| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

W dzisiejszych czasach ekstensywny obszar nowoczesnych technologii informatycznych należy do najbardziej rozwojowych i intratnych. Charakteryzuje go duża dynamika: z niezwykłą wręcz częstotliwością pojawiają się innowacyjne rozwiązania, obejmujące coraz szersze kręgi aspektów życia społecznego i gospodarki. W konsekwencji zaś przyczynia się do tego, iż pojęcie zawodu informatyka i programisty także zwiększa swój zakres i ulega pewnym przeobrażeniom, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie poddane gruntownej transformacji. W jaki sposób przekłada się to na sytuację kandydatów ubiegających się o pracę w sektorze IT?

Statystyki

Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost zatrudnienia w branży informatycznej. Ilość ogłoszeń o pracę na stanowiska programistów, informatyków, czy technologów przewyższa pod względem liczebnym oferty pracy z innych dyscyplin. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na przełomie VIII–IX.2011 roku na zlecenie Monsterpolska.pl przez firmę „Mareco”, blisko jedna czwarta przedsiębiorstw deklaruje dalsze zatrudnianie specjalistów, a branżą, w której najczęściej planuje się rekrutacje na stanowiska związane z podstawową działalnością firmy jest branża IT – aż 50%.

Wiedza podstawą osiągnięcia sukcesu w sektorze nowoczesnych technologii informatycznych

Branża IT stanowi specyficzną dziedzinę, w której potwierdzona doświadczeniem specjalistyczna wiedza technologiczna, a w szczególności znajomość unikatowych, nowych bądź mniej popularnych systemów operacyjnych, programów lub języków programowania (np.: Visual Basic, Linux, PGP, Java, C++, C#) jest fundamentalnym wymogiem stawianym przed osobami ubiegającymi się o zatrudnienie w tym sektorze. Oprócz tego niezwykle istotne dla pracodawcy jest posiadanie doświadczenia w pracy na analogicznym stanowisku. W tym wypadku, podobnie jak w innych obszarach, preferuje się kandydatów, którzy przepracowali co najmniej 3 do 5 lat lub więcej. Rzadziej, gdyż w przypadku niespełna 10% publikowanych ogłoszeń, dopuszcza się kandydatury osób posiadających krótszy niż 3 lata staż pracy na specjalistycznym stanowisku.

Polecamy: Czy wiesz, na czym polega „flexipraca”?

Kompetencje miękkie a praca w branży IT

Jakiś czas temu wystarczyło, by kandydat posiadał ugruntowane doświadczenie i obszerną wiedzę z zakresu informatyki oraz programowania i już mógł liczyć na ciekawą propozycję pracy. Taki trend panował jeszcze rok czy dwa lata temu, w tej chwili natomiast – sądząc po lekturze pojawiających się ogłoszeń o pracę – coraz częściej, oprócz specjalistycznej wiedzy technicznej i znajomości nowoczesnych technologii, pracownika IT powinny dodatkowo cechować wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne. Prawdopodobnie stanowi to przełom w postrzeganiu i oczekiwaniach stawianych informatykom czy programistom, którzy do niedawna, póki doskonale sprawdzali się w realizacji powierzonych im zadań, mogli być nawet głębokimi introwertykami i niegroźnymi „dziwakami” żyjącymi w swoim własnym świecie kodów, tablic i skryptów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »