| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy boją się trafić na listę dłużników BIG

Firmy boją się trafić na listę dłużników BIG

Nawet 40 proc. przedsiębiorców zalegających z opłatą czynszu decyduje się na szybką spłatę należności po otrzymaniu informacji o możliwości wpisania ich na listę długów BIG.


Listy dłużników tworzone w biurach informacji gospodarczej są coraz skuteczniejsze. Zalegające ze spłatą należności firmy coraz częściej decydują się na uregulowanie należności po umieszczeniu ich na czarnej liście.

- Straszak okazał się skuteczny, bo blisko 70 proc. firm, które otrzymały ostrzeżenie o wpisie na listę dłużników, uregulowało zaległy czynsz - mówi Arkadiusz Adamski, koordynator tamtejszego zespołu windykacji w Zarządzie Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

Ten fakt dostrzegł również rząd, który chce znowelizować ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych z 2003 roku i rozszerzyć katalog dłużników, oraz listę tytułów prawnych upoważniających do przekazywania informacji gospodarczej. Lista ta obejmie umowy o przewóz osób i bagażu, o dostarczanie energii, wody, wywóz nieczystości. Nowe przepisy ułatwia też przekazywanie informacji pozytywnych o wywiązywaniu się dłużników z ich zobowiązań.

Doświadczenia stosowania dotychczas obowiązującej ustawy wskazują, że współpraca z biurem informacji gospodarczej jest dla wierzycieli pomocą w uzyskaniu należności. Korzyści odnotowują także spółki komunalne i zakłady budżetowe gmin, które nie tylko wchodzą w tego rodzaju kooperację, ale również szukają wśród trzech BIG najbardziej optymalnego partnera.

- Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu zdecydował się na współpracę z InfoMonitorem wiosną tego roku, gdy poziom zadłużenia ze strony użytkowników lokali sięgnął 50 mln zł - mówi Ewa Paradowska-Protasiuk, rzecznik wrocławskiego zarządcy.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu zarządza 2133 lokalami użytkowymi.

- Około 25 proc. najemców ma problemy z regularnym opłacaniem czynszu, co powoduje, że roczne zaległości płatnicze sięgają 16 mln zł - informuje Piotr Puszczykowski, dyrektor tej instytucji.

- Nie możemy sobie pozwolić na darowanie niespłaconych długów - podkreśla.

Dążenie do podwyższenia skuteczności działań windykacyjnych doprowadziło poznańskiego zarządcę do podpisania umowy o współpracy z Krajowym Rejestrem Długów, jednym z trzech działających na polskim rynku BIG. Była to jedna z pierwszych spółek komunalnych w Polsce, która już w 2006 roku zaczęła dokonywać wpisy na listy dłużników.

Doświadczenia zarządców lokalów komunalnych wskazują, że średnio 40 proc. dłużników decyduje się zapłacić należność po otrzymaniu wezwania do zapłaty wraz z ostrzeżeniem o umieszczenie ich danych w rejestrze dłużników. Pozostałe 30 proc. postanawia spłacić swoje długi, gdy zaczynają odczuwać dolegliwości wynikające z figurowania w rejestrze BIG. A tymi dolegliwościami są: niemożliwość zakupu usługi telefonicznej w abonamencie, dostępu do internetu, wynajmu dodatkowego lokalu, zaciągnięcia kredytu, czy dokonania zakupu na raty lub na zasadzie leasingu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »