Dotacje z Unii dla związków wyznaniowych?
REKLAMA
REKLAMA
Po przystąpieniu do Unii Europejskiej Polska została objęta Zintegrowanym Planem Rozwoju Regionalnego. W latach 2004 – 2006 to właśnie z tego programu Kościół mógł pozyskiwać dotacje unijne. Mimo zachowawczego podejścia środowisk kościelnych do funduszów unijnych udało im się w tym okresie pozyskać dość znaczne środki finansowe na rewitalizację i odbudowę dóbr kościelnych.
REKLAMA
Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Kościoły w latach 2004-2006 otrzymały ponad 5,5 mld złotych. W ramach obecnego budżetu – na lata 2007-2013 – wkład własny wynosi 15% (nie jak poprzednio 25%) wartości kosztów. Kościoły mogą starać się o dofinansowanie w ramach wszystkich regionalnych programach operacyjnych oraz większości programów centralnych.
Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm
Kościoły i związki wyznaniowe, czyli parafie, zgromadzenia zakonne i diecezje mogą starać się o unijne pieniądze m. in. na:
- konserwację, rewitalizację i renowację obiektów historycznych i zabytkowych,
- zabezpieczenie obiektów dziedzictwa kulturowego przed kradzieżą lub pożarem,
- remonty obiektów należących do kościołów i zagospodarowanie terenów przykościelnych,
- budowę i modernizację bazy turystycznej i obiektów kulturalnych,
- budowę i przebudowę obiektów dydaktycznych i ich wyposażenie,
- modernizację i wyposażenie placówek ochrony zdrowia (m.in. hospicja),
- instalowanie urządzeń i instalacji grzewczych bazujących na źródłach energii odnawialnej.
Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy
W chwili obecnej zdecydowanie sprawniej przebiega komunikacja pomiędzy instytucjami finansującymi, a środowiskami kościelnymi, które coraz częściej interesują się możliwościami pozyskania dotacji, biorą udział w konferencjach, a także w szkoleniach i spotkaniach informacyjnych.
Agnieszka Głowacka
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.