REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Marzec
Małgorzata Marzec
Aplikantka radcowska
Chcesz pracować w IT? Dowiedz się jakie wymogi stawia rynek pracy
Chcesz pracować w IT? Dowiedz się jakie wymogi stawia rynek pracy

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach ekstensywny obszar nowoczesnych technologii informatycznych należy do najbardziej rozwojowych i intratnych. Charakteryzuje go duża dynamika: z niezwykłą wręcz częstotliwością pojawiają się innowacyjne rozwiązania, obejmujące coraz szersze kręgi aspektów życia społecznego i gospodarki. W konsekwencji zaś przyczynia się do tego, iż pojęcie zawodu informatyka i programisty także zwiększa swój zakres i ulega pewnym przeobrażeniom, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie poddane gruntownej transformacji. W jaki sposób przekłada się to na sytuację kandydatów ubiegających się o pracę w sektorze IT?

Statystyki

Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost zatrudnienia w branży informatycznej. Ilość ogłoszeń o pracę na stanowiska programistów, informatyków, czy technologów przewyższa pod względem liczebnym oferty pracy z innych dyscyplin. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na przełomie VIII–IX.2011 roku na zlecenie Monsterpolska.pl przez firmę „Mareco”, blisko jedna czwarta przedsiębiorstw deklaruje dalsze zatrudnianie specjalistów, a branżą, w której najczęściej planuje się rekrutacje na stanowiska związane z podstawową działalnością firmy jest branża IT – aż 50%.

REKLAMA

Wiedza podstawą osiągnięcia sukcesu w sektorze nowoczesnych technologii informatycznych

Branża IT stanowi specyficzną dziedzinę, w której potwierdzona doświadczeniem specjalistyczna wiedza technologiczna, a w szczególności znajomość unikatowych, nowych bądź mniej popularnych systemów operacyjnych, programów lub języków programowania (np.: Visual Basic, Linux, PGP, Java, C++, C#) jest fundamentalnym wymogiem stawianym przed osobami ubiegającymi się o zatrudnienie w tym sektorze. Oprócz tego niezwykle istotne dla pracodawcy jest posiadanie doświadczenia w pracy na analogicznym stanowisku. W tym wypadku, podobnie jak w innych obszarach, preferuje się kandydatów, którzy przepracowali co najmniej 3 do 5 lat lub więcej. Rzadziej, gdyż w przypadku niespełna 10% publikowanych ogłoszeń, dopuszcza się kandydatury osób posiadających krótszy niż 3 lata staż pracy na specjalistycznym stanowisku.

Polecamy: Czy wiesz, na czym polega „flexipraca”?

Kompetencje miękkie a praca w branży IT

REKLAMA

Jakiś czas temu wystarczyło, by kandydat posiadał ugruntowane doświadczenie i obszerną wiedzę z zakresu informatyki oraz programowania i już mógł liczyć na ciekawą propozycję pracy. Taki trend panował jeszcze rok czy dwa lata temu, w tej chwili natomiast – sądząc po lekturze pojawiających się ogłoszeń o pracę – coraz częściej, oprócz specjalistycznej wiedzy technicznej i znajomości nowoczesnych technologii, pracownika IT powinny dodatkowo cechować wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne. Prawdopodobnie stanowi to przełom w postrzeganiu i oczekiwaniach stawianych informatykom czy programistom, którzy do niedawna, póki doskonale sprawdzali się w realizacji powierzonych im zadań, mogli być nawet głębokimi introwertykami i niegroźnymi „dziwakami” żyjącymi w swoim własnym świecie kodów, tablic i skryptów.

Jakich więc kompetencji poszukują pracodawcy w tej chwili? Otóż, już w blisko połowie ofert pracy w sektorze IT nieodzownym wymogiem stawianym kandydatom jest łatwość nawiązywania kontaktów i budowania relacji z innymi, otwartość, a także wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. W dalszej kolejności pojawia się zdolność analitycznego myślenia, umiejętność pracy w zespole, samodzielność oraz zorientowanie na rozwój i osiąganie celów, a nawet gotowość do odbywania częstych podróży służbowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znajomość języków obcych a praca programisty

Kolejnym wymogiem pojawiającym się w przeważającej części ogłoszeń na stanowiska w branży IT jest oczekiwanie biegłej lub co najmniej dobrej znajomości języka angielskiego – w przeciwnym wypadku kandydatura może zostać odrzucona. Dodatkowo, co może wywoływać pewnego rodzaju zdziwienie, oprócz języka angielskiego, oczekuje się od kandydatów biegłej znajomości języka polskiego. To natomiast sugerować może, że specjalista (programista, informatyk, czy administrator) poza umiejętnością przygotowywania i odczytywania fachowej dokumentacji technicznej, powinien wyróżniać się zdolnością swobodnej komunikacji w wyżej wymienionych językach. Często decyduje o tym struktura organizacyjna firmy i konieczność pracy w środowisku międzynarodowym, gdzie językiem pracy staje się wówczas język angielski. A dlaczego polski? Zdarza się, w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach, że odpowiedzialny za wdrożenie czy realizację projektu programista pozostaje w bezpośrednim kontakcie z klientem, tym samym staje się również i on wizytówką firmy. Funkcja reprezentanta firmy zaś zobowiązuje do przyjęcia właściwej, zgodnej z biznesowym savoir-vivre postawy, czyli profesjonalizmu w każdej dziedzinie, włącznie z dbałością o poprawność języka, stroju i manier.

Polecamy: Rozmowa kwalifikacyjna – jakie pytania do pracodawcy?

Jak zweryfikować wiedzę i kompetencje kandydatów do pracy w sektorze IT?

REKLAMA

Rekrutujący, który nie dysponuje specjalistyczną wiedzą czy wsparciem ze strony osoby posiadającej doskonałą znajomością nowoczesnych technologii, właściwie nie jest w stanie dokonać rzetelnej analizy profilu kompetencyjnego kandydata do pracy na stanowisko informatyczne. Oczywiście wiele firm w dość oczywisty sposób poradziło sobie z tym problemem, powierzając odpowiedzialność za pozyskanie nowego pracownika kierownikom działów IT.

Jednakże w kontekście poszukiwania idealnego kandydata posiadającego nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również wysoko rozwinięte kompetencje miękkie i umiejętności językowe może to nie wystarczyć. Pożądane byłoby, zatem poświęcenie większej ilości czasu i osobiste zaangażowanie się w opracowanie pogłębionych kwestionariuszy wywiadu ukierunkowanego na analizę kompetencji czy zestawu zadań do wykonania przez kandydata.

Oczywiście jest to o wiele bardziej pracochłonne zadanie niż wyszukanie odpowiedniego dostawcy „case study” czy testów. Z tego powodu właśnie warto skorzystać z dostępnych na rynku gotowych rozwiązań, jakie proponują polskie i zagraniczne platformy internetowe. Można na przykład przejrzeć ofertę serwisów specjalizujących się w testach rekrutacyjnych i odnaleźć tam interesujące nas dziedziny, jak: testy z języka angielskiego, kwestionariusze kompetencji miękkich sprawdzające umiejętność pracy w grupie czy inne zdolności interpersonalne, a co najważniejsze wysokiej jakości testy IT i języków programowania, takich jak: JAVA (ME, SE, EE), PHP, Linux, C++, C# i inne. Można również skorzystać z porady czy usługi firm specjalizujących się w rekrutacji pracowników IT lub zapoznać się z ofertą zagranicznej platformy SLH czy Codility – źródeł jest wiele i tylko od nas zależy, które z nich wybierzemy.

Polecamy: Rozmowa rekrutacyjna – co interesuje pracodawcę?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA