REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

10 sposobów, jak płacić mniej za usługi bankowe

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pewną część domowego budżetu pochłaniają opłaty i prowizje różnego rodzaju usług bankowych. Warto się zastanowić, jak je obniżyć. Wydatki związane z usługami finansowymi mogą być niższe. Wystarczy przestrzegać dziesięciu prostych zasad.

Z każdej strony płyną informacje o rosnących opłatach za prowadzenie konta, przelewy i inne bankowe usługi. W trudnych czasach, kiedy bankom kurczą się przychody, a ich wyniki zaczynają rozczarowywać, szukają one dodatkowych oszczędności. I stąd biorą się wspomniane podwyżki opłat. Na szczęście tak jak bank próbuje oszczędzać na nas, tak i my możemy oszczędzać na nim. Poniżej lista sposobów, które na finansowe usługi pozwolą wydać nieco mniej.

REKLAMA

1. Jeśli twój bank jest za drogi, przenieś się do tańszej konkurencji

Różnice pomiędzy kosztami przelewów albo opłatami za prowadzenie rachunku mogą być znaczne. Oczywiście zmiana banku będzie oznaczała konieczność poświęcenia czasu i energii na załatwienie formalności, np. zmianę wszystkich zdefiniowanych przelewów i zleceń stałych. Operacja może jednak pozwolić zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.

2. Wykorzystuj bankowe premie

Spora część banków premiuje klientów przelewających na konto swoje wynagrodzenie. Często mogą oni liczyć na zwolnienie z opłat za konto jeśli tylko rachunek regularnie zasilany jest pieniędzmi. W niektórych przypadkach istotne będzie posiadanie odpowiedniego salda na koncie, albo fakt korzystania z innych produktów. Na opłatach za prowadzenie rachunku możemy zaoszczędzić od kilku- do kilkunastu złotych miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Płać w sklepach kartą do rachunku

W wielu bankach użytkowanie karty do rachunku obciążone jest comiesięczną, kilkuzłotową opłatą. Niektóre instytucje zwalniają z niej tych klientów, którzy wykonują transakcje bezgotówkowe o odpowiedniej wartości. Warto więc od czasu do czasu zapłacić kartą za zakupy, dzięki temu zaoszczędzimy kolejne kilka złotych miesięcznie.

4. Dostosuj konto do swoich potrzeb

Banki zazwyczaj mają w swoich ofertach kilka rodzajów rachunków: podstawowe, w przypadku których opłata za konto jest niższa, ale koszty pozostałych usług wyższe, i bardziej zaawansowane, gdzie mamy coś w rodzaju abonamentu – za konto płacimy więcej, ale za to przelewy są tańsze. Ktoś, kto aktywnie korzysta z usług banku, wykonując wiele przelewów, powinien wybrać ten drugi rodzaj rachunku.

5. Wybierz bankowość internetową

Przez Internet klient w zasadzie obsługuje się sam, dlatego tego typu usługi są w bankach dużo tańsze. Bardzo często za prowadzenie rachunku i wykonywanie przelewów on-line nie pobiera się opłaty. W porównaniu z przeprowadzaniem operacji w oddziale banku, można więc zyskać nawet kilka złotych na jednym przelewie. Nie mówiąc już o oszczędności czasu. Zamiast dojazdu do banku i stania w kolejce wystarczy kilka kliknięć w domowym zaciszu.

6. Pieniądze muszą pracować na oprocentowanym rachunku

Warto zwrócić uwagę na oprocentowanie konta. Zazwyczaj jest ono bliskie zeru, ale niektóre banki są skłonne zapłacić nieco więcej. Tymczasem odsetki od środków leżących na koncie mogą na przykład pokryć koszty związane z jego obsługą. Warto też sprawdzić, jaka jest oferta banku w zakresie kont oszczędnościowych, będących uzupełnieniem podstawowej oferty. Na koncie oszczędnościowym warto trzymać nadwyżki finansowe. Opłaca się nawet przelewać tam część pensji, powiedzmy na pół miesiąca. Dzięki temu pieniądze zamiast leżeć na ROR-ze z niemal zerowym oprocentowaniem mogą pracować i przynosić odsetki.

7. Strzeż się obcych bankomatów

Zaledwie kilka banków pozwala swoim klientom bezpłatnie wybierać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce. W pozostałych przypadkach darmowe jest skorzystanie z maszyn należących do banku albo instytucji z nim współpracujących. W tym przypadku wybór pieniędzy z obcego bankomatu oznacza konieczność zapłacenia prowizji. Czasem jest ona ustalana kwotowo i np. opłata wynosi 5 zł. Gorzej jeśli nasz bank pobiera prowizję procentową, bo wtedy przy większej wypłacie zapłacimy naprawdę dużo. Najwyższa stawka na rynku za taką operację wynosi 4 proc., co oznacza, że przy wypłacie 1 tys. zł musimy zapłacić aż 40 zł.

Wyszukiwarka bankomatów

8. Spłacaj co miesiąc całe zadłużenie z karty kredytowej

Z plastikowych pieniędzy można korzystać na dwa sposoby. Płacić kartą w sklepach przez miesiąc, by w kolejnym uregulować całe powstałe zadłużenie. W ten sposób zmieścimy się w pięćdziesięciokilkudniowym okresie, w którym bank nie nalicza odsetek. Ten sposób jest najlepszy z punktu widzenia klienta. Bankowi bardziej opłaca się jednak, kiedy nie spłacamy od razu całego zadłużenia. Wtedy nalicza odsetki według wysokiej stopy procentowej. Oprocentowanie kart kredytowych oscyluje wokół 20 proc.

9. Kartę kredytową trzymaj z daleka od bankomatu

Wypłata pieniędzy z bankomatu to ostatnia rzecz, do której powinniśmy używać karty kredytowej. Za taką operację bank naliczy nam prowizję nawet, jeśli dokonamy jej w maszynie należącej do jego własnej sieci. Co więcej, będzie to transakcja gotówkowa, a w jej przypadku nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Bank od razu zacznie nam więc naliczać odsetki od wypłaconych pieniędzy. Co więcej, oprocentowanie transakcji gotówkowych w niektórych bankach jest wyższe niż transakcji bezgotówkowych, dokonywanych podczas płacenia kartą w sklepie.

Zobacz też serwis: Karty kredytowe

10. Nie zaciągaj niepotrzebnych kredytów

Kredyty gotówkowe nie należą do najtańszych. Nie zaciągaj ich, jeśli nie musisz. Lepiej wcześniej odłożyć pieniądze niż później oddawać je bankowi z nadwyżką. W sytuacji, gdy będziesz dysponować wolnymi środkami, możesz spłacić wcześniej posiadany kredyt – dzięki temu zaoszczędzisz na odsetkach. Jeśli pożyczka jest w Twoim przypadku niezbędna, zastanów się nad zaciągnięciem kredytu w rachunku. W jego przypadku zapłacisz odsetki tylko od faktycznie zaciągniętego długu, a środki wpływające na rachunek automatycznie będą zmniejszać poziom zadłużenia. Dobrze wybrany kredyt w rachunku (nie za drogi) powinien być ostatecznie tańszy od gotówkowego.

Oferta banków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA