REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sporządzenie sprawozdania o odpadach można zlecić na zewnątrz

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Czy sprawozdanie o odpadach musi być sporządzone osobiście przez przedsiębiorcę? W tym roku zrobiłem to samodzielnie, ale jak się okazało z błędami, które musiałem wyjaśniać i poprawiać. Czy sporządzenie sprawozdania za kolejny rok można zlecić pełnomocnikowi ds. ochrony środowiska? 

Takie sprawozdanie może sporządzić przedsiębiorca osobiście, jak również przez pełnomocnika. Może nim być pracownik firmy, adwokat, radca prawny lub inny podmiot świadczący usługi w zakresie obsługi środowiskowej przedsiębiorców. Odnośnie do błędów w sprawozdaniu należy pamiętać, że dla każdego województwa tworzona jest baza danych dotycząca gospodarki odpadami. Pamiętajmy, że do 31 marca każdego roku należy przedłożyć marszałkowi województwa informacje o ilości i sposobie zagospodarowania odpadów za rok poprzedni. W związku z tym należy sporządzać zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilościach odpadów najlepiej na formularzu, którego wzór określa rozporządzenie. Aby unikać błędów, należy skrupulatnie korzystać z tego wzoru.

REKLAMA

Zbiorcze zestawienie danych o odpadach sporządza każdy posiadacz odpadów, czyli:

• wytwarzający odpady w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

• zbierający odpady,

• poddający odpady odzyskowi lub unieszkodliwieniu, w tym zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego oraz stacje demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbiorcze zestawienie danych należy sporządzić w oparciu o dokumenty ewidencyjne - głównie poprzez analizę informacji zawartych w kartach ewidencji odpadów. Dzięki nim dokładnie określisz ilość i rodzaj odpadów wytworzonych, zebranych, poddanych odzyskowi czy też unieszkodliwieniu. Należy też pamiętać, że obligatoryjnie wypełniamy:

• dział 1 zbiorczego zestawienia oraz

• działy właściwe w zależności od prowadzonego zakresu gospodarowania odpadami (sprawozdanie skonstruowane jest łącznie z 8 części).

Nie wolno zapomnieć o podstawowych informacjach, jakie powinny znaleźć się w dziale sprawozdania:

• dokładna nazwa podmiotu - posiadacza odpadów,

• adres siedziby podmiotu,

• adres zakładu, gdzie prowadzone są działania związane z gospodarką odpadami (są one wytwarzane, zbierane, odzyskiwane lub też unieszkodliwiane),

• adres zakładu, gdzie prowadzone są działania związane z gospodarką odpadami (są one wytwarzane, zbierane, odzyskiwane lub też unieszkodliwiane),

• wykaz decyzji w zakresie gospodarki odpadami, jakie uzyskałeś wraz z okresem ich obowiązywania (od dnia do dnia),

• określenie rodzaju działalności w zakresie gospodarowania odpadami (do wyboru: wytwarzanie odpadów, zbieranie odpadów, transport odpadów, odzysk odpadów i ich unieszkodliwianie).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA