REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opłaty środowiskowe - czy każda firma musi je płacić?

Agata Mazur
Kiedy firma nie musi uiszczać opłat środowiskowych?
Kiedy firma nie musi uiszczać opłat środowiskowych?

REKLAMA

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca, którego działalność ingeruje w otoczenie naturalne, ma obowiązek uiszczania określonych opłat za korzystanie ze środowiska. Kiedy firma będzie zwolniona z opłaty środowiskowej?

Opłata za korzystanie ze środowiska jest pewną formą zobowiązania podatkowego. Teoretycznie, uiszczanie opłaty środowiskowej dotyczy niemal każdego przedsiębiorcy, który prowadzi wytwórczą działalność gospodarczą, jak np. uprawy rolne lub hodowlę zwierząt, ogrodnictwo, warzywnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe oraz osób wykonujących zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki. Opłaty muszą uiszczać również jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne, które w jakikolwiek sposób korzystają ze środowiska.

REKLAMA

Polecamy: Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja

Warto wiedzieć, iż opłatę za korzystanie ze środowiska powinna wnieść osoba, która:

  • posiada w swoim przedsiębiorstwie zarejestrowane na firmę samochody, nie ważne czy osobowe, ciężarowe czy też są to maszyny rolnicze, które emituje gazy i pyły do powietrza w wyniku procesów technologicznych,
  • pobiera wodę z własnych ujęć powierzchniowych lub podziemnych,
  • wprowadza ścieki do wód lub do ziemi,
  • składuje odpady bez wymaganych zezwoleń.

Obowiązek płacenia opłat środowiskowych dotyczy każdego przedsiębiorcy, niemniej jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły.

Zwolnione od świadczeń są osoby, których kwartalna wysokość opłaty środowiskowej nie przekracza 200zł, a półroczna - 400zł. Ciekawe jest, iż zwolniony z opłat jest przede wszystkim pobór wody dokonywany na potrzeby przerzutów wody, na potrzeby energetyki, na potrzeby związane z wytwarzaniem energii cieplnej lub elektrycznej, na potrzeby funkcjonowania pomp cieplnych lub geotermii, na potrzeby wykonywania odwiertów do badań sejsmicznych, na potrzeby hodowli ryb oraz na potrzeby nawadniania wodami powierzchniowymi użytków rolnych i gruntów leśnych. Nawet odprowadzanie do ziemi ścieków w celu rolniczego wykorzystania, czy też wprowadzanie wód wykorzystywanych w hodowli ryb do ziemi, nie podlega opłacie środowiskowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Należy pamiętać, że zwolnienie z uiszczania opłat środowiskowych nie zwalnia żadnego pracodawcy z obowiązku przesyłania sprawozdań. Formularze dotyczące naliczenia opłat, należy wysyłać w terminie do końca lipca (za I półrocze) i do końca stycznia następnego roku (za II półrocze) do Marszałka Województwa oraz do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Przedsiębiorca, który nie ureguluje opłaty za korzystanie ze środowiska zobowiązany jest do oddzielnego naliczenia i uregulowania odsetek ustawowych od kwoty opłaty za czas zwłoki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA