REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problem z jednym okienkiem

Alicja Fal

REKLAMA

Planujący podjęcie jednoosobowej działalności gospodarczej nadal muszą liczyć się z kilkoma wizytami w urzędach.

Obowiązująca od 31 marca nowelizacja przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, miała umożliwić rejestrację firmy podczas jednej wizyty we właściwym urzędzie gminy, czyli w tzw. jednym okienku. Niestety rzeczywistość jak zwykle okazała się bardziej skomplikowana.

REKLAMA


Wprawdzie do rozpoczęcia działalności gospodarczej wystarczy obecnie samo złożenie wniosku, bez potrzeby oczekiwania na wpis do ewidencji. Jednak nadanie lub aktualizacja NIP, nadanie numeru REGON, czy zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnika składek potrwa jeszcze jakiś czas. Gmina ma bowiem trzy dni na przesłanie wniosku do pozostałych urzędów.

 

REKLAMA

Aktualnie, aby zarejestrować firmę należy wypełnić jeden zintegrowany wniosek, który zastępuje składane dotychczas odrębnie formularze do ZUS, urzędu statystycznego oraz urzędu skarbowego. Jego wypełnienie nastręcza jednak dość sporych trudności, a urzędnicy są przy tym mało pomocni. Ponadto kandydat na przedsiębiorcę nie uniknie dodatkowej wizyty w ZUS i urzędzie skarbowym. Nowy wniosek nie uwzględnia bowiem zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, wyboru formy opodatkowania i rejestracji dla celów podatku VAT.


Problematyczna pozostaje również kwestia informatyzacji urzędów, co utrudnia obieg dokumentów drogą elektroniczną. Ponadto niewielu przyszłych przedsiębiorców dysponuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a jego brak wymusza osobiste stawiennictwo w urzędzie gminy i złożenie podpisu w ciągu trzech dni od wysłania wniosku o rejestrację firmy przez internet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zatem procedura rejestracji działalności gospodarczej została znacznie ułatwiona, ale nadal nie ogranicza się do zapowiadanej szumnie wizyty w „jednym okienku”.  


Natomiast korzystną zmianą jest z pewnością zniesienie opłaty za rejestrację firmy. Dotychczas potencjalny przedsiębiorca składając wniosek o wpis do ewidencji działalności musiał uiścić kwotę w wysokości 100 zł.

mojafirma.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA