REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt konsolidacyjny - sposób na oszczędzanie

Maciej Bednarek

REKLAMA

REKLAMA

Łącząc kilka kredytów w jeden można zmniejszyć miesięczne zobowiązania wobec banków nawet o 40 proc.

Celem kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie miesięcznych obciążeń kredytowych. Od strony technicznej konsolidacja polega na zamianie kilku spłacanych jednocześnie kredytów konsumpcyjnych, w jeden zabezpieczony hipotecznie. Skonsolidować można kredyty gotówkowe, zadłużenie na karcie kredytowej, kredyt samochodowy, a nawet limit kredytowy w rachunku osobistym.

REKLAMA

Porównaj kredyty konsolidacyjne

Obniżenie miesięcznych zobowiązań możliwe jest właśnie dzięki zabezpieczeniu na mieszkaniu czy domu. To dlatego kredyty hipoteczne są najtańszymi produktami kredytowymi. Zupełnie inaczej jest w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Kredyty gotówkowe oprocentowane są średnio na poziomie 15 proc., kredyty samochodowe, poza nielicznymi ofertami – powyżej 10 proc., a oprocentowanie kart kredytowych zazwyczaj przekracza 20 proc. w skali roku.

Kilka korzyści

REKLAMA

Przekształcenie wszystkich zobowiązań w kredyt konsolidacyjny po pierwsze obniży wysokość płaconych rat. Dzieje się tak nie tylko z powodu niższego oprocentowania, ale również dzięki możliwości rozłożenia spłaty nawet na 30 lat. Tymczasem kredyty gotówkowe i samochodowe z reguły można zaciągać maksymalnie na 8 lat. Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej spłacamy kredyt i w ten sposób zwiększamy płynność domowego budżetu, oddajemy bankom więcej odsetek – całkowity koszt kredytu rośnie.

Warto wiedzieć, że kredyty konsolidacyjne udzielane są również w walutach, dzięki czemu dodatkowo można zaoszczędzić zaciągając kredyt we frankach szwajcarskich, który nadal jest atrakcyjniej oprocentowany niż kredyt złotowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsolidacja pozwala ponadto uporządkować rodzinny budżet – nie trzeba martwić się o kilka kredytów, np. o terminy spłat kolejnych rat.

Z udziałem hipotecznego

Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest dla osób, które są właścicielami mieszkania lub domu. Mogą go zaciągnąć osoby, które spłacają już kredyt hipoteczny, a więc na nieruchomości ciąży hipoteka. Wówczas kredyt konsolidacyjny będzie jednocześnie kredytem refinansowym (refinansowanie to przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku w celu uzyskania lepszych warunków kredytowania).

REKLAMA

W takiej sytuacji banki gotowe są udzielić finansowania na 100 proc. wartości nieruchomości, z tym że udział kredytu hipotecznego nie powinien być niższy niż 50-70 proc. wskaźnika LTV, czyli kwoty kredytu w stosunku do wartości zabezpieczenia.

Zobowiązania konsumpcyjne można skonsolidować również wtedy, kiedy posiadamy nieruchomość, na której nie ciąży hipoteka (nie spłacamy kredytu hipotecznego) – można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny bez elementu refinansowania. Wówczas jednak warunki finansowe będą mniej atrakcyjne – banki gotowe są bowiem udzielić kredytu konsolidacyjnego pod hipotekę z reguły na 60 proc. LTV. W tym przypadku również maksymalny okres kredytowania będzie krótszy – do 25 lat. Konsolidując kredyty z udziałem refinansowania można uzyskać kredyt nawet 30 lat.

Wyraźne oszczędności

O opłacalności skonsolidowania zadłużenia nic lepiej nie przekonuje niż potencjalne korzyści finansowe. Załóżmy, że obecnie spłacamy kredyt hipoteczny, samochodowy i gotówkowy.

Do spłaty pozostaje nam 150 tys. zł kredytu hipotecznego, 30 tys. zł kredytu samochodowego i 20 tys. zł gotówkowego. Kredyt samochodowy oprocentowany jest na poziomie 12 proc., miesięczna rata równa rozłożona na 5 lat wynosi więc około 667 zł. Kredyt gotówkowy (zaciągnięty na 3 lata przy oprocentowaniu 15 proc.) pochłania każdego miesiąca 693 zł. Rata kredytu hipotecznego to z kolei około 1,1 tys. zł (kredyt na 150 tys. zł, 100 proc. LTV, 20-letni okres spłaty). Łącznie kredytobiorca spłaca więc miesięcznie około 2460 zł.

Co się stanie, jeżeli wszystkie kredyty zamienimy w jeden konsolidacyjny? Zanim to skalkulujemy przyjmijmy jeszcze, że mieszkanie, które jest przedmiotem zabezpieczenia, warte jest obecnie 200 tys. zł, a kredyt konsolidacyjny zaciągamy na 100 proc. LTV, czyli 200 tys. zł i rozkładamy go na 20 lat.

Po przeprowadzeniu operacji miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego spada – w zależności od banku – do około 1,5-1,9 tys. zł. Miesięczne oszczędności to od 550 do ponad 900 zł. Dzięki konsolidacji wysokość miesięcznych rat spaść może nawet o 40 proc.

Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA