REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Po likwidacji firmy należy zapłacić VAT

Samochód zarejestrowany na podatnika w dniu likwidacji działalności jest objęty spisem z natury towarów, który podlega VAT.

Czy każdą umowę należy zawierać na piśmie?

Nie. Nie każdą umowę trzeba zawierać na piśmie. Są jednak takie umowy, które muszą być koniecznie zawarte w formie pisemnej. W innym wypadku bowiem są nieważne i nie rodzą żadnych skutków prawnych. Są też takie, które muszą być zawarte w formie aktu notarialnego.

Wszystkie spółki stosujące standardy pozakrajowe będą podlegały badaniu

Od przyszłego roku wszystkie spółki sporządzające sprawozdania zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości będą musiały badać i ogłaszać swoje raporty.

Czy zakres kontroli ZUS zależy od wielkości firmy

Prowadzę firmę. Przy realizacji zamówień pomaga mi mój syn, którego zgłosiłem do ubezpieczeń. Sami rozliczamy się z urzędem skarbowym i ZUS. Dokumenty do ZUS przesyłamy elektronicznie. Otrzymałem zawiadomienie z ZUS o planowanej w mojej firmie kontroli. Firma mieści się na podwórku mojego domu. Czy kontroler z ZUS ma prawo sprawdzać mój dom? Czy ZUS może kontrolować moją firmę, mimo że nikogo nie zatrudniam?

REKLAMA

Jak rozliczać wydatki na użyczony samochód

W koszty działalności można wliczać wydatki na własny samochód, ale i użyczony przez inną osobę. W tym drugim przypadku, by ustrzec się podatkowej pułapki, trzeba skorzystać z instytucji współwłasności.

Czy sąd może stwierdzić nieważność części uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy

Sądy, rozpatrując powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy na podstawie art. 425 par. 1 kodeksu spółek handlowych, coraz częściej stają przed poważnym problemem prawnym, czy możliwe jest stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały tylko w części.

Rząd za wydłużeniem urlopów macierzyńskich

Wydłużenie urlopów macierzyńskich do 20 tygodni w 2009 r. oraz zwiększenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne za osoby na urlopie wychowawczym - zakłada przyjęty we wtorek przez rządu projekt ustawy rodzinnej.

Ponad 900 zł od firmy na wypoczynek

Pracownicy nie mogą domagać się od pracodawcy wypłaty świadczenia urlopowego za każdym razem, gdy wybierają się na urlop.

REKLAMA

Nim odroczysz płatność, sprawdź dłużnika

Prawnych zabezpieczeń należności nie sposób stosować bez uwzględnienia gospodarczego kontekstu.

eZUS, czyli co można załatwić przez Internet

Płatnicy składek już od kilku lat składają dokumenty ubezpieczeniowe za pośrednictwem Internetu, ale dopiero od roku zakres zastosowania globalnej sieci w kontaktach z urzędem znacznie się poszerza. Wszystko to jest zasługą bezpiecznych podpisów elektronicznych, które stają się codziennością w większości polskich firm.

Jak opodatkować sprzedaż na aukcjach internetowych

Handel na aukcjach internetowych kwitnie. Jednak działalność w sieci wiąże się z pewnymi obowiązkami podatkowymi. Jakimi?

Jakie uprawnienia ma inspektor pracy kontrolujący pracodawcę

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy powinna skończyć się sporządzeniem przez inspektora notatki urzędowej lub protokołu. Notatka sporządzana jest, jeśli w toku kontroli inspektor nie stwierdzi żadnych uchybień, protokół natomiast, jeśli takie uchybienia znajdzie. Czy pracodawca może nie zgodzić się z ustaleniami inspekcji pracy?

Jakie przepisy regulują działalność kantorową

Czy dla rozpoczęcia działalności kantorowej wystarczy zwyczajny wpis w ewidencji działalności gospodarczej? Jeżeli nie, to jakie dodatkowe wymogi należy spełnić?

Nowy Płatnik już dla Visty

 ZUS przygotował nową wersję programu Płatnik 7.03.001 służącą do przekazywania dokumentacji ubezpieczeniowej.

Bezrobotny dostanie ponad 1 tys. zł za udział w szkoleniu

Resort pracy chce, aby bezrobotni nabywali nowe kwalifikacje, odpowiadające potrzebom pracodawców. Bezrobotny, który podczas szkolenia znajdzie pracę, nie będzie musiał zwracać kosztów kursu. Fundusz Pracy pokryje koszty studiów podyplomowych, z których skorzystają zarówno bezrobotni, jak i pracownicy firm.

Nie można ukarać spółki osobowej za przekroczenie terminu

Przepisy o składaniu sprawozdań finansowych w sądzie rejestrowym i urzędach skarbowych stawiają spółki osobowe w gorszej sytuacji niż członków zarządów spółek kapitałowych.

Za przestępstwa menedżera odpowie też firma

Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że obowiązujący model karnej odpowiedzialności firmy nie sprawdził się. Przygotowany właśnie projekt nowelizacji ustawy ma być remedium.

Trzeba poprawić ustawę o swobodzie działalności

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to - zdaniem organizacji pracodawców - jedno z najważniejszych zadań dla rządu na II półroczre.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi być prawdziwa, konkretna i rzeczywista

Pracodawca może w każdej chwili wypowiedzieć pracownikowi stosunek pracy. Jeżeli zawarł z nim umowę na czas nieokreślony, musi podać przyczynę uzasadniającą jej rozwiązanie.

Skutki podatkowe łączenia spółek

Przekształcenie prowadzonej działalności gospodarczej poprzez połączenie spółek powoduje przejście na nową spółkę praw i obowiązków jej poprzedników.

Technika pomaga firmom ograniczyć kradzieże

Już za kilka tysięcy złotych właściciel małego przedsiębiorstwa może zamontować dobry system kontroli dostępu do obiektu. Do poszczególnych pomieszczeń firmy będą mogli wejść tylko wybrani pracownicy.

O spornych wynagrodzeniach orzeka sąd pracy

Inspekcja pracy nie ma prawa nakazać pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, jeżeli jest ono sporne lub wątpliwe.

Utrata prawa do ryczałtu nastąpi od następnego roku

Podatnicy, którzy przekroczą limit przychodów wynoszący 150 tys. euro, utracą prawo do ryczałtu od następnego roku podatkowego.

EBC otworzył drogę do podwyżek stóp w Polsce

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny podniósł wczoraj stopy procentowe o 25 punktów bazowych. To może oznaczać kontynuację podwyżki stóp w Polsce.

Rodzinne przejęcie firmy z VAT

Nieodpłatne przekazanie zakładu rzemieślniczego w ramach rodziny jest opodatkowane VAT. Podatkowi nie podlega jedynie przekazanie zakładu samodzielnie sporządzającego bilans. Warunek ten w praktyce jest niemożliwy do spełnienia, dlatego konieczna jest zmiana przepisów.

Trudniej o dotacje w regionach

Większość regionów żąda od firm kosztownych zabezpieczeń na poczet unijnych dotacji. Standardowym zabezpieczeniem dla funduszy na lata 2004-2006 i jednocześnie najtańszym jest weksel in blanco. Resort rozwoju zalecił stosowanie weksla także dla nowych dotacji dla przedsiębiorstw.

Po zawiadomieniu o wypadku pracodawca musi ustalić jego okoliczności i przyczyny

Pracownik, który nie poinformuje przełożonego o wypadku bezpośrednio po nieszczęśliwym zdarzeniu nie traci prawa żądania ustalenia, że miało ono charakter wypadku przy pracy. Przepisy nie przewidują zwolnienia pracodawcy z obowiązku ustalenia związku wypadku z pracą.

Spłatę należności trzeba zabezpieczyć odpowiednią umową handlową

Dokładne sprawdzenie odbiorcy nie zwalnia przedsiębiorcy z zabezpieczenia spłaty należności odpowiednią umową handlową.

Do wyboru są dwie metody ustalania różnic kursowych

Mimo jasnych regulacji ustawowych rozliczanie różnic kursowych przysparza podatnikom wielu problemów. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że z wyborem konkretnej metody łączą się określone obowiązki.

Jak prowadzić sprzedaż w internecie

Przed założeniem internetowego sklepu należy poznać nie tylko branżę, w jakiej będziemy działać, i opracować dobry projekt graficzny stron www. Równie ważne jest przygotowanie regulaminu odpowiadającego przepisom prawnym, poznanie skutków zamieszczenia oferty w witrynie e-sklepu i uprawnień, które trzeba zagwarantować konsumentom.

Wydatki poniesione na podwyższenie kapitału nie mogą być kosztem uzyskania przychodów

Wydatki poniesione w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - twierdzi resort finansów.

Brak umowy zwalnia pracownika z obowiązku wypłaty odszkodowania

Pracodawca, który nie zawarł z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, nie może domagać się od niego odszkodowania, jeśli podejmie on pracę w konkurencyjnej firmie.

Różne ceny transakcji nie przesądzają o szacowaniu

Ustalenie różnych cen między firmami powiązanymi nie oznacza automatycznie szacowania dochodu. Fiskus musi wykazać, że działania spółki nie miały uzasadnienia gospodarczego. Dopiero ustalenie, że podatnik uchyla się od opodatkowania, pozwala szacować dochód.

Spółki popełniają błędy w sprawozdaniach finansowych

W 73 proc. badanych sprawozdań finansowych za 2006 rok biegli rewidenci wydali zalecenia do wprowadzenia korekty - wynika z badań przeprowadzonych w województwie podlaskim.

NBP chce publikować ścieżkę zmian stóp procentowych

Rosnąca inflacja jest wynikiem globalnych zjawisk, na które RPP nie ma wpływu. NBP oczekuje zaś, że poprawi się współpraca z Ministerstwem Finansów.

Czy spółka jawna musi składać sprawozdanie finansowe do KRS?

Czy spółka jawna, której roczne sprawozdanie finansowe nie podlega badaniu, ma obowiązek składać roczne sprawozdanie finansowe w sądzie rejestrowym?

Przeniesienie pracownika do innego oddziału

Często przedsiębiorstwa i instytucje oprócz głównego zakładu pracy posiadają także wiele jednostek organizacyjnych - oddziałów, filii. Pracodawca może przenieść pracownika z jednego oddziału do drugiego.

Wystawianie faktur w firmie

Podatnicy VAT muszą wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Co czwarty prowadzący firmę płaci niższe składki do ZUS

Prawie 27 proc. osób prowadzących własną firmę korzysta obecnie z dwuletniej ulgi w opłacaniu składek do ZUS. Wprowadzenie ulgi od sierpnia 2005 r. spowodowało, że około 400 tys. osób rozpoczęło działalność gospodarczą. Przez dwa lata rozpoczynający działalność ma o 11,4 tys. zł niższe koszty, co pozwala mu rozwinąć firmę

Od listopada kasy fiskalne dla sprzedawców papierosów i alkoholu

 Od 1 listopada 2008 r. podatnicy wynajmujący mieszkania, świadczący usługi: detektywistyczne i ochroniarskie, rekrutacji pracowników, przechowywania i dozoru mienia będą zwolnieni ze stosowania kas fiskalnych, o ile zapewnią dokumentację wykonywanych czynności poprzez wystawienie faktur.

Odpowiedzialność wykonawców będzie większa

zmiana prawa - Do grupy uczestników procesu budowlanego zostanie wprowadzony wykonawca, który będzie mógł ponosić odpowiedzialność na podstawie prawa budowlanego.

Zamówienia z wolnej ręki ograniczają szanse firm

Zamawiający coraz chętniej udzielają zamówień w trybie z wolnej ręki. Ogranicza to konkurencję i zwiększa ryzyko wzrostu cen kontraktów zawieranych przez administrację samorządową i państwową.

Polscy menadżerowie z branży budowlanej zaczynają wracać do Polski

Zmienia się trwający już prawie trzy lata trend w wyjazdach Polaków na wyspy brytyjskie. Nie tylko spada ilość wyjeżdżających, ale coraz więcej rodaków myśli o powrocie. Specjaliści firmy Michael Page International obserwują wśród Polaków zajmujących stanowiska menadżerskie w branży budowlanej chęć powrotu do kraju. Branża ta przeżywa obecnie w Wielkiej Brytanii spory kryzys.

Straż Graniczna będzie kontrolować firmy

Straż Graniczna, która zyska kompetencje kontroli legalności zatrudniania cudzoziemców, zapowiada co najmniej tysiąc kontroli rocznie.

ZUS wyda e-podpis tylko w razie zmiany danych firmy

Jedynie przedsiębiorcy, którzy do 20 lipca zmienią dane firmy, mogą wystąpić do ZUS o nowy niekwalifikowany podpis ważny 12 miesięcy.

Napoje dla pracowników

Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28o C.

Czy pożyczki od udziałowca powinny być opodatkowane

Zaciągnięcie pożyczki przez spółkę u jej udziałowca jest znaną metodą finansowania działalności gospodarczej. W Polsce firmy korzystające z tej formy finansowania są obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych o stawce 0,5 proc.

Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy z branży chemicznej

Przedsiębiorcy działający w branży chemicznej muszą od 1 czerwca 2008 r. dokonać rejestracji w unijnym systemie REACH. Proszę wyjaśnić, na czym polega ten system i kogo dokładnie dotyczy obowiązek rejestracji.

Co druga kontrolowana firma łamie prawa pracowników

W ubiegłym roku co drugi kontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy pracodawca łamał przepisy dotyczące legalności zatrudnienia. W efekcie kontroli prawie 32 tys. pracowników, którzy byli zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych lub na czarno, otrzymało umowy o pracę.

Sąd zamknie firmę, która zatrudnia nielegalnie

Rząd chce, aby kary za nielegalne zatrudnianie osób spoza Polski były wyższe. UE kończy prace nad dyrektywą zdecydowanie zaostrzającą kary nakładane na nieuczciwe firmy. Firmy zatrudniające nielegalnych emigrantów stracą na pięć lat prawo do korzystania ze środków unijnych.

REKLAMA