REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy licencja, kiedy zezwolenie

REKLAMA

Przedsiębiorca, który chciałby przewozić towary lub osoby zarówno w Polsce, jak za granicą musi posiadać odpowiednią licencję przewozową. Jeśli transport ma być wykonywany na terytorium Rosji czy Ukrainy, konieczne jest dodatkowo zezwolenie zagraniczne.
Nasz czytelnik chciałby świadczyć usługi transportowe polegające na przewozie towarów – zarówno w kraju, jak i za granicą. Pyta, jakie musi spełnić wymagania, aby prowadzić taką działalność.

Licencja przewozowa

Przedsiębiorca przewozowy świadczących usługi transportowe zarówno na terytorium kraju, jak i poza granicami kraju musi spełnić podobne wymogi. Jeśli zamierza rozpocząć działalność przewozową lub wykonywał jedynie tzw. niezarobkowe przewozy na potrzeby własne, to musi uzyskać licencję na międzynarodowy transport drogowy. Wniosek w tej sprawie składa się do Ministerstwa Transportu i Budownictwa. Trzeba jednak wcześniej spełnić następujące warunki:
• osoby zarządzające firmą spełniają wymóg dobrej reputacji, tzn. że nie zostały skazane za określone rodzaje przestępstw oraz nie wydano w stosunku do tych osób prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego;
• przynajmniej jedna z osób zarządzających przedsiębiorstwem lub osoba zarządzająca w przedsiębiorstwie transportem drogowym legitymuje się odpowiednim certyfikatem kompetencji zawodowych;
• przedsiębiorca posiada sytuację finansową potwierdzoną dostępnymi środkami finansowymi lub majątkiem w wysokości: 9000 euro – na pierwszy pojazd samochodowy przeznaczony do transportu drogowego i 5000 euro – na każdy następny pojazd samochodowy,
• zatrudniani kierowcy posiadają odpowiednie kwalifikacje, a także nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku,
• przedsiębiorca starający się o licencje na transport międzynarodowy musi posiadać tytuł prawny do dysponowania pojazdem lub pojazdami samochodowymi, którymi transport drogowy ma być wykonywany.
Polscy przewoźnicy mogą na terenie prawie wszystkich państw Unii Europejskiej wykonywać przewozy bez tzn. zezwoleń zagranicznych (pewne ograniczenia istnieją np. w Czechach lub w Finlandii). Wystarczy tylko licencja przewozowa.

Zezwolenia zagraniczne

Zezwolenia zagraniczne są wymagane nadal np. na przewozy do Rosji, na Białoruś i Ukrainę. Zezwolenia te wydaje Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego (www.botm.gov.pl) i tam tez można poznać wyczerpującą listę zezwoleń zagranicznych wraz z listą państw, gdzie dokumenty te obowiązują. W roku 2006 będą dostępne w ramach limitów ilościowych następujące rodzaje zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych:
• zezwolenie dwustronne (loco) – uprawnia do wykonania przewozu (1 jazdy tam i jednej z powrotem) pomiędzy Polską a krajem wydającym zezwolenie,
• zezwolenie tranzytowe – uprawnia do wykonania przewozu (1 jazdy tam i jednej z powrotem) przez terytorium danego kraju,
• zezwolenie ogólne – daje prawo do wykonania albo przewozu dwustronnego albo tranzytowego,
• zezwolenie kr-3 – daje prawo do docelowego wywozu lub wwozu ładunku z/do kraju innego niż kraj rejestracji pojazdu.

Przykładowe opłaty

• za licencję na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego autokarem i autobusem na okres 5 lat – 3600 zł.
• za udzielenie licencji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy na okres 5 lat pobiera się opłatę w wysokości 4000 zł.

Marek Kobylański


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA