REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy boją się trafić na listę dłużników BIG

Krzysztof Polak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nawet 40 proc. przedsiębiorców zalegających z opłatą czynszu decyduje się na szybką spłatę należności po otrzymaniu informacji o możliwości wpisania ich na listę długów BIG.

Listy dłużników tworzone w biurach informacji gospodarczej są coraz skuteczniejsze. Zalegające ze spłatą należności firmy coraz częściej decydują się na uregulowanie należności po umieszczeniu ich na czarnej liście.

REKLAMA

- Straszak okazał się skuteczny, bo blisko 70 proc. firm, które otrzymały ostrzeżenie o wpisie na listę dłużników, uregulowało zaległy czynsz - mówi Arkadiusz Adamski, koordynator tamtejszego zespołu windykacji w Zarządzie Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

Ten fakt dostrzegł również rząd, który chce znowelizować ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych z 2003 roku i rozszerzyć katalog dłużników, oraz listę tytułów prawnych upoważniających do przekazywania informacji gospodarczej. Lista ta obejmie umowy o przewóz osób i bagażu, o dostarczanie energii, wody, wywóz nieczystości. Nowe przepisy ułatwia też przekazywanie informacji pozytywnych o wywiązywaniu się dłużników z ich zobowiązań.

Skuteczniejsza windykacja

REKLAMA

Doświadczenia stosowania dotychczas obowiązującej ustawy wskazują, że współpraca z biurem informacji gospodarczej jest dla wierzycieli pomocą w uzyskaniu należności. Korzyści odnotowują także spółki komunalne i zakłady budżetowe gmin, które nie tylko wchodzą w tego rodzaju kooperację, ale również szukają wśród trzech BIG najbardziej optymalnego partnera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu zdecydował się na współpracę z InfoMonitorem wiosną tego roku, gdy poziom zadłużenia ze strony użytkowników lokali sięgnął 50 mln zł - mówi Ewa Paradowska-Protasiuk, rzecznik wrocławskiego zarządcy.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu zarządza 2133 lokalami użytkowymi.

- Około 25 proc. najemców ma problemy z regularnym opłacaniem czynszu, co powoduje, że roczne zaległości płatnicze sięgają 16 mln zł - informuje Piotr Puszczykowski, dyrektor tej instytucji.

- Nie możemy sobie pozwolić na darowanie niespłaconych długów - podkreśla.

Poznańskie doświadczenia

REKLAMA

Dążenie do podwyższenia skuteczności działań windykacyjnych doprowadziło poznańskiego zarządcę do podpisania umowy o współpracy z Krajowym Rejestrem Długów, jednym z trzech działających na polskim rynku BIG. Była to jedna z pierwszych spółek komunalnych w Polsce, która już w 2006 roku zaczęła dokonywać wpisy na listy dłużników.

Doświadczenia zarządców lokalów komunalnych wskazują, że średnio 40 proc. dłużników decyduje się zapłacić należność po otrzymaniu wezwania do zapłaty wraz z ostrzeżeniem o umieszczenie ich danych w rejestrze dłużników. Pozostałe 30 proc. postanawia spłacić swoje długi, gdy zaczynają odczuwać dolegliwości wynikające z figurowania w rejestrze BIG. A tymi dolegliwościami są: niemożliwość zakupu usługi telefonicznej w abonamencie, dostępu do internetu, wynajmu dodatkowego lokalu, zaciągnięcia kredytu, czy dokonania zakupu na raty lub na zasadzie leasingu.

Optymalny partner

Poznański zarządca zrezygnował z dalszej współpracy z KRD i w czerwcu podpisał umowę z InfoMonitorem. Kierował się zasadą większej korzyści.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z BIG. Obecnie podpisaliśmy umowę z InfoMonitorem, który nie tylko prowadzi rejestr dłużników, ale także spis przedsiębiorców i konsumentów, którzy posłużyli się podrobionym lub cudzym dokumentem. Ponadto umożliwia osiągnięcie dostępu do danych Biura Informacji Kredytowej, a więc o informacji o niespłaconych kredytach i wiarygodności kredytowej - tłumaczy Arkadiusz Adamski. Jego zdaniem współpraca z InfoMonitorem pozwoli spółce nie tylko na skuteczniejszą windykację należności, ale również na bardziej szczegółowe rozpoznanie sytuacji osób fizycznych i przedsiębiorców ubiegających się o najem.

- Z naszych doświadczeń wynika, że tylko mała część najemców nie płaci za lokal z powodu poważnych kłopotów finansowych - twierdzi Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów.

- Większość niesolidnych najemców nie płaci czynszu w poczuciu bezkarności, choć mają pieniądze.

16 mln zł wynoszą roczne zaległości najemców wobec Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu

Zmiany w ustawie o biurach informacji gospodarczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krzysztof Polak

krzysztof.polak@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (Dz.U. z 2003 r. nr 50, poz. 424 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA