reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak czytać sprawozdania finansowe

Jak czytać sprawozdania finansowe

Sprawozdania finansowe dają wiedzę o rzeczywistej wartości prowadzonego biznesu, pod warunkiem że umie się je czytać.


Coraz więcej przedsiębiorstw sporządza miesięczne sprawozdania finansowe. Związane jest to z chęcią kontroli osiąganych wyników, a także szybszego wykrywania potencjalnych zagrożeń i efektywnego wykorzystania pojawiających się szans. Osoba będąca odbiorcą sprawozdania finansowego powinna posiadać jednak pewien zasób wiedzy, aby prawidłowo zinterpretować wyniki.

Podstawową pozycją sprawozdania finansowego, na którą zwracają uwagę interesariusze, jest EBIT. Nie zawsze wynik jest efektem organicznego rozwoju firmy. W przedsiębiorstwach, w których funkcje zarządcze pełni inna osoba niż właściciel, istnieje ryzyko manipulowania wartością tego wskaźnika. Zarządzający premiowani za wykonanie EBIT mogą tak prowadzić księgi rachunkowe, aby osiągnąć plan, który postawili przed nimi właściciele. W krótkim okresie można powiedzieć, że cel uświęca środki, jednak zbyt agresywne manipulowanie wynikiem może być niezdrowe dla długoterminowego kształtowania wartości firmy.

Umiejętność czytania sprawozdania finansowego jest nieodzowna w przypadku nie tylko właścicieli firmy, ale także potencjalnych inwestorów czy członków zarządów, którzy muszą odpowiednio odczytywać działania podejmowane przez podległych im pracowników. Nie zawsze jednak takie działania trzeba odczytywać jako manipulację wynikiem. Bardzo często okazuje się, że pewne czynności księgowe, np. zawiązane z wyceną aktywów, mogą być uprawnione. Dzięki temu wynik finansowy bardziej opowiada gospodarczej rzeczywistości, w której działa firma. Zbyt konserwatywne podejście w zakresie rachunkowości też nie jest dobre. Ukrywa ono potencjał przedsiębiorstwa, a także skłania do stawiania zbyt ambitnych celów (np. w obszarze sprzedaży), które mają pomóc w osiągnięciu wyniku finansowego. W dłuższym okresie może to prowadzić do przegrzania firmy i wewnętrznego zepsucia rynku. W związku z tym konieczna jest znajomość pewnych zasad, które z jednej strony uchronią firmę przed manipulacją wynikiem, a z drugiej dostosują wynik do faktycznej pozycji firmy na rynku.

Przedsiębiorstwa mogą oddziaływać na wynik na dwa sposoby. Pierwszy to grupa narzędzi wykorzystujących możliwości, jakie dają przepisy rachunkowe. Drugi to narzędzia naruszające przepisy rachunkowe. Czyli mówimy tu o manipulowaniu wynikami.

Pierwszy z obszarów, w ramach którego firma wpływa na wynik, to środki trwałe. Bardzo częstym zabiegiem jest kapitalizacja kosztów remontów. W celu poprawy wyniku można zaliczyć remonty do inwestycji (modernizacja). W tym przypadku możliwe jest również odwrotne podejście. Firma może mieć wynik finansowy na satysfakcjonującym poziomie. Jednocześnie może mieć wykorzystany budżet inwestycyjny. W takiej sytuacji modernizację środków trwałych można zaliczyć do remontów. Dzięki temu można zrealizować inwestycje bez przekraczania budżetu. Innym rozwiązaniem w ramach środków trwałych jest doliczanie uzasadnionych oraz nieuzasadnionych kosztów własnych zasobów do inwestycji. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy wynagrodzenia pracowników działów remontowych lub administracyjnych kapitalizuje się razem z innymi wydatkami na budowę fabryki lub biura. Jednak najczęściej stosowanym zabiegiem w celu sterowania wynikiem finansowym w ramach środków trwałych jest zmiana stawek amortyzacji i przeszacowanie wartości aktywów. Dodatkowo firma może opóźniać oddanie środka trwałego do użytkowania, mimo że jest wykorzystywany. Obniży to amortyzację w danym okresie i poprawi wynik finansowy. Duży wpływ na wynik finansowy mają decyzje w zakresie środków trwałych, które powinny być spisane, gdy wartość godziwa spada poniżej księgowej. Spółka może odroczyć w czasie decyzję o spisaniu tych środków i nie dopuścić w ten sposób do zmniejszenia wyniku finansowego. Przy dużych inwestycjach jeden czy dwa miesiące mogą znacząco poprawić EBIT.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama