Prowadzenie firmy koliduje z rodzinnymi obowiązkami kobiet
REKLAMA
Z przedstawionych na konferencji prasowej rezultatów badania PARP wynika, że zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn najczęściej wskazywanymi barierami rozwoju firmy są: zbyt wysokie pozapłacowe koszty pracy, problemy ze zdobywaniem nowych klientów, skomplikowane formalności finansowe, zbyt zawiłe procedury, czasochłonne formalności dotyczące m.in. wydawanie pozwoleń bądź licencji, a także zmienność prawa pracy.
REKLAMA
REKLAMA
Wskazaną przez taką samą część badanych kobiet i mężczyzn przedsiębiorców barierą rozwoju biznesu przy staraniach o kapitał są wymagane przez banki zabezpieczenia kredytu, gdyż spełnienie tego warunku jest trudne, zwłaszcza dla małych firm.
Zauważalna różnica w wyliczanych przez kobiety i mężczyzn barierach prowadzenia działalności gospodarczej dotyczy natomiast sfery życia rodzinnego i obowiązków opiekuńczych wobec małych dzieci. Kobiety częściej niż mężczyźni sygnalizują ograniczony dostęp do instytucjonalnej opieki nad dzieckiem.
"Chodzi o większą dostępność przede wszystkim żłobków, przedszkoli i szkół, które powinny być dostosowane do potrzeb kobiet prowadzących działalność gospodarczą" -powiedziała PAP Anna Tarnawa z Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności PARP.
Połowa objętych badaniami kobiet-przedsiębiorczyń nie miała dzieci. W grupach o innym statusie na rynku pracy odsetek ten jest wyraźnie niższy. Dwóch z każdych trzech badanych przedsiębiorców - zarówno kobiet, jak i mężczyzn - jest zgodnych, co do tego, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej powoduje ograniczenie czasu poświęcanego obowiązkom domowym i na opiekę nad dziećmi.
W trakcie badania przeprowadzono wywiady z przedsiębiorcami: 806 kobietami i 996 mężczyznami w wieku aktywności zawodowej.
REKLAMA
REKLAMA