40 proc. Polaków chce własnej firmy
REKLAMA
REKLAMA
„Od 1 lipca br., po wprowadzeniu ułatwień przy zakładaniu firm, działalność gospodarczą zarejestrowało w Polsce 80 tys. osób. Nowi przedsiębiorcy najczęściej wybierali branże budowlaną i handlu elektronicznego" - poinformował Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, w czasie konferencji „Czy Polacy są na pewno przedsiębiorczy", którą zorganizowali PKPP Lewiatan i Amway Polska.
REKLAMA
REKLAMA
W trakcie konferencji przedstawiono rezultaty badań dotyczących przedsiębiorczości, które dla Amway Europe przeprowadzono w 12 państwach europejskich. Wynika z nich, że 6 proc. Polaków posiada własną firmę. Istnieje wielka przepaść pomiędzy chęcią prowadzenia działalności gospodarczej (40 proc.), a rzeczywistą liczbą osób prowadzących firmę. Różnica ta w naszym kraju jest największa w porównaniu z pozostałymi państwami europejskimi.
Średnio ponad jedna trzecia respondentów w Europie może wyobrazić sobie prowadzenie własnej firmy. W porównaniu do wyników raportu z 2010 roku, potencjał samozatrudnienia
w Europie pozostaje na niezmienionym poziomie - niezależnie od obecnych problemów gospodarczych i kryzysu finansowego. Najwyższy jest w Szwajcarii (51 proc.), Turcji (50 proc.), najniższy na Ukrainie (35 proc.) i w Niemczech 27 proc. W Polsce jest średni i wynosi 40 proc.
Dla Europejczyków najważniejszymi powodami do rozpoczęcia działalności gospodarczej są „niezależność od pracodawcy" (46 proc.), w Polsce ten sam pogląd wyraziło - 47 proc. oraz „samospełnienie, możliwość realizowania własnych pomysłów" (38 proc.), w Polsce - 36 proc. Co czwarty Europejczyk, w tym także Polak (24 proc.) twierdzi, że powodem rozpoczęcia prowadzenia własnej firmy jest „możliwość lepszego zrównoważenia życia rodzinnego, zawodowego i czasu wolnego". Oznacza to, że samozatrudnienie i życie rodzinne nie muszą wzajemnie się wykluczać. Samozatrudnienie jest postrzegane jako model zatrudnienia przyjazny rodzinie w całej Europie: dla 42 proc. respondentów z dziećmi to realna alternatywa dla pracy na etacie.
Polecamy: Dlaczego zakładamy własne firmy?
REKLAMA
69 proc. Europejczyków uważa, że edukacja jest bardzo ważna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Tak samo uważa aż 68 proc. Polaków. Swoje wykształcenie i szkolenia, przygotowujące do prowadzenia działalności biznesowej, bardzo dobrze oceniają Austriacy (56 proc.) i Szwajcarzy (52 proc.). Bez względu na dostępne oferty, 47 proc. respondentów z Europy (49 proc. Polaków) uważa, że nie są dobrze poinformowani o możliwościach edukacyjnych dla osób samozatrudnionych.
42 proc. Europejczyków (46 proc. Polaków) nie podjęłoby ryzyka związanego z prowadzaniem własnej działalności gospodarczej ze względu na brak wiedzy ekonomicznej. Więcej niż co trzecia osoba (35 proc. w Europie, 40 proc. w Polsce) ma wiele wątpliwości odnośnie własnych umiejętności i wiedzy, nie czuje się przygotowana do prowadzenia firmy. 59 proc. Europejczyków (66 proc. Polaków) twierdzi, że powinno być więcej programów edukacyjnych organizowanych przez instytucje publiczne, przeznaczonych dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.
Polecamy: Firma czy etat - co opłaca się bardziej?
Źródło: PKPP Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.