REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto sporządza sprawozdanie z działalności i jakie informacje należy w nim zamieścić

Krystyna Michaluk
Kto sporządza sprawozdanie z działalności i jakie informacje należy w nim zamieścić
Kto sporządza sprawozdanie z działalności i jakie informacje należy w nim zamieścić
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kierownik jednostki oraz członkowie jej rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniły wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości. Jakie jednostki gospodarcze powinny to sprawozdanie sporządzić i jakie informacje należy w nim zamieścić?

Każda jednostka prowadząca działalność gospodarczą ma do spełnienia określone obowiązki sprawozdawcze, regulowane ustawą o rachunkowości. Podstawowym obowiązkiem w tym zakresie jest sporządzenie w określonym terminie sprawozdania finansowego składającego się z:

REKLAMA

• bilansu,

• rachunku zysków i strat,

• informacji dodatkowej,

a w przypadku jednostek podlegających badaniu przez biegłego rewidenta należy także sporządzić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zestawienie zmian w kapitale własnym,

• rachunek przepływów pieniężnych.

Wzory tych sprawozdań znajdują się w załącznikach do ustawy o rachunkowości.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Poza sprawozdaniem finansowym niektóre jednostki mają obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności, inaczej - raportu zarządu. Obowiązek ten dotyczy spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni i przedsiębiorstw państwowych. Jest to uzupełnienie sprawozdania finansowego. Sprawozdanie to sporządza kierownik jednostki. Sprawozdanie z działalności jest równie ważnym elementem sprawozdawczości finansowej. Jeżeli sprawozdanie finansowe jednostki podlega badaniu przez biegłego rewidenta, to badaniu temu podlega również sprawozdanie z działalności.

REKLAMA

Jak podaje ustawa, sprawozdanie z działalności powinno zawierać wszystkie informacje istotne dla oceny sytuacji finansowej i majątkowej jednostki, w tym ocenę efektów jej działalności oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń. Ponadto raport ten powinien obejmować wskaźniki finansowe i niefinansowe, jeżeli jest to istotne dla oceny sytuacji jednostki, oraz dodatkowe wyjaśnienia do kwot zawartych w sprawozdaniu finansowym.

Ustawa o rachunkowości nie podaje wzoru tego sprawozdania, określa tylko zakres informacji, które powinny być w nim zawarte, przy czym katalog informacji, jakie powinny być podane w sprawozdaniu z działalności, nie jest zamknięty, na co wskazuje zwrot „w szczególności”. Jest to zatem zakres minimalny. Jednostce pozostawiono decyzję, które informacje są w jej mniemaniu istotne dla oceny kondycji przedsiębiorstwa i w jakiej formie je zaprezentować: opisowej, tabelarycznej czy graficznej. Mogą to być informacje niewymienione w ustawie, a według oceny zarządu istotne. Należy jednak zwrócić uwagę, że nadmiar informacji, zamiast rzetelnie i jasno przedstawić sytuację finansową i majątkową jednostki, tylko zaciemnia ten obraz. Ponadto sporządzenie sprawozdania z działalności o znacznej objętości i głębokiej analizie wiąże się z poniesieniem znaczących kosztów. Trzeba więc rozważyć, czy sprawozdanie ograniczyć do wymogów ustawowych, czy też je rozszerzyć i jakie efekty to przyniesie, tj. czy poniesione koszty nie przekroczą uzyskanych korzyści. Jeżeli jakieś informacje zawarto w sprawozdaniu finansowym, a konkretnie w dodatkowych informacjach i objaśnieniach, to i tak należy je podać w sprawozdaniu z działalności. Przede wszystkim jednak należy podać nazwę jednostki i jej siedzibę, formę prawną, zakres działalności, strukturę własności kapitału i skład zarządu.

Tabela. Informacje wymagane do przedstawienia w sprawozdaniu z działalności

UWAGA

W obecnej sytuacji na rynku szczególnie istotne jest, żeby jednostki dokładnie, szczegółowo opisały posiadane instrumenty finansowe zarówno w sprawozdaniu z działalności, jak i w informacji dodatkowej. Podlegają one bowiem wnikliwej analizie przez biegłych rewidentów zgodnie z pismem przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (www.kibr.org.pl).

REKLAMA

Dla zwiększenia wartości merytorycznej sprawozdania z działalności wskazane byłoby podawanie danych roku bieżącego oraz lat poprzednich. Pozwoli to na rzetelną ocenę efektów działalności firmy. Podkreślić także należy, że informacje podane w sprawozdaniu z działalności muszą być zgodne z danymi zawartymi w sprawozdaniu finansowym.

W podsumowaniu należy stwierdzić, że odpowiedzialność za to, iż sprawozdanie z działalności jest sporządzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, podobnie jak sprawozdanie finansowe, spoczywa na kierowniku jednostki oraz członkach rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego, którzy na równi z zarządem odpowiadają za jego prawidłowe sporządzenie.

W odróżnieniu jednak od sprawozdania finansowego raportu z działalności nie podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych jednostki, jeżeli nie jest członkiem zarządu.

• art. 4a, art. 49 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 42, poz. 341

Krystyna Michaluk, główna księgowa, finalistka konkursu Księgowy Roku 2006

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA