Kategorie

Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

Małgorzata Marzec
Małgorzata Marzec
Aplikantka radcowska
Chcesz pracować w IT? Dowiedz się jakie wymogi stawia rynek pracy
W dzisiejszych czasach ekstensywny obszar nowoczesnych technologii informatycznych należy do najbardziej rozwojowych i intratnych. Charakteryzuje go duża dynamika: z niezwykłą wręcz częstotliwością pojawiają się innowacyjne rozwiązania, obejmujące coraz szersze kręgi aspektów życia społecznego i gospodarki. W konsekwencji zaś przyczynia się do tego, iż pojęcie zawodu informatyka i programisty także zwiększa swój zakres i ulega pewnym przeobrażeniom, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie poddane gruntownej transformacji. W jaki sposób przekłada się to na sytuację kandydatów ubiegających się o pracę w sektorze IT?

Statystyki

Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost zatrudnienia w branży informatycznej. Ilość ogłoszeń o pracę na stanowiska programistów, informatyków, czy technologów przewyższa pod względem liczebnym oferty pracy z innych dyscyplin. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na przełomie VIII–IX.2011 roku na zlecenie Monsterpolska.pl przez firmę „Mareco”, blisko jedna czwarta przedsiębiorstw deklaruje dalsze zatrudnianie specjalistów, a branżą, w której najczęściej planuje się rekrutacje na stanowiska związane z podstawową działalnością firmy jest branża IT – aż 50%.

Wiedza podstawą osiągnięcia sukcesu w sektorze nowoczesnych technologii informatycznych

Branża IT stanowi specyficzną dziedzinę, w której potwierdzona doświadczeniem specjalistyczna wiedza technologiczna, a w szczególności znajomość unikatowych, nowych bądź mniej popularnych systemów operacyjnych, programów lub języków programowania (np.: Visual Basic, Linux, PGP, Java, C++, C#) jest fundamentalnym wymogiem stawianym przed osobami ubiegającymi się o zatrudnienie w tym sektorze. Oprócz tego niezwykle istotne dla pracodawcy jest posiadanie doświadczenia w pracy na analogicznym stanowisku. W tym wypadku, podobnie jak w innych obszarach, preferuje się kandydatów, którzy przepracowali co najmniej 3 do 5 lat lub więcej. Rzadziej, gdyż w przypadku niespełna 10% publikowanych ogłoszeń, dopuszcza się kandydatury osób posiadających krótszy niż 3 lata staż pracy na specjalistycznym stanowisku.

Polecamy: Czy wiesz, na czym polega „flexipraca”?

Kompetencje miękkie a praca w branży IT

Reklama

Jakiś czas temu wystarczyło, by kandydat posiadał ugruntowane doświadczenie i obszerną wiedzę z zakresu informatyki oraz programowania i już mógł liczyć na ciekawą propozycję pracy. Taki trend panował jeszcze rok czy dwa lata temu, w tej chwili natomiast – sądząc po lekturze pojawiających się ogłoszeń o pracę – coraz częściej, oprócz specjalistycznej wiedzy technicznej i znajomości nowoczesnych technologii, pracownika IT powinny dodatkowo cechować wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne. Prawdopodobnie stanowi to przełom w postrzeganiu i oczekiwaniach stawianych informatykom czy programistom, którzy do niedawna, póki doskonale sprawdzali się w realizacji powierzonych im zadań, mogli być nawet głębokimi introwertykami i niegroźnymi „dziwakami” żyjącymi w swoim własnym świecie kodów, tablic i skryptów.

Jakich więc kompetencji poszukują pracodawcy w tej chwili? Otóż, już w blisko połowie ofert pracy w sektorze IT nieodzownym wymogiem stawianym kandydatom jest łatwość nawiązywania kontaktów i budowania relacji z innymi, otwartość, a także wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. W dalszej kolejności pojawia się zdolność analitycznego myślenia, umiejętność pracy w zespole, samodzielność oraz zorientowanie na rozwój i osiąganie celów, a nawet gotowość do odbywania częstych podróży służbowych.

Znajomość języków obcych a praca programisty

Kolejnym wymogiem pojawiającym się w przeważającej części ogłoszeń na stanowiska w branży IT jest oczekiwanie biegłej lub co najmniej dobrej znajomości języka angielskiego – w przeciwnym wypadku kandydatura może zostać odrzucona. Dodatkowo, co może wywoływać pewnego rodzaju zdziwienie, oprócz języka angielskiego, oczekuje się od kandydatów biegłej znajomości języka polskiego. To natomiast sugerować może, że specjalista (programista, informatyk, czy administrator) poza umiejętnością przygotowywania i odczytywania fachowej dokumentacji technicznej, powinien wyróżniać się zdolnością swobodnej komunikacji w wyżej wymienionych językach. Często decyduje o tym struktura organizacyjna firmy i konieczność pracy w środowisku międzynarodowym, gdzie językiem pracy staje się wówczas język angielski. A dlaczego polski? Zdarza się, w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach, że odpowiedzialny za wdrożenie czy realizację projektu programista pozostaje w bezpośrednim kontakcie z klientem, tym samym staje się również i on wizytówką firmy. Funkcja reprezentanta firmy zaś zobowiązuje do przyjęcia właściwej, zgodnej z biznesowym savoir-vivre postawy, czyli profesjonalizmu w każdej dziedzinie, włącznie z dbałością o poprawność języka, stroju i manier.

Polecamy: Rozmowa kwalifikacyjna – jakie pytania do pracodawcy?

Jak zweryfikować wiedzę i kompetencje kandydatów do pracy w sektorze IT?

Reklama

Rekrutujący, który nie dysponuje specjalistyczną wiedzą czy wsparciem ze strony osoby posiadającej doskonałą znajomością nowoczesnych technologii, właściwie nie jest w stanie dokonać rzetelnej analizy profilu kompetencyjnego kandydata do pracy na stanowisko informatyczne. Oczywiście wiele firm w dość oczywisty sposób poradziło sobie z tym problemem, powierzając odpowiedzialność za pozyskanie nowego pracownika kierownikom działów IT.

Jednakże w kontekście poszukiwania idealnego kandydata posiadającego nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również wysoko rozwinięte kompetencje miękkie i umiejętności językowe może to nie wystarczyć. Pożądane byłoby, zatem poświęcenie większej ilości czasu i osobiste zaangażowanie się w opracowanie pogłębionych kwestionariuszy wywiadu ukierunkowanego na analizę kompetencji czy zestawu zadań do wykonania przez kandydata.

Oczywiście jest to o wiele bardziej pracochłonne zadanie niż wyszukanie odpowiedniego dostawcy „case study” czy testów. Z tego powodu właśnie warto skorzystać z dostępnych na rynku gotowych rozwiązań, jakie proponują polskie i zagraniczne platformy internetowe. Można na przykład przejrzeć ofertę serwisów specjalizujących się w testach rekrutacyjnych i odnaleźć tam interesujące nas dziedziny, jak: testy z języka angielskiego, kwestionariusze kompetencji miękkich sprawdzające umiejętność pracy w grupie czy inne zdolności interpersonalne, a co najważniejsze wysokiej jakości testy IT i języków programowania, takich jak: JAVA (ME, SE, EE), PHP, Linux, C++, C# i inne. Można również skorzystać z porady czy usługi firm specjalizujących się w rekrutacji pracowników IT lub zapoznać się z ofertą zagranicznej platformy SLH czy Codility – źródeł jest wiele i tylko od nas zależy, które z nich wybierzemy.

Polecamy: Rozmowa rekrutacyjna – co interesuje pracodawcę?

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Bezrobocie. Dane lepsze od oczekiwanych

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2021. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1026,7 tys. osób i była o 27,1 tys. osób niższa niż w końcu kwietnia oraz o 15,0 tys. osób wyższa niż przed rokiem.

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

  Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?

  Sektor ubezpieczeniowy podwaja wydatki na cyberbezpieczeństwo

  Przyśpieszona transformacja cyfrowa sektora zmieniła priorytety branży w zakresie inwestycji technologicznych. Najważniejsze z nich to cyberbezpieczeństwo i migracja do chmury.

  Czy strategia multicloud w firmie ma wady?

  Tylko 32% firm korzysta z jednej platformy chmurowej. Decydując się na wdrożenie chmur od różnych dostawców firmy jednak często nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie taki proces przed nimi stawia.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.

  Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych

  Kredyty hipoteczne. Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych przez liderów rynku pośrednictwa finansowego przekroczyła 9 mld zł - informuje Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?