REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Próba zawracania korekty

Po środowym sporym spadku na naszym parkiecie i niemniejszej zniżce na Wall Street, można się było spodziewać sporych spadków dziś rano. Jak się okazało, nie było tak źle i główne indeksy przez całą sesję broniły się przed głębszą przeceną. To jeszcze za mało, by myśleć o zakończeniu korekty, ale rynek pokazuje, że nie ma większej ochoty na spadki. A potwierdzeniem tego są malejące obroty.

Pierwszy raz w historii inflacja wyższa niż stopy procentowe

W kwietniu inflacja CPI w naszym kraju podniosła się aż do 4%. Był to drugi kolejny miesiąc, w którym wzrost cen był znacznie szybszy od oczekiwań. Jednocześnie był to trzeci kolejny miesiąc wzrostu. Dane przemawiają przeciwko dalszemu obniżaniu stóp procentowych w Polsce.

Obawy inwestorów obniżają ceny ropy

Choć na rynku ropy naftowej panuje trend wzrostowy, to jednak cena 60 USD za baryłkę WTI stała się na tyle mocną zaporą, że inwestorzy mogą jeszcze wiele dni wyczekiwać na dalsze wzrosty.

Zmiana obowiązków rejestracyjnych przedsiębiorców w KRS

Procedura tzw. jednego okienka dotyczy również przedsiębiorców podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

REKLAMA

Ile na kredycie preferencyjnym zarabia bank

Dużo hałasu robi ostatnio teza, że banki, nie mając innych sposobów ratowania swoich wyników finansowych, wykorzystują rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych „Rodzina na swoim” i drenują portfele klientów. Twierdzenie to jednak nie ma żadnego prawa bytu, a argumenty, którymi się je popiera są guzik warte.

Najtańsze kredyty z dopłatą

Kredyt z dopłatą państwa można zaciągnąć w banku maksymalnie na 50 lat. Można też sfinansować zakup nieruchomości w 100%. Najniższą marżę oferuje obecnie Mazowiecki Bank Regionalny – wynika z zestawienia Expandera.

PKO BP zarobił w I kwartale 541 mln PLN

To wynik słabszy od oczekiwań analityków, którzy według PAP oczekiwali średnio zysku na poziomie 645 mln PLN. Mniejsze od oczekiwań były za to rezerwy.

Ulga na ZUS coraz popularniejsza

Już co czwarta osoba prowadząca firmę korzysta z dwuletniej ulgi na ZUS - ustaliła "Gazeta Prawna".

REKLAMA

Polska radykalnie obniża koszty pracy

Polska w dwóch ostatnich latach istotnie zredukowała narzuty na płace. Dzięki temu awansowała o cztery miejsca, jeśli chodzi o wysokość tzw. klina podatkowego.

Za dotację na firmę nie można kupować dowolnych rzeczy

Bezrobotni, którzy ubiegają się o dotację na firmę, najczęściej chcą ją przeznaczyć na zakup samochodu. Nie zawsze mogą to robić.

Potwierdzanie obecności w pracy

Pracodawca, w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia oraz innych świadczeń przysługujących ze stosunku pracy, musi prowadzić ewidencję czasu pracy. Przepisy nie narzucają jednak sposobu potwierdzania obecności pracowników.

E-kontrola pozwala na szybsze sprawdzenie podatnika

Urzędnicy skarbowi coraz chętniej korzystają z e-kontroli. Pozwala ona na szybsze i efektywniejsze sprawdzenie podatnika.

ZUS RMUA dla pracownika w formie elektronicznej

Kiedy płatnik składek może przekazywać pracownikowi ZUS RMUA w formie elektronicznej? Czy jest do tego potrzebna zgoda pracownika?

Kredyt kupiecki a windykacja

Rozmowa z ekspertem KATARZYNĄ WALESIEK, głównym specjalistą ds. windykacji w Euler Hermes

Mozilla i Opera oskarżają Microsoft

Mozilla i Opera oskarżają producenta Internet Explorer o stosowanie nieuczciwych praktyk przeciwko konkurencji. Chodzi o automatyczne ustawianie się tej przeglądarki jako domyślnej po aktualizacji Windows Update.

Zbiorowy pozew przeciwko Nvidii

Wygląda na to, że tym razem Nvidia nie wywinie się z oskarżenia wściekłych właścicieli notebooków marki Apple, Dell i HP. Pozwali oni korporację z żądaniem wymiany wadliwych układów graficznych w ich komputerach.

Technologie informatyczne a organizacje pozarządowe

Ponad 40 uczestników wzięło udział w pierwszej polskiej edycji konferencji "Technologie informatyczne w funkcjonowaniu organizacji pozarządowych. NGO Day" zorganizowanej przez firmę Microsoft i Stowarzyszenie Bank Drugiej Reki.

Regularne inwestowanie w fundusze opłaciło się

Kto regularnie inwestował w fundusze akcji pomimo spadków na giełdach, dziś – po trzech miesiącach wzrostów – odrobił już połowę strat poniesionych w trwającej od połowy 2007 roku bessie. To znacznie więcej niż w przypadku tych, którzy w fundusze zainwestowali jednorazowo – wynika z analizy Open Finance.

Pechowa trzynastka na giełdach

Po wczorajszej zwyżce szansa na dalszy ruch indeksów w górę wydawała się spora. Dziś znów się oddaliła. Cały czas siły byków i niedźwiedzi są w miarę wyrównane. Walka toczy się w pobliżu 30 tys. punktów dla WIG i 1800-1900 punktów w przypadku indeksu największych spółek. Kiepski początek sesji na Wall Street nie rokuje zbyt dobrze grającym na wzrost. Ale każde rozstrzygnięcie jest możliwe.

PARP stworzyła darmowe e-booki dla biznesu

Jak tworzyć e-usługi, prowadzić skuteczny marketing w internecie i zwiększać efektywność firmy - odpowiedzi na te pytania można znaleźć w darmowych e-bookach, które stworzyła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Czy sąd słusznie odmówił rejestracji

Sąd odmówił rejestracji spółki jawnej w uzasadnieniu podając, że na terenie województwa działa już spółka, która ma podobną nazwę. Z poczynionych przez wspólników jawnych ustaleń wynika, że konkurencyjna spółka działa w innej branży niż przedsiębiorstwo, które chcieli zarejestrować. Czy sąd miał prawo odmówić rejestracji ze względu na podobieństwo nazwy?

Zamiast walczyć z kontrahentem, dług można odzyskać w mediacjach

Warto prowadzić mediacje z dłużnikiem, bo tą drogą szybciej niż w sądzie można odzyskać pieniądze. Negocjacje zostawiają też pole do przyszłej współpracy, na co rzadko można liczyć po postępowaniu sądowym.

Gdy kontrahent nie zapłacił

Wierzyciel nieściągalnych należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, może obniżyć należny VAT, korzystając z tzw. ulgi na złe długi.

Firmy wolą staże niż subsydiowane zatrudnienie

Przedsiębiorcy i firmy szkoleniowe nie są zainteresowane zatrudnianiem bezrobotnych, które jest subsydiowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Barierą są m.in. przepisy o pomocy publicznej.

Dopłaty dla firm za asystenta niepełnosprawnego

Pracodawcy, którzy zatrudnią niepełnosprawnego bezrobotnego, będą mogli uzyskać zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń do jego potrzeb.

Poczęstunek może być kosztem

Wydatki na poczęstunek dla kontrahentów mogą być zaliczone do kosztów. Jeśli poczęstunek nie będzie wystawny, nie można mówić o wydatkach na reprezentację.

Darowizna przedsiębiorstwa - rozliczenie VAT

Jestem podatnikiem VAT, prowadzę przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Rozliczam się na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów, płacę podatek liniowy. Planuję przekazać (w drodze darowizny) przedsiębiorstwo swojemu synowi. Jak mam rozliczyć tę darowiznę w zakresie VAT?

Przedsiębiorcy zostali na lodzie

Spokój rządu drażni przedsiębiorców. Alarmują, że walka władz z kryzysem to fikcja - pisze "Puls Biznesu".

Atak na szczyty wciąż możliwy

Gdy wydawało się, że pogłębienie korekty jest nieuniknione, byki zebrały siły i ponownie podprowadziły indeksy pod ważne poziomy oporu. Walka popytu z podażą nabiera więc rumieńców.

Tani kredyt dzięki karcie

Karta kredytowa może być naprawdę tanim źródłem finansowania. Oprocentowania karty MasterCard DnB NORD wynosi jedynie 10,5%. W Polbanku za rozłożenie operacji na nieoprocentowane raty wystarczy zapłacić 5% prowizji. Natomiast w Deutsche Banku nawet przez 86 dni można korzystać z całkowicie bezpłatnego kredytu.

Aktywność chińskiej gospodarki nadal zaskakuje

Chińska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. Już od wybuchu kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości, chiński system finansowy pozostawał stabilny. Kolejne dane napływające z Państwa Środka potwierdzają, że sytuacja jest nadzwyczaj dobra. Tak dobra, że władze zastanawiają się nad ostudzeniem nastrojów, by wzrost był bardziej stabilny.

Fundusze inwestycyjne otwarte (FIO)

Fundusze inwestycyjne otwarte (FIO) sprzedają jednostki uczestnictwa i są zobowiązane do ich odkupienia na każde żądanie uczestnika. Liczba jednostek uczestnictwa może być nieograniczona.

Potrzebna debata na temat związków zawodowych

Poseł PO Sławomir Nitras uważa, że należy rozpocząć debatę na temat roli i funkcjonowania związków zawodowych w zakładach pracy, która powinna zakończyć się nowelizacją ustawy o związkach zawodowych.

LonMID M100 laptop z fukcją dzwonienia

Chińczycy zaprezentowali nowego miniaturowego laptopa wyposażonego w 4,8 – calowy ekran dotykowy, procesor Atom 800 MHz, 1 GB RAM-u i wbudowaną pamięć SSD o pojemności 4 GB.

Internet w Polsce czeka szybki rozwój

Rząd Donalda Tuska przygotowuje nowy projekt ustawy wspierającej rozwój szerokopasmowych sieci telekomunikacyjnych. Priorytetowo internet ma dotrzeć na zaniedbane do tej pory obszary wiejskie.

Pekao zarobił 570 mln PLN

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się zysku na poziomie 550 mln PLN. Co prawda wynik z odsetek i prowizji nieco rozczarował, ale za to mniejsze niż oczekiwano były rezerwy i odpisy.

Jak oszczędzać bez podatku Belki

Ktoś, kto nie chce dzielić się z fiskusem zyskami ze swoich oszczędności, ma do wyboru sporo możliwości niepłacenia 19-proc. podatku Belki. Banki coraz częściej oferują produkty „antypodatkowe” – wynika z analizy Open Finance.

Obowiązkowa rejestracja transakcji powyżej 15 tys. euro

Posłowie rozszerzyli katalog instytucji zobowiązanych do informowania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o przepływie pieniędzy między firmami.

Urlop pracownika tymczasowego

Uprawnienia urlopowe pracowników tymczasowych różnią się od uprawnień pozostałych grup pracowniczych. Wynikają one z odrębnych przepisów, które regulują te kwestie w odmienny sposób niż kodeks pracy.

Warunki bhp przy umowach cywilnoprawnych

Pracodawca zatrudniający osoby na umowy cywilnoprawne musi im zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Krótszy czas pracy kierowców zwiększy koszty przewoźników

Firmy transportowe będą musiały przechowywać dokumenty dotyczące ewidencji czasu pracy przez trzy lata. W tym okresie kierowca może zażądać ich udostępnienia.

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą mogą liczyć nawet na 40 000 zł bezzwrotnego dofinansowania z funduszy unijnych.

Czy warto przekształcić spółkę cywilną w jawną?

Od strony prawnej spółka cywilna jest tylko umową łączącą dwóch przedsiębiorców (jak umowa o dzieło czy zlecenia). Warto więc zastanowić się nad przekształceniem jej w spółkę jawną- która stanowi odrębny podmiot prawa.

Dwurdzeniowy Pentium w technologii 45 nm

Nowy procesor Intela, Pentium Dual-Core pojawił się już w japońskich sklepach. CPU taktowany jest zegarem 2,8 GHz i posiada 2 MB podręcznej pamięci L2 cache.

Kaspersky patentuje nową technologię

Kaspersky LAB opatentował w USA swoją nową technologie. Jest to analiza oferująca możliwość oceny zagrożenia oprogramowania na podstawie symulacji.

Korekta wzrostów jest nieuchronna

Nie ma już wątpliwości, że po okresie niezdecydowanych wahań w okolicach lokalnego szczytu głównych indeksów warszawskiej giełdy, mamy do czynienia z korektą wzrostów.

Nawet 800 zł rocznie za korzystanie z konta bankowego

Osoba, która zleca dyspozycje przelewów w oddziale banku, nawet posiadając najtańsze konto tradycyjne, może zapłacić za korzystanie z niego rocznie ponad 800 zł – wynika z analizy Expandera. W najlepszym przypadku koszt wyniesie 36 zł.

Coraz więcej bezrobotnych zakłada własne firmy

W szybkim tempie rośnie liczba osób, które po utracie pracy, występują o pomoc finansową z Funduszu Pracy na założenie własnej firmy - powiedziała PAP w poniedziałek wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Tydzień: Inflacja, PKB i wyniki spółek

W tym tygodniu poznamy inflację w większości krajów (w tym także w Polsce), oraz dynamikę PKB za I kwartał (bez Polski). Ważne będą też wyniki kwartalne spółek z GPW.

Szkolenia zamiast zwolnień

Nawet pół miliona euro będzie mogła dostać firma, jeśli nie wyrzuci swoich pracowników na bruk, lecz wyśle ich na kursy doszkalające. Ze swojego budżetu nie będzie musiała dołożyć ani złotówki. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych - pisze "Rzeczpospolita".

REKLAMA