego jedno z małżonków musi wybrać opodatkowanie według progresywnej skali PIT, a drugie według jednolitej 19-procentowej stawki.
Podatnicy zakładający spółkę cywilną lub jawną powinni pamiętać, że osiągany zysk nie musi być dzielony po równo. Możliwość innego podziału jest szczególnie ważna dla małżonków prowadzących firmę w formie spółki. Dlatego, że dla nich ważny jest łączny podatek, a nie to, ile płaci każde z osobna. Odpowiednio kształtując treść umowy, można zmniejszyć łączną sumę obciążeń podatkowych.

Warunki opłacalności

Nierówny podział zysku spółki jest opłacalny tylko w spółkach osiągających dochód uzasadniający wybór przez wspólników podatku liniowego. Uwzględniając kwotę wolną od podatku, liniowa forma opodatkowania jest atrakcyjna dla podatnika dopiero w przypadku dochodu przekraczającego 41 834 zł. Warto też pamiętać, że kwota ta to dochód po wszelkich odliczeniach. Chodzi tu głównie o odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. W 2005 roku ich wysokość wynosiła około 6250 zł. Dla kalkulacji można przyjąć, że w 2006 roku będą one się kształtowały na podobnym poziomie. Oznacza to, że dopiero dochód przedsiębiorcy na poziomie przekraczającym 48 084 zł uzasadnia wybór podatku liniowego. W rezultacie dwukrotnie wyższy dochód spółki małżeńskiej, czyli zbliżony do 100 000 zł, uzasadnia wybór przez wspólników podatku liniowego.
Okazuje się jednak, że w takim przypadku korzystniej jest, gdy tylko jeden z małżonków wybierze opodatkowanie według 19-proc. stawki, a drugi zasady ogólne. Warunkiem jest, aby w umowie spółki przyjąć odpowiedni podział zysku, tak aby małżonek opodatkowany według skali nie przekroczył progu powodującego konieczność zapłaty podatku według 30-proc. stawki.

Kwota wolna i ulgi

Małżonkowie, którzy odpowiednio podzielą zysk spółki, zaoszczędzą na podatku. Przede wszystkim jeden z nich – ten, który wybierze opodatkowanie według skali podatkowej – uzyska możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku. To oznacza podatek mniejszy o 530 zł. Jednak to nie wszystko. Podatnicy osiągający tylko dochody opodatkowane 19-proc. stawką liniową nie mogą korzystać z żadnych ulg. Nie odliczą więc wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego lub ulgi z tytułu użytkowania internetu w miejscu zamieszkania. Także ewentualnie ponoszone wydatki na cele rehabilitacyjne w żaden sposób nie wpłyną na wysokość płaconego podatku. Nie będą mieli również możliwości odliczenia darowizn przekazanych na cele charytatywne. Nie uwzględnią też odliczeń remontowych czy budowlanych, których wcześniej nie mogli odliczyć ze względu na zbyt niski dochód.
Jeśli jednak jeden z małżonków wybierze opodatkowanie według skali, to może skorzystać z wszystkich wymienionych odliczeń. W ten sposób małżonkowie osiągną korzyści z opodatkowania liniowego, nie tracąc przy tym możliwości odliczania ulg.

Inne dochody

Przy tych obliczeniach przyjęto założenie, że wspólnicy nie osiągają dodatkowych dochodów. Jeśli jeden z nich rozlicza inne dochody na zasadach ogólnych (np. dodatkowo pracuje na etacie), to sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wtedy to on powinien wybrać opodatkowanie z działalności według 19-proc. stawki liniowej. W ten sposób każdy z nich będzie mógł uwzględnić kwotę wolną od podatku i odliczać ulgi.
Jeśli natomiast oboje małżonkowie – oprócz dochodów ze spółki – mają także inne dochody opodatkowane według skali, to na opisywanych rozwiązaniach nic nie zyskają.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konrad Piłat


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA