REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczać VAT od wydatków niebędących kosztem uzyskania przychodu

Część wydatków, które poniosła moja firma, nie jest kosztem uzyskania przychodu według przepisów o podatku dochodowym. Czy automatycznie oznacza to brak możliwości dokonania w takich przypadkach odliczeń w podatku od towarów i usług?

Kwartalny wzrost sprzedaży kredytów

Sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła w II kwartale o prawie 22 proc. w porównaniu do I kwartału, jednak liczba udzielonych kredytów jest niższa niż w rekordowym II kwartale 2007 r. o prawie 11 proc.

Jak reklamować produkty i usługi zgodnie z prawem

Zasada swobodnego prowadzenia działalności reklamowej przez przedsiębiorców ma pewne wyjątki. Polegają one głównie na zakazie promowania wybranych towarów czy konieczności uczciwej rywalizacji z konkurentami. Za stosowanie zakazanej reklamy firmy mogą stracić nawet 10 proc. swoich ubiegłorocznych przychodów lub mogą zostać zmuszone do wypłaty odszkodowania rynkowym przeciwnikom.

Oferta

Jest to przedstawienie propozycji zawarcia umowy jaką przedsiębiorca składa konsumentowi. Zazwyczaj jest ona w formie pisemnej. Musi ona jednak zawierać istotne postanowienia tej umowy.

REKLAMA

Odstąpienie od umowy

Od umów pewnego rodzaju strony mogą odstąpić. Musi to być jednak przewidziane w ustawie albo w samej umowie.

Jak ograniczyć koszt spreadu

Zaciągając kredyt walutowy musimy pamiętać o kosztach spreadu, możemy jednak znacznie ograniczyć jego wysokość. Wystarczy wiedzieć o różnych sposobach przeliczania kredytu przez banki.

Nie zawsze warto konsolidować kredyty

Decydując się na konsolidację kredytu nie powinniśmy brać pod uwagę niskich rat miesięcznych nowego kredytu. Zamiana kredytu powinna nam przynieść przede wszystkim mniejsze koszty kredytu.

Sądy są niezdecydowane w sprawie kosztów podwyższenia kapitału spółki

Jeśli przysporzenie spółki w wyniku podwyższenia jej kapitału zakładowego nie stanowi dla niej przychodu, to i poniesione w związku z tym wydatki nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów - wynika z najnowszego wyroku WSA w Warszawie.

REKLAMA

Sklep przyjmie zużytą baterię

Za utworzenie sieci zbierania zużytych baterii i akumulatorów będą odpowiadali nie tylko producenci takich źródeł zasilania, ale również firmy zajmujące się elektroniką.

Praca przy usuwaniu azbestu nadal niebezpieczna

Państwowa Inspekcja Pracy wystąpiła do Ministerstwa Gospodarki o doprecyzowanie przepisów dotyczących zasad bhp przy usuwaniu azbestu. Mimo to resort nie chce ich zmienić.

Limitowana abolicja dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z abolicji podatkowej, otrzymają ją w ramach pomocy de minimis, gdy wartość umorzonej zaległości bądź zwrotu podatku nie przekroczy 200 tys. euro.

Zakup tylko jednego e-podpisu to ryzyko dla firm

Podatnicy, którzy chcą rozliczać się z fiskusem elektronicznie, muszą posiadać specjalny podpis. E-podpis przypisany jest do jednej osoby, nie można go przekazać innemu pracownikowi w firmie.

Sprawozdanie muszą podpisać wszyscy członkowie zarządu

Sprawozdanie finansowe jest nieważne, jeśli nie podpiszą go wszyscy członkowie zarządu spółki. Odmowa dokonania tej czynności wymaga pisemnego uzasadnienia.

Zalety i wady samozatrudnienia

Samozatrudnienie pozwala znacznie obniżyć koszty pracy. Warunkiem jest jednak prawidłowo skonstruowana umowa, której nie będą mogły zakwestionować organy podatkowe czy inspekcja pracy.

Jak rozliczać wydatki na nabycie środków trwałych

Amortyzacji podlegają środki trwałe, których tzw. wartość początkowa przekracza 3,5 tys. zł. W przypadku tańszych zakupów, gdy wydatek mieści się we wskazanym limicie, podatnik ma kilka możliwości jego rozliczenia.

Czy sporządzenie sprawozdania o odpadach można zlecić na zewnątrz

 Czy sprawozdanie o odpadach musi być sporządzone osobiście przez przedsiębiorcę? W tym roku zrobiłem to samodzielnie, ale jak się okazało z błędami, które musiałem wyjaśniać i poprawiać. Czy sporządzenie sprawozdania za kolejny rok można zlecić pełnomocnikowi ds. ochrony środowiska? 

Auta po leasingu staniały nawet o 30 proc.

Auta sprzedawane przez firmy leasingowe i zarządzające flotami są o 10-30 proc. tańsze niż przed rokiem. Nowi klienci tych firm musza się jednak liczyć ze wzrostem miesięcznych czynszów.

Od września wyższa składka na zdrowie

Osoby prowadzące własne firmy zapłacą do ZUS niższe składki na ubezpieczenia społeczne i wyższą składkę zdrowotną za wrzesień, październik i listopad.

Z dłuższego macierzyńskiego skorzysta też ojciec dziecka

Co najmniej sześć tygodni będzie mógł przebywać na urlopie ojciec dziecka. Rodzice zdecydują, które z nich skorzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Resort pracy chce ułatwić ojcom opiekę nad dzieckiem w przypadku choroby jego matki.

Zakaz cesji zablokuje przedsiębiorcy skorzystanie z faktoringu

 Na jakie zapisy w umowie handlowej powinien zwracać szczególną uwagę przedsiębiorca, by nie popaść w egzekucyjne tarapaty?

Firmy boją się trafić na listę dłużników BIG

Nawet 40 proc. przedsiębiorców zalegających z opłatą czynszu decyduje się na szybką spłatę należności po otrzymaniu informacji o możliwości wpisania ich na listę długów BIG.

Fiskus wezwie do wniesienia opłaty

Podatnik, który nie uiścił opłaty od wniosku o interpretację, zostanie wezwany przez organ podatkowy do jej uzupełnienia.

Obrót licencjami nie stanowi przychodu

Obrót prawami majątkowymi, które nie zostały zaliczone do środków trwałych, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Jak prawidłowo składać deklaracje kwartalne VAT

Do rozliczenia kwartalnego VAT są uprawnieni mali podatnicy. Obowiązkowo składają deklaracje kwartalne VAT-7K, gdy wybiorą kasową metodę rozliczania.

Pracodawca musi poinformować pracowników o przejęciu firmy

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę może być konsekwencją wielu zdarzeń prawnych. Co może zatem stanowić podstawę prawną takiego przejścia?

Jak pozwać kontrahenta z Unii Europejskiej w Polsce

Jaki sąd będzie właściwy, gdy muszę pozwać przedsiębiorcę hiszpańskiego, który nie wykonuje zawartej ze mną umowy handlowej?

Małżonek może skorzystać z ubezpieczenia żony

Właściciele firm, którzy zawieszą działalność gospodarczą, będą mogli korzystać z publicznej służby zdrowia na podstawie ubezpieczenia zdrowotnego małżonka.

Firmy nie mogą tworzyć baz danych kandydatów do pracy

Pracodawcy powinni niszczyć CV kandydatów do pracy tuż po zakończeniu rekrutacji. Za udostępnienie danych osobowych pracowników innym osobom grozi nawet więzienie. Poszkodowani podwładni mogą ubiegać się o zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych.

Inflacja w sierpniu wyniesie ok. 5 proc.

Dane o inflacji w lipcu nie zaskoczyły - GUS podał, że ceny rosły w tempie 4,8 proc. w ujęciu rocznym. W sierpniu inflacja jeszcze wzrośnie.

Opłata za interpretację będzie zwracana podatnikowi

Nienależna opłata od wniosku o udzielenie interpretacji podatkowej będzie zwrócona wnioskodawcy.

Będą ułatwienia dla przewoźników dużych ładunków

Zezwolenie na przejazd po drogach pojazdem ponadnormatywnym będzie można uzyskać w trzy dni.

Firmy mogą bezpłatnie korzystać z pakietów biurowych

Na rynku pojawił się nowy darmowy pakiet biurowy, który można użytkować za darmo. Lotus Symphony firmy IBM to kolejna alternatywa dla pakietu Microsoft Office w przypadku małych firm oraz użytkowników indywidualnych.

Jak ustalać wysokość zaliczek na CIT

Podstawową formą płatności CIT są zaliczki miesięczne. Należy jednak pamiętać, iż istnieją także inne sposoby rozliczania należnego podatku.

Jak prawidłowo uzasadnić złożone pracownikowi wypowiedzenie

Wypowiadając umowę na czas nieokreślony, pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia. Często taką przyczyną jest niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych. W jakich okolicznościach tak wskazana przyczyna wypowiedzenia jest wystarczająca?

Stopy procentowe NBP

Stopy procentowe NBP - ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

Indosat

Indos

Indosant

Indosant - osoba przekazująca weksel i uprawnienia wynikające z niego innej osobie. Przekazanie (indos) odbywa się poprzez adnotację i złożenie podpisu na odwrocie weksla.

Weksel

Weksel - dłużny papier wartościowy, imienny lub na zlecenie, w którym wystawca weksla (trasant) zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba (trasat) dokona zapłaty określonej sumy pieniędzy na rzecz odbiorcy weksla lub sam zapłaci sumę wekslową. Weksel jest często wykorzystywany przez banki jako dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

Kredyt konsolidacyjny lekiem na drogie kredyty

Banki szukając nowych klientów na coraz bardziej konkurencyjnym rynku zmuszone zostały do wymyślania nowych form kredytów, które można by zaoferować coraz bardziej zadłużonym klientom. Tak powstały m.in. kredyty konsolidacyjne.

W kredytach hipotecznych może przyjść czas na jena

Frank szwajcarski to wciąż ulubiona waluta Polaków zaciągających kredyt hipoteczny. Pojawił się jednak już pierwszy bank, który udziela kredytów w jenach – walucie taniej dla kredytobiorców, bo w Japonii stopy procentowe są niskie.

Pracowników ze Wschodu trzeba zgłosić do urzędu skarbowego

Pracodawca, który zatrudni pracowników z Białorusi, Ukrainy czy Rosji, musi uzyskać dla nich NIP oraz odprowadzać zaliczki od wypłacanej im pensji.

Kredyt technologiczny nie jest dotacją unijną

 Uchwalona w lipcu ustawa o wspieraniu działalności innowacyjnej zmieniła definicję pojęcia nowej technologii. Czy to oznacza, że dotychczasowe przepisy nie zdały egzaminu?

Najtańsi pracownicy nie są w Chinach

Najniższe są płace w krajach afrykańskich, od 1 do 10 dol. miesięcznie, ale ryzyko inwestycji jest duże. W Chinach w ostatnim roku płace wzrosły o 10 proc. W Polsce pozapłacowe koszty płacy sięgają nawet 80 proc. zarobków.

Odsetki od kredytu na dom związany z firmą są kosztem

Podatnik może wliczyć w koszty odsetki od kredytu przyznanego na cele mieszkaniowe, ale przeznaczonego na potrzeby firmy.

Wydzielenie części firmy bez VAT

Podział spółki przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kolejne ułatwienia dla firm zatrudniających cudzoziemców

Rząd chce ułatwić polskim firmom zatrudnianie obywateli Mołdowy i Gruzji. Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini będą mogli pracować bez zezwolenia nawet dziewięć miesięcy.

Nabywca firmy musi zawierać nowe umowy

Przy zbywaniu firmy wszelkie wyłączenia dotyczące przeniesienia poszczególnych jej składników majątkowych, które wynikają z ustawy lub zastrzeżeń umownych, są wiążące dla nowego właściciela.

Jakie składki musi płacić prowadzący działalność gospodarczą zawierający umowy cywilnoprawne

Zasady opłacania składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonujące jednocześnie umowę zlecenia, zależą przede wszystkim od tego, czy przedmiot prowadzonej działalności jest taki sam jak wykonywanej umowy oraz jak dla celów podatkowych traktowany jest przychód ze zlecenia.

Kto jest uprawniony do podpisania aktu notarialnego w spółce osobowej

W spółce jawnej czy partnerskiej każdy wspólnik może sam, w imieniu spółki, zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

REKLAMA