reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Ochrona środowiska > Opłaty środowiskowe - czy każda firma musi je płacić?

Opłaty środowiskowe - czy każda firma musi je płacić?

Każdy przedsiębiorca, którego działalność ingeruje w otoczenie naturalne, ma obowiązek uiszczania określonych opłat za korzystanie ze środowiska. Kiedy firma będzie zwolniona z opłaty środowiskowej?

Opłata za korzystanie ze środowiska jest pewną formą zobowiązania podatkowego. Teoretycznie, uiszczanie opłaty środowiskowej dotyczy niemal każdego przedsiębiorcy, który prowadzi wytwórczą działalność gospodarczą, jak np. uprawy rolne lub hodowlę zwierząt, ogrodnictwo, warzywnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe oraz osób wykonujących zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki. Opłaty muszą uiszczać również jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne, które w jakikolwiek sposób korzystają ze środowiska.

Polecamy: Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja

Warto wiedzieć, iż opłatę za korzystanie ze środowiska powinna wnieść osoba, która:

  • posiada w swoim przedsiębiorstwie zarejestrowane na firmę samochody, nie ważne czy osobowe, ciężarowe czy też są to maszyny rolnicze, które emituje gazy i pyły do powietrza w wyniku procesów technologicznych,
  • pobiera wodę z własnych ujęć powierzchniowych lub podziemnych,
  • wprowadza ścieki do wód lub do ziemi,
  • składuje odpady bez wymaganych zezwoleń.

Obowiązek płacenia opłat środowiskowych dotyczy każdego przedsiębiorcy, niemniej jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły.

Zwolnione od świadczeń są osoby, których kwartalna wysokość opłaty środowiskowej nie przekracza 200zł, a półroczna - 400zł. Ciekawe jest, iż zwolniony z opłat jest przede wszystkim pobór wody dokonywany na potrzeby przerzutów wody, na potrzeby energetyki, na potrzeby związane z wytwarzaniem energii cieplnej lub elektrycznej, na potrzeby funkcjonowania pomp cieplnych lub geotermii, na potrzeby wykonywania odwiertów do badań sejsmicznych, na potrzeby hodowli ryb oraz na potrzeby nawadniania wodami powierzchniowymi użytków rolnych i gruntów leśnych. Nawet odprowadzanie do ziemi ścieków w celu rolniczego wykorzystania, czy też wprowadzanie wód wykorzystywanych w hodowli ryb do ziemi, nie podlega opłacie środowiskowej.

Polecamy: Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Należy pamiętać, że zwolnienie z uiszczania opłat środowiskowych nie zwalnia żadnego pracodawcy z obowiązku przesyłania sprawozdań. Formularze dotyczące naliczenia opłat, należy wysyłać w terminie do końca lipca (za I półrocze) i do końca stycznia następnego roku (za II półrocze) do Marszałka Województwa oraz do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Przedsiębiorca, który nie ureguluje opłaty za korzystanie ze środowiska zobowiązany jest do oddzielnego naliczenia i uregulowania odsetek ustawowych od kwoty opłaty za czas zwłoki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama