REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto jest uprawniony do podpisania aktu notarialnego w spółce osobowej

Małgorzata Bojarska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W spółce jawnej czy partnerskiej każdy wspólnik może sam, w imieniu spółki, zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

REKLAMA

Choć ustawodawca nie przyznał spółkom osobowym, takim jak spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, osobowości prawnej, nie pozbawił ich jednak możliwości sprawnego działania. Spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Spółka ta może również nabywać nieruchomości i inne prawa rzeczowe. Posiada ona własny majątek. W przypadku nabycia nieruchomości to spółka, a nie jej poszczególni wspólnicy - jak w spółce cywilnej - będzie właścicielem tej nieruchomości.

REKLAMA

Sposób reprezentacji spółek osobowych został określony w przepisach kodeksu spółek handlowych. Wspólnicy, podpisując, a w trakcie trwania spółki, zmieniając umowę spółki, mają wpływ na ustalenia zasad reprezentacji. Ustalając zasady działania spółki, a także sposób jej reprezentacji, mogą w istotny sposób wpłynąć zarówno na szybkość podejmowania decyzji, jak i na system kontroli podejmowanych przez wspólników decyzji. Zasady reprezentacji są różne - w zależności od rodzaju spółki.

Spółka jawna

W przypadku spółki jawnej każdy wspólnik ma prawo ją reprezentować. Prawo wspólnika do reprezentowania spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Tak więc każdy wspólnik może sam, w imieniu spółki, zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości. Zasada samodzielnej reprezentacji ułatwia prowadzenie większej spółki, szczególnie w sytuacji gdy na przykład niektórzy ze wspólników przebywają zagranicą lub z innych powodów nie są obecni. Trzeba pamiętać, iż prawa reprezentowania nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich. Oznacza to, że dokonanie modyfikacji zakresu prawa reprezentacji nie odniesie skutku wobec osób trzecich - np. zbywców nieruchomości. Takie ograniczenie będzie jednak wywierało skutki w stosunkach wewnętrznych pomiędzy wspólnikami. Wspólnik naruszający zobowiązanie może odpowiadać za wyrządzoną swoim działaniem szkodę na zasadach ogólnych przewidzianych w przepisach kodeksu cywilnego. Z uwagi na zasadę, iż każdy wspólnik odpowiada za czynności prawne dokonane także przez innych wspólników, wspólnicy mogą jednak dążyć do ograniczenia możliwości reprezentacji spółki przez niektórych z nich. W umowie spółki wspólnicy mogą więc postanowić, iż do jej reprezentowania, w tym przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości, konieczne jest współdziałanie co najmniej dwóch wspólników lub wspólnika z prokurentem. Można także upoważnić jednego wspólnika do reprezentacji samodzielnej, a innych do reprezentacji łącznej. Ponadto łączna reprezentacja może oznaczać konieczność współdziałania dwóch lub większej liczby wspólników. Umowa spółki może stanowić także, iż dany wspólnik jest w ogóle pozbawiony prawa składania oświadczeń woli w jej imieniu. Ponadto pozbawienie wspólnika prawa reprezentowania może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu.

Spółka partnerska

Problem reprezentacji nieco odmiennie przedstawia się w przypadku spółki partnerskiej. Tak jak w spółce jawnej każdy partner ma prawo ją reprezentować, także przy nabyciu nieruchomości, samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Umowa spółki może, jak w przypadku spółki jawnej, wyłączyć prawo do reprezentacji niektórych wspólników lub wprowadzić na przykład zasady reprezentacji łącznej. Kodeks w przepisach regulujących działanie spółki partnerskiej wprowadza również możliwość pozbawiania wspólnika wbrew jego woli na mocy uchwały pozostałych wspólników. W przypadku gdy już po powstaniu spółki z ważnych powodów zajdzie konieczność pozbawienia jednego z partnerów prawa reprezentacji, pozostali wspólnicy mogą podjąć w tym zakresie uchwałę większością 3/4 głosów w obecności co najmniej 2/3 ogólnej liczby partnerów. Umowa spółki może w tym zakresie przewidywać surowsze warunki. Pozbawienie partnera reprezentacji podlega ujawnieniu w rejestrze, i dopiero z chwilą wpisu staje się skuteczne. Oprócz przedstawionych możliwości ograniczenia reprezentacji spółki partnerskiej przy nabyciu nieruchomości, partnerzy mogą również powierzyć reprezentację zarządowi. W poczet zarządu mogą zostać powołani zarówno partnerzy, jak i osoby trzecie. Powierzenie reprezentacji zarządowi oznacza wyłączenie prawa wspólników w tym zakresie, a więc również przy nabywaniu nieruchomości. Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. W przypadku braku postanowień w tym przedmiocie do składania oświadczeń woli w imieniu spółki partnerskiej, w tym do nabycia nieruchomości, wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu lub jednego łącznie z prokurentem. Prawa członka zarządu do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Tak więc, jeśli w spółce został powołany zarząd, to jego członkowie mogą nabyć w imieniu spółki nieruchomość.

Spółki komandytowe

Zasady reprezentacji zostały uregulowane również w przepisach dotyczących działania spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej. W obu tych spółkach do reprezentacji, w tym do nabywania nieruchomości, uprawnieni są komplementariusze, a więc osoby odpowiadające za zobowiązania spółki bez ograniczenia. Trzeba jednak pamiętać, iż spółki te reprezentowane mogą być jedynie przez tych komplementariuszy, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono tego prawa. Nabywając w imieniu spółki nieruchomość, komplementariusz może działać jednoosobowo lub łącznie z innymi komplementariuszami - zależy to od postanowień umowy spółki. Umowa ta może także przewidywać, iż komplementariusz może działać łącznie z prokurentem. Ponadto spółkę komandytową przy nabyciu nieruchomości reprezentować może również komandytariusz, ale działający jedynie jako pełnomocnik. Jeżeli komandytariusz dokona w imieniu spółki nabycia nieruchomości, nie ujawniając swego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia. Dotyczy to także reprezentowania spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres. W spółce komandytowo-akcyjnej możliwe jest pozbawienie komplementariusza w trakcie funkcjonowania spółki, w drodze zmiany statutu spółki. Taka decyzja wymaga zgody wszystkich pozostałych komplementariuszy. Jeżeli komplementariusz zgłosi sprzeciw, w przedmiocie pozbawienia go praw orzeknie sąd. Wówczas będzie on zwolniony od odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki powstałe od chwili dokonania wpisu do rejestru. Ponadto nabyć nieruchomość może także akcjonariusz, ale jedynie jako pełnomocnik. Podobnie jak przypadku działania komandytariusza, jeżeli akcjonariusz dokona nabycia nieruchomości w imieniu spółki, nie ujawniając swego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia. Dotyczy to także reprezentowania spółki przez akcjonariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZASADY REPREZENTACJI

W procesie nabywania nieruchomości spółki osobowe reprezentowane są bądź przez jej wspólników działających samodzielnie lub łącznie bądź przez komplementariuszy. Ponadto w spółce partnerskiej umowę nabycia nieruchomości zawrzeć może także zarząd, jeśli został powołany. Umowa przeniesienia własności nieruchomości może zostać zawarta także przez pełnomocnika lub prokurenta.

MAŁGORZATA BOJARSKA

radca prawny, Kancelaria Krawczyk i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA