Czy z kredytu można zrezygnować
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady, kredyty samochodowe są objęte przepisami ustawy o kredycie konsumenckim, o ile tylko nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej, czyli np. samochód nie jest kupowany przez osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na cele firmowe (nie zostanie wpisany do ewidencji środków trwałych).
REKLAMA
Jeśli te warunki są spełnione, konsument może, bez podania przyczyny, odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie dziesięciu dni od dnia zawarcia umowy. A dodatkowo, jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawierała informacji o uprawnieniu do odstąpienia od umowy, konsument może odstąpić od umowy w terminie dziesięciu dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od dnia zawarcia umowy. Trzeba bowiem pamiętać, że kredytodawca udzielający kredytu konsumenckiego obowiązany jest przy zawarciu umowy wręczyć konsumentowi wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia, nazwiska (nazwy) i adresu zamieszkania (siedziby).
Termin do odstąpienia od umowy jest zachowany, jeżeli konsument przed jego upływem złoży pod wskazanym przez kredytodawcę adresem oświadczenie o odstąpieniu od umowy.
REKLAMA
Trzeba jednak pamiętać o praktycznych konsekwencjach takiego odstąpienia od umowy, głównie w sytuacji, gdy pożyczone pieniądze wpłynęły już na konto sprzedawcy. Zgodnie bowiem z treścią art. 11 przywołanej ustawy, który szczegółowo reguluje warunki odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki, w razie spełnienia świadczenia przez kredytodawcę przed upływem terminu do odstąpienia od umowy odstąpienie staje się skuteczne, jeżeli świadczenie zostanie zwrócone kredytodawcy łącznie z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy. Oznacza to, że odstępujący od umowy kredytobiorca musi zwrócić całą pożyczoną kwotę.
Trzeba wówczas pamiętać o tym, że przed upływem terminu do odstąpienia od umowy konsument nie jest zobowiązany do spłaty kredytu ani zapłaty oprocentowania. W razie odstąpienia od umowy, kredytodawca obowiązany jest niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta na rzecz kredytodawcy koszty udzielanego kredytu, z wyjątkiem opłaty przygotowawczej oraz pobranych opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia.
REKLAMA
REKLAMA