REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opłaty środowiskowe - czy każda firma musi je płacić?

Agata Mazur
Kiedy firma nie musi uiszczać opłat środowiskowych?
Kiedy firma nie musi uiszczać opłat środowiskowych?

REKLAMA

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca, którego działalność ingeruje w otoczenie naturalne, ma obowiązek uiszczania określonych opłat za korzystanie ze środowiska. Kiedy firma będzie zwolniona z opłaty środowiskowej?

Opłata za korzystanie ze środowiska jest pewną formą zobowiązania podatkowego. Teoretycznie, uiszczanie opłaty środowiskowej dotyczy niemal każdego przedsiębiorcy, który prowadzi wytwórczą działalność gospodarczą, jak np. uprawy rolne lub hodowlę zwierząt, ogrodnictwo, warzywnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe oraz osób wykonujących zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki. Opłaty muszą uiszczać również jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne, które w jakikolwiek sposób korzystają ze środowiska.

REKLAMA

Polecamy: Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja

Warto wiedzieć, iż opłatę za korzystanie ze środowiska powinna wnieść osoba, która:

  • posiada w swoim przedsiębiorstwie zarejestrowane na firmę samochody, nie ważne czy osobowe, ciężarowe czy też są to maszyny rolnicze, które emituje gazy i pyły do powietrza w wyniku procesów technologicznych,
  • pobiera wodę z własnych ujęć powierzchniowych lub podziemnych,
  • wprowadza ścieki do wód lub do ziemi,
  • składuje odpady bez wymaganych zezwoleń.

Obowiązek płacenia opłat środowiskowych dotyczy każdego przedsiębiorcy, niemniej jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły.

Zwolnione od świadczeń są osoby, których kwartalna wysokość opłaty środowiskowej nie przekracza 200zł, a półroczna - 400zł. Ciekawe jest, iż zwolniony z opłat jest przede wszystkim pobór wody dokonywany na potrzeby przerzutów wody, na potrzeby energetyki, na potrzeby związane z wytwarzaniem energii cieplnej lub elektrycznej, na potrzeby funkcjonowania pomp cieplnych lub geotermii, na potrzeby wykonywania odwiertów do badań sejsmicznych, na potrzeby hodowli ryb oraz na potrzeby nawadniania wodami powierzchniowymi użytków rolnych i gruntów leśnych. Nawet odprowadzanie do ziemi ścieków w celu rolniczego wykorzystania, czy też wprowadzanie wód wykorzystywanych w hodowli ryb do ziemi, nie podlega opłacie środowiskowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Należy pamiętać, że zwolnienie z uiszczania opłat środowiskowych nie zwalnia żadnego pracodawcy z obowiązku przesyłania sprawozdań. Formularze dotyczące naliczenia opłat, należy wysyłać w terminie do końca lipca (za I półrocze) i do końca stycznia następnego roku (za II półrocze) do Marszałka Województwa oraz do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Przedsiębiorca, który nie ureguluje opłaty za korzystanie ze środowiska zobowiązany jest do oddzielnego naliczenia i uregulowania odsetek ustawowych od kwoty opłaty za czas zwłoki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA