REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sporządzenie sprawozdania o odpadach można zlecić na zewnątrz

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Czy sprawozdanie o odpadach musi być sporządzone osobiście przez przedsiębiorcę? W tym roku zrobiłem to samodzielnie, ale jak się okazało z błędami, które musiałem wyjaśniać i poprawiać. Czy sporządzenie sprawozdania za kolejny rok można zlecić pełnomocnikowi ds. ochrony środowiska? 

Takie sprawozdanie może sporządzić przedsiębiorca osobiście, jak również przez pełnomocnika. Może nim być pracownik firmy, adwokat, radca prawny lub inny podmiot świadczący usługi w zakresie obsługi środowiskowej przedsiębiorców. Odnośnie do błędów w sprawozdaniu należy pamiętać, że dla każdego województwa tworzona jest baza danych dotycząca gospodarki odpadami. Pamiętajmy, że do 31 marca każdego roku należy przedłożyć marszałkowi województwa informacje o ilości i sposobie zagospodarowania odpadów za rok poprzedni. W związku z tym należy sporządzać zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilościach odpadów najlepiej na formularzu, którego wzór określa rozporządzenie. Aby unikać błędów, należy skrupulatnie korzystać z tego wzoru.

REKLAMA

Zbiorcze zestawienie danych o odpadach sporządza każdy posiadacz odpadów, czyli:

• wytwarzający odpady w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

• zbierający odpady,

• poddający odpady odzyskowi lub unieszkodliwieniu, w tym zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego oraz stacje demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbiorcze zestawienie danych należy sporządzić w oparciu o dokumenty ewidencyjne - głównie poprzez analizę informacji zawartych w kartach ewidencji odpadów. Dzięki nim dokładnie określisz ilość i rodzaj odpadów wytworzonych, zebranych, poddanych odzyskowi czy też unieszkodliwieniu. Należy też pamiętać, że obligatoryjnie wypełniamy:

• dział 1 zbiorczego zestawienia oraz

• działy właściwe w zależności od prowadzonego zakresu gospodarowania odpadami (sprawozdanie skonstruowane jest łącznie z 8 części).

Nie wolno zapomnieć o podstawowych informacjach, jakie powinny znaleźć się w dziale sprawozdania:

• dokładna nazwa podmiotu - posiadacza odpadów,

• adres siedziby podmiotu,

• adres zakładu, gdzie prowadzone są działania związane z gospodarką odpadami (są one wytwarzane, zbierane, odzyskiwane lub też unieszkodliwiane),

• adres zakładu, gdzie prowadzone są działania związane z gospodarką odpadami (są one wytwarzane, zbierane, odzyskiwane lub też unieszkodliwiane),

• wykaz decyzji w zakresie gospodarki odpadami, jakie uzyskałeś wraz z okresem ich obowiązywania (od dnia do dnia),

• określenie rodzaju działalności w zakresie gospodarowania odpadami (do wyboru: wytwarzanie odpadów, zbieranie odpadów, transport odpadów, odzysk odpadów i ich unieszkodliwianie).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA