REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Auta sprowadzane z UE będą szczegółowo kontrolowane

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Przed wydaniem dowodu rejestracyjnego gmina będzie sprawdzała, czy samochód nie pochodzi z kradzieży w innym państwie Unii Europejskiej.

nowe prawo 

REKLAMA

W przypadku rejestracji samochodu sprowadzonego z innego państwa Unii Europejskiej gmina może dowiedzieć się, czy pojazd nie został wcześniej skradziony w innym państwie. Od 3 czerwca przy rejestracji pojazdu z innego państwa urząd może zwrócić się z pytaniem do Systemu Informacyjnego Schengen, w którym znajdują się tego typu informacje. Taką możliwość przewiduje rozporządzenie ministra infrastruktury z 28 kwietnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. nr 74, poz. 634), które weszło w życie 3 czerwca 2009 r.

Zmiana rozporządzenia utrudni zatem zarejestrowanie w Polsce pojazdów, które są poszukiwane na przykład u naszych zachodnich sąsiadów.

REKLAMA

Obecnie przy rejestracji pojazdu, który wcześniej był już zarejestrowany w Polsce, należy w wydziale rejestrującym zwrócić dotychczasowe tablice rejestracyjne. Nowe przepisy rozszerzają obowiązek zwrotu tablic rejestracyjnych również o pojazdy sprowadzone z zagranicy. Jeżeli w konkretnym przypadku pojawi się wymóg zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony, zamiast tablic rejestracyjnych właściciel samochodu będzie dołączał stosowne oświadczenie.

Nowe przepisy określają ponadto, że w przypadku pierwszej rejestracji na terytorium Polski pojazdu sprowadzonego z zagranicy i zgłoszenia np. kradzieży, zgubienia lub zniszczenia oryginalnego dowodu rejestracyjnego, trzeba dołączyć wtórnik dowodu rejestracyjnego. Musi on być wydany przez organ, który w innym państwie dokonywał rejestracji auta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje ponadto, że w przypadku braku oryginału dowodu rejestracyjnego jest możliwość przedstawienia zaświadczenia wydanego przez urząd rejestrujący za granicą, które potwierdzi dane zawarte w straconym dokumencie. W takiej sytuacji należy dołączyć także zaświadczenie do policji z kraju, w którym auto było zarejestrowane, że fakt kradzieży dokumentu został zgłoszony.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA