REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Właściciel 99 proc. udziałów w spółce nie jest jej pracownikiem

Wspólnik spółki kapitałowej, który oddał swój jeden udział w spółce drugiemu, "iluzorycznemu" wspólnikowi, ale jest właścicielem pozostałych udziałów, nie może się zatrudnić w spółce na podstawie umowy o pracę - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Cenniki eksportowe na rynki Europy Wschodniej

Jednym z powszechnie wysyłanych dokumentów w związku z eksportem polskich towarów na rynki Europy Wschodniej m.in. Rosji i Ukrainy, jest cennik.

Zmiany w podatkach i ulgach od 2013 r.

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował w piątek dziennikarzy, że zapowiedziane w piątkowym expose premiera zmiany w podatkach dochodowych i ulgach nastąpią w 2013 r., a podniesienie składki rentowej - już w 2012 r.

Składka rentowa wyższa o 2 punkty proc. po stronie pracodawców?

Premier Donald Tusk zapowiedział w expose, że rząd zapropnuje podniesienie składki rentowej o 2 punkty procentowe po stronie pracodawców. Zaznaczył, że mówi o najbliższych czterech latach, bo nie wie, co zrobią jego następcy.

REKLAMA

E-kontrola skarbowa

E-kontrola staje się coraz popularniejszą formą kontroli podatkowej, co potwierdzają statystyki napływające z izb skarbowych. Użycie systemów informatycznych do weryfikacji dokumentów przedsiębiorców w części urzędów wzrosła dwukrotnie w porównaniu z całym rokiem 2010.

Zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Czy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy? Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach ubezpiecza się osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Czy roszczenia przedsiębiorstw przesyłowych o ustanowienia służebności przesyłu uległy przedawnieniu?

Zdaniem niektórych ekspertów roszczenia przedsiębiorców przesyłowych o ustanowienie służebności przesyłowych wobec właścicieli nieruchomości uległy przedawnieniu 3 sierpnia 2011 roku, o ile przed tym terminem bieg przedawnienia nie uległ przerwaniu względnie zawieszeniu. Istnieje zatem możliwość, że właściciele nieruchomości, na których znajdują się urządzenia przesyłowe o nieuregulowanym dotychczas tytule prawnym, mogą skutecznie uchylać się przed żądaniem ustanowienia służebności przesyłu.

Jak zmienić umowę spółki z o.o. w organizacji?

Z Kodeksu spółek handlowych wynika, iż zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji następuje w drodze uchwały wspólników. Trudno zatem zaaprobować stanowisko Sądu Najwyższego, że w takiej sytuacji niezbędne jest zawarcie umowy przez wspólników.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny dla kierowcy ciężarówki

Nie wszystkie banki przyznają chętnie kredyty hipoteczne kierowcom tirów. Najniższa i najwyższa kwota potencjalnego kredytu hipotecznego różnią się między sobą o kilkaset tys. zł. Tylko w sześciu przypadkach „tirowiec” może wyjść z kredytem hipotecznym, przyznanym na podstawie tzw. diety, która stanowi lwią część jego wynagrodzenia.

Opłaty środowiskowe - czy każda firma musi je płacić?

Każdy przedsiębiorca, którego działalność ingeruje w otoczenie naturalne, ma obowiązek uiszczania określonych opłat za korzystanie ze środowiska. Kiedy firma będzie zwolniona z opłaty środowiskowej?

Firma w kryzysie: Formuła Wilcoxa-Gamblera, a zagrożenie bankructwem firmy

W czasach kryzysu aktualizuje się problematyka dokonywania oceny wartości przedsiębiorstwa. Na znaczeniu zyskują metody oceny w oparciu o dane bilansowe. Wykorzystać można w tych celach formułę Wilcoxa-Gamblera. Ekspert wyjaśnia jak ją zastosować.

Rozszerzenie zakresu działalności spółki o usługi księgowe

Jakie obowiązki, bariery i koszty wiążą się z rozpoczęciem przez spółkę działalności dodatkowej polegającej na świadczeniu usług księgowych na rzecz innych podmiotów?

Gdzie dostaniesz kredyt na nieruchomość, obciążoną hipoteką?

Jeszcze do niedawna żaden bank nie chciał słyszeć o nieruchomościach, obciążonych hipoteką. Finansowanie tego typu zakupu za pomocą kredytu hipotecznego było niemożliwe, jednak obecnie już pięć instytucji zainteresowało się kredytowaniem nieruchomości dłużników.

To ostatni dzwonek na wysokie kredyty hipoteczne

Jeszcze w tym roku nasze możliwości kredytowe ulegną znacznemu pogorszeniu. Banki są bowiem zobligowane dostosować sposób obliczania zdolności kredytowej do Rekomendacji S. W skrajnych przypadkach dostępna kwota kredytu walutowego obniży się o 40%.

HTC Ville – kolejny smartfon, tym razem ze Snapdragonem S4 Class na pokładzie

Firma HTC jak zwykle ma wiele planów i premier na przyszłość. Dzięki temu fani firmy nie mogą się nudzić, gdyż co jakiś czas zaskakiwani są nowymi rozwiązaniami. HTC Ville jest kolejnym smartfonem, który prezentuje wysoki poziom. Urządzenie ma być wyposażone w w bardzo wydajny i energooszczędny układ Qualcomm Snapdragon S4 Class, wykonany w technologii 28 nm. Co więcej kryje w sobie dwurdzeniowy Ville?

HTC Edge – nowy, czterordzeniowy smartfon z Tegrą na pokładzie

Już w lutym 2012 roku na rynku pojawią się dwa urządzenia z nowymi, czterordzeniowymi układami. Jednym z tych urządzeń jest smartfon HTC Edge. Wspominając zapowiedzi Peter’a Chou, nowe urządzenie nie będzie jedynie kolejnym smartfonem z Androidem, lecz ma to być urządzenie wyjątkowe i oryginalne. Czy warto czekać?

Fujitsu Arrows – tablet dla ekstremalnych biznesmenów?

Ostatnio na rynku panuje prawdziwa mnogość tabletów, ale ze świecą szukać urządzeń, które wytrzymają nieco więcej niż polerowanie delikatną szmatką. Dla osób, które chcą używać swojego tabletu zawsze i wszędzie bez względu na pogodę, przygotowano tablet Fujitsu Arrows. Jeśli nie chcemy swojego tabletu nosić w kilku miękkich torbach i wyjmować tylko wtedy, gdy wokół jest ciepło i przyjemnie, nowy tablet Fujitsu powinien nas zainteresować.

Nowy tablet Lenovo z czterordzeniowym procesorem jeszcze w tym roku?

W sieci pojawia się coraz więcej mniej lub bardziej wiarygodnych plotek, które jedynie utwierdzają nas w przekonaniu, że przyszły rok 2012 zdominowany będzie przez urządzenia z potężną, czterordzeniową Tegrą 3 na pokładzie. W tym roku był wysyp tabletów dwurdzeniowych, w przyszłym zaś na półki trafią urządzenia z czterema rdzeniami. Czy to w ogóle jest potrzebne? To już pytanie na dłuższą rozprawkę, tymczasem sprawdźmy, co szykuje dla nas Lenovo.

eLocity A7+ - niedrogi tablet internetowy

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych i niedrogich tabletów internetowych, których cena oscyluje w okolicy 200 dolarów. Można do nich zaliczyć niedawno opisywane na naszych łamach tablety Amazon Kindle Fire (199 dolarów) czy B&N Nook Tablet (249 dolarów). Poniżej opisujemy kolejnego przedstawiciela tej grupy - eLocity A7+.

Verzo Kinzo – nowy smartfon w mało atrakcyjnej cenie

Czesko-amerykańska firma Verzo, uchodząca za firmę produkującą sprzęt ekskluzywny, poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży swojego pierwszego modelu smartfona. Pierwszy produkt Verzo Technology to smartfon o zgrabnej nazwie Kinzo. Smartfon oparty na systemie operacyjnym Google Android, wzbogaconym o nakładkę Verzo GUI wyposażono w dość duży wyświetlacz i mocny procesor. Ale czy cena jest adekwatna do tego, co oferuje nowy Kinzo?

Reforma kolei szansą na inwestycje?

Wprowadzenie szybkiej kolei może pozytywnie wpłynąć na rozwój miast piastujących miano centrów biznesowych. Czy szybka kolej powstanie w Polsce?

Podatnik odpowiada za tego, kogo zatrudnia

Podatnik nie może przenosić na inne osoby odpowiedzialności za zaniedbania we własnej firmie, bo to on zatrudnia pracowników i ustanawia swoich pełnomocników - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prowadzenie firmy koliduje z rodzinnymi obowiązkami kobiet

Kobiety radzą sobie w biznesie tak samo, jak mężczyźni, ale barierą w prowadzenia działalności gospodarczej są dla nich obowiązki rodzinne - wynika z najnowszego w bieżącym roku badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Forma wypłaty wynagrodzenia

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej wprost do rąk pracownika. Przepisy dopuszczają również inne formy spełnienia tego świadczenia, np. przelewem bankowym.

Co powstrzymuje Polaków przed zmianą banku?

Polacy nie lubią zmian, a przynajmniej nie chcą likwidować konta i otwierać rachunków w innych bankach niż dotychczas. Największy problem z podjęciem decyzji o przeniesieniu rachunku bankowego mają osoby, które są związane z instytucją dłużej. Tymczasem banki robią wszystko, żeby pozyskać nowych klientów.

40 milionów złotych dla firm w Wielkopolsce w ramach inicjatywy JEREMIE

Umowę na kwotę 40 mln zł w ramach Inicjatywy JEREMIE podpisał w czwartek w Poznaniu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) z pośrednikiem finansowym, Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (WARP).

Postępowanie egzekucyjne a smierć prezesa spółki z o.o.

Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku śmierci członka zarządu w spółce z o.o. w trakcie toczącego się postępowania egzekucyjnego? Ekspert wyjaśnia kiedy wierzyciele sięgną do majątku prywatnego spadkobierców.

Bogate doświadczenie – pomaga nam w znalezieniu pracy, czy wręcz przeciwnie?

Bodaj kluczowym elementem na liście oczekiwań pracodawców względem potencjalnych kandydatów do pracy jest tak zwane bogate doświadczenie. Pracodawcy zazwyczaj precyzyjnie określają je w latach stażu pracy na danym stanowisku.

Klasyfikacja kosztów w przedsiębiorstwie

Świadomość ponoszonych kosztów jest jednym z kluczowych czynników powodzenia każdego przedsięwzięcia. By dane do kosztach mogły być skuteczną informacją zarządczą, konieczne jest przedstawienie ich w odpowiednim przekroju. Sposób przedstawienia kosztów zależy przede wszystkim od celu, na potrzeby którego powstaje kalkulacja.

Dotacje z Unii dla związków wyznaniowych?

Unia Europejska nie finansuje religijnej działalności Kościoła katolickiego, wspiera natomiast edukacyjną, społeczną i kulturalną działalność związków wyznaniowych funkcjonujących przy społecznościach lokalnych i regionalnych, jak również modernizację i restaurację zabytkowych obiektów kościelnych.

Prawo upadłościowe: kiedy warto powołać radę wierzycieli?

O interes wierzycieli w postępowaniu upadłościowym najlepiej mogą zadbać sami wierzyciele. Dlatego zarówno w upadłości likwidacyjnej jak i w upadłości układowej warto jest powołać radę wierzycieli.

Import z Chin: Kiedy najlepiej?

Czy import z Chin jest w tej chwili opłacalny? Sytuacja ekonomiczna, w której znajduje się Europa aktualizuje to pytanie. Ekspert podpowiada, co zrobić aby import z Chin był opłacalny.

40 proc. Polaków chce własnej firmy

40 proc. Polaków może wyobrazić sobie prowadzenie własnej firmy. Własny biznes prowadzi jedynie 6 proc. z nas. Dlaczego chcemy zakładać działalność gospodarczą?

Prawie wszystkie zgłoszenia działalności gospodarczej przez internet

W kilka miesięcy po uruchomieniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), niemal wszystkie zgłoszenia działalności gospodarczej są składane przez internet - poinformowali przedstawiciele ministerstwa gospodarki.

Koszty administracyjne polskich firm sięgają 15 mld euro

Koszty administracyjne polskich firm sięgają 15 mld euro rocznie - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zdaniem organizacji, "niepotrzebne przepisy" ograniczają konkurencyjność przedsiębiorstw i zwiększają bezrobocie.

Jak zaksięgować fakturę otrzymaną od podwykonawcy usług

Świadczę kompleksowe usługi remontowe. Ze względu na dużą ilość zleceń w październiku byłem zmuszony skorzystać z usług podwykonawcy. Na moje zlecenie wykonywał on usługi malarskie. 24 października wystawił mi fakturę za wykonaną pracę. Jak mam ją ująć w pkpir prowadzonej metodą kasową?

Zmniejszenie etatu młodej matce nie chroni przed obniżką pensji

Można zmniejszyć pensję osobie zatrudnionej na część etatu w czasie, kiedy, zamiast pracować, mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Trzeba dać jej wówczas wypowiedzenie zmieniające - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

W 2012 r. więcej firm skorzysta z przywilejów podatkowych

Rosnący kurs euro sprawia, że w przyszłym roku więcej firm będzie mogło skorzystać ze statusu „małego podatnika”. A to oznacza, że więcej przedsiębiorstw będzie mogło rozliczać VAT kwartalnie, odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy raz na kwartał czy skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Dzięki tym przywilejom mają szanse zapłacić niższe podatki.

Import z Chin: Jakość importowanych produktów

Nawiązując współpracę z chińskimi producentami musisz wyważyć cenę i jakość importowanych towarów. Czy niska chińska jakość jest mitem czy prawdą? Ekspert podpowiada jak postępować z kontrahentami z Państwa Środka, aby za niewielką cenę uzyskać satysfakcjonujący produkt.

Biznes w Chinach: Chińska wizja współpracy

Zamierzasz podjąć współpracę z chińskimi dostawcami? Prowadzenie biznesu z kontrahentami z Chin wymaga poznania historii i kultury Państwa Środka. Ekspert w przystępny sposób przedstawia chiński punkt widzenia na współpracę.

Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

W dzisiejszych czasach ekstensywny obszar nowoczesnych technologii informatycznych należy do najbardziej rozwojowych i intratnych. Charakteryzuje go duża dynamika: z niezwykłą wręcz częstotliwością pojawiają się innowacyjne rozwiązania, obejmujące coraz szersze kręgi aspektów życia społecznego i gospodarki. W konsekwencji zaś przyczynia się do tego, iż pojęcie zawodu informatyka i programisty także zwiększa swój zakres i ulega pewnym przeobrażeniom, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie poddane gruntownej transformacji. W jaki sposób przekłada się to na sytuację kandydatów ubiegających się o pracę w sektorze IT?

Jesteś niepełnosprawny? Załóż własną firmę

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne dostrzegając korzyści z tym związane. Niepełnosprawni nie są jednak skazani na etat. Mogą prowadzić działalność samodzielnie, a może im w tym pomóc m.in. PFRON oraz organy samorządu powiatowego.

Targi Kantońskie 2012 - czy poszukiwać na nich produktów?

Decydując się na poszukiwanie chińskich produktów warto sięgnąć do samego źródła, czyli Państwa Środka i organizowanych w nim targów. Czy Targi Kantońskie to dobre miejsce na nawiązanie kontaktów biznesowych oraz odnalezienie atrakcyjnych dla polskich konsumentów towarów?

Jak długo trwa realizacja przelewu bankowego?

Ile czasu potrzeba na transfer pieniędzy w poszczególnych bankach? Dlaczego przelewy, realizowane między dwoma różnymi bankami, wymagają więcej czasu? Ekspert finansowy wyjaśnia, w jaki sposób realizowane są przelewy bankowe.

Po czym poznać nieuczciwego sprzedawcę kredytów?

Osoby starsze często zawierają umowy kredytowe bez zapoznania się z ich treścią. Kredytobiorcy wielokrotnie padają też ofiarami parabanków, które wyłudzają pieniądze pod pozorem pobierania opłaty przygotowawczej i zanim wypłacą kredyt, żądają wysokich sum pieniędzy. Dlatego lepiej zapomnieć o kredycie w sanatorium czy podczas pielgrzymki.

Służbowy laptop nie dla celów prywatnych

Pracownik nie może wykorzystywać służbowego laptopa do celów prywatnych. W szczególności dla potrzeb własnej działalności gospodarczej.

Pomoc dla przedsiębiorców w składaniu wniosków o fundusze unijne

Przedsiębiorcy z Podkarpacia mogą w siedmiu punktach Krajowego Systemu Usług uzyskać pomoc w weryfikacji wniosków składanych w ramach naboru w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka.

Eksportujesz? Możesz dostać refundację połowy wydatków

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi nabór wniosków na dotacje dla eksporterów. Wsparcie można otrzymać na 50 proc. wydatków realizacji projektu.

Wierzyciel musi wykazać, że dłużnik celowo pozbywa się majątku

Wierzyciel, który planuje podważyć wyzbywanie się majątku przez dłużnika, musi wykazać, że w ten sposób dłużnik chciał nie dopuścić do ściągnięcia długu z tego majątku - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Polskie firmy chcą rozwijać zagraniczne inwestycje

Niemal 61 proc. polskich firm prowadzących działalność zagraniczną chce ją rozwijać - wynika z badania zaprezentowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ponad 30 proc. firm zamierza otworzyć za granicą nową spółkę lub oddział.

REKLAMA