reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Technologia > Microsoft grozi przeniesieniem miejsc pracy poza USA

Microsoft grozi przeniesieniem miejsc pracy poza USA

Dyrektor generalny Microsoftu Steve Ballmer zapowiedział, że jego firma zlikwiduje miejsca pracy w USA i przeniesie je zagranicę, jeśli Kongres zgodzi się na proponowaną przez Baracka Obamę podwyżkę podatków.

Menedżer uznał, że reforma doprowadzi do zwiększenia kosztów pracy w Stanach Zjednoczonych. Podobne zdanie mają takie organizacje jak National Foreign Trade Council czy Chamber of Commerce. Wszyscy zgodnie krytykują ograniczenie wartych 190 miliardów dolarów ulg podatkowych, które miały pomóc firmom w ciągu następnych 10 lat.

Obecnie obowiązuje zasada, że korporacje nie muszą płacić 35% podatku CIT z tytułu przychodów uzyskanych za granicą. Jest tylko jeden warunek – te pieniądze muszą pozostać poza USA i tam być inwestowane. Prezydent Obama wolałby, gdyby pozyskane przez firmy środki trafiały do Stanów Zjednoczonych i przyczyniały się do rozwoju rynku wewnętrznego.

Z raportu rocznego Microsoftu za 2008 rok wynika, że spółka zapłaciła średnio 26-procentowy podatek od swoich dochodów. Waszyngtoński ekonomista Barry Bosworth twierdzi, że to bardzo mało. Zwraca uwagę na prosty mechanizm obniżający podatki – Microsoft rozwija jakiś produkt w USA, co generuje koszty i zmniejsza zyski, potem transferuje know-how do Irlandii i to właśnie ta filia zarabia na nowym oprogramowaniu.

Prezydent Obama idzie jeszcze dalej: chce wprowadzenia limitów kosztów, które pomniejszają podstawę opodatkowania. Zdaniem przedsiębiorców, wcielenie tych pomysłów w życie doprowadziłoby do znacznego pogorszenia się warunków inwestycyjnych w USA, obniżenia wyceny spółek oraz wzrostu kosztów pracy. Z drugiej strony reforma zwiększyłaby dochody budżetowe o 86,5 miliarda dolarów w ciągu 10 lat.

Źródło: TechGazPL

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama