REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie wszystkie zgłoszenia działalności gospodarczej przez internet

REKLAMA

W kilka miesięcy po uruchomieniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), niemal wszystkie zgłoszenia działalności gospodarczej są składane przez internet - poinformowali przedstawiciele ministerstwa gospodarki.

Jak mówił na konferencji wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan, do końca października br. 80 tys. nowych osób założyło działalność gospodarczą, przesyłając zgłoszenie przez internet do CEIDG. Najpopularniejsze rodzaje działalności, to budownictwo i internet - głównie e-sklepy - dodał.

REKLAMA

"Uruchamiając CEIDG 1 lipca 2011 r. liczyliśmy, że po pół roku praktycznie każda działalność gospodarcza będzie zakładana za pośrednictwem tego systemu, ale okazało się, że stan taki prawie udało się osiągnąć po dwóch miesiącach" - podkreślił Bogdan.

"CEIDG jest w pełni jawny, każdy obywatel może zobaczyć swój wpis albo wpis osoby z którą kooperuje. To jedna z podstaw jego funkcjonowania" - zaznaczył wiceminister.

REKLAMA

Jak mówił Bogdan, celem na pierwsze pół roku działania systemu było również przeniesienie wszystkich istniejących zapisów o działalności gospodarczej za pomocą aplikacji SAGED do CEIDG i ich uporządkowanie, ale okazało się, że stare wpisy zawierają liczne błędy, które trzeba poprawiać.

Jak podkreślił dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej Sebastian Christow, dla przedsiębiorcy fakt, że od 2012 r. jego firma nie znajdzie się w centralnej ewidencji nie oznacza, oczywiście odebrania prawa do działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak mówił Christow, 12 września 2011 r. w gminnych ewidencjach działalności gospodarczej - czyli poza CEIDG - było 3 mln 184 tys. 706 zgłoszeń działalności gospodarczej. Natomiast 1666 gmin rozpoczęło przenoszenie ok. 1 mln wpisów z ich rejestrów wpisów. Dyrektor podkreślił, że znajdywane są liczne błędy, czasami jest to brak numeru PESEL, a 20 proc. numerów NIP zawiera literówki, podobnie jak 80 proc. numerów REGON, bywa, że brakuje imienia i nazwiska, a zgodnie z Kodeksem cywilnym to imię i nazwisko jest firmą - wyjaśniał Christow, podkreślając, że konieczne było uruchomienie mechanizmu poprawiania na podstawie rejestrów Głównego Urzędu Statystycznego

Projekt CEIDG jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Jego celem jest ewidencjonowanie działalności gospodarczej drogą elektroniczną w ramach tzw. jednego okienka.

Rekord w ewidencji zawiera dane niezbędne do rejestrów działalności oraz dla urzędów skarbowych, GUS, ZUS lub KRUS. Docelowo CEIDG ma umożliwić rejestrację działalności gospodarczej on-line, a dostęp do ewidencji będzie możliwy z każdego miejsca w Polsce i za granicą, bez konieczności odwiedzenia urzędu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA