REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ceny nowych mieszkań w III kw. 2012 r.

Wyraźnie widać spadek średnich cen mieszkań oferowanych przez deweloperów. Niektóre rynki odnotowały tylko zahamowanie cen z poprzedniego kwartału.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Forum Młodych PKPP Lewiatan finalizuje przygotowania do Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który - jak co roku - ma szansę zmienić świat na lepsze.

Sezon grzewczy 2012 /2013 - ile zapłacimy za ogrzewanie

Pierwszy atak zimy pod koniec października 2012 r. sprawił, że popyt na ciepło na początku sezonu grzewczego jest większy niż rok temu. W 2012 r. wyższe są też ceny gazu, węgla czy ciepła z sieci. Analitycy szacują, że jeśli w następnych miesiącach sytuacja będzie podobna - rachunki za ogrzewanie przeciętnego mieszkania w „wielkiej płycie” wzrosłyby o 100 – 200 zł względem ubiegłego roku.

Kto będzie małym podatnikiem w 2013 r.?

 W 2013 r. status małego podatnika będą mieli podatnicy podatku od towarów i usług:

REKLAMA

Sposób na pełne odliczenie VAT-u od samochodu osobowego

Przedsiębiorcy, których profil działalności gospodarczej nie uzasadnia zakupu samochodu ciężarowego albo specjalistycznego, jakim jest np. bankowóz, mogą rozważyć inną opcję, która zapewni pełne prawo do odliczenia VAT-u od samochodu osobowego – rozszerzenie przedmiotu działalności o wynajem samochodów osobowych.

Nowe miejsca pracy dzięki ulgom w podatkach dla firm

40 nowych miejsc pracy powstało od wiosny w Częstochowie dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez tamtejszy samorząd. Umożliwiają one zwolnienie z części podatków przedsiębiorców tworzących w mieście miejsca pracy.

Jak egzekwować długi bez wchodzenia na drogę sądową

Płynność finansowa ma strategiczne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania firm. Przeszkodę w jej utrzymaniu mogą stanowić nierzetelni kontrahenci, którzy nie regulują swoich zobowiązań na czas. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą radzić sobie z zalegającymi płatnikami?

Skarga na zaniechanie czynności przez komornika.

Co może zrobić wierzyciel, gdy komornik ten działa w sposób opieszały, przykładowo zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności?

REKLAMA

Uznanie orzeczeń sądów państw obcych

Przepisy regulujące kwestię uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczeń, zawartych ugód oraz innych aktów i rozstrzygnięć organów zagranicznych odgrywają niezwykle istotną rolę. Od ponad trzech lat obowiązuje regulacja prawna dotyczącą sposobu uznawania przez sądy krajowe orzeczeń sądów obcych, dzięki której do uznania zagranicznych orzeczeń nie jest potrzebne przeprowadzenie oddzielnego postępowania.

Firmom będzie łatwiej wygrywać przetargi

W Unii Europejskiej trwają prace nad nową dyrektywą, która ma zmienić istniejące obecnie przepisy dotyczące zamówień publicznych. UE chce także uregulować kwestie związane z koncesjami na usługi dla firm. – Celem zmian jest przede wszystkim umożliwienie małym i średnim firmom udziału w zamówieniach publicznych na wykonywanie usług  w innych państwach członkowskich UE, także na rzecz samorządów z innych państw – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Róża Thun, europosłanka PO.

Obowiązkowe badania lekarskie nie dla wszystkich pracowników?

Ruch Palikota chce, by wstępne i okresowe badania lekarskie pracowników były obowiązkowe tylko w tych zawodach, które wymagają stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania pracy ze względu na bezpieczeństwo lub higienę, np. kierowcy autobusu czy kucharza.

Oprocentowane rachunki bieżące dla firm

Podatek dochodowy od odsetek wypracowanych na firmowym koncie może być nawet 6-krotnie niższy od podatku Belki, a w niektórych przypadkach nie trzeba go w ogóle płacić. Niestety, bieżące rachunki firmowe w większości banków nie są oprocentowane, ale wśród wyjątków potwierdzających tę regułę są banki oferujące stawki do 6% w skali roku.

Jak odpowiadać na pytanie o naszą motywację do pracy?

Motywacja do pracy to jeden z najczęściej i najchętniej poruszanych obszarów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, dlaczego odgrywa on tak ważną rolę w procesie rekrutacji? Czy wiesz już, co Ciebie motywuje do pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Jak odpowiadać na pytanie o naszą motywację do pracy?

Motywacja do pracy to jeden z najczęściej i najchętniej poruszanych obszarów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, dlaczego odgrywa on tak ważną rolę w procesie rekrutacji? Czy wiesz już, co Ciebie motywuje do pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Kontrola skrzynki e-mailowej pracownika

Pracodawca, zatrudniając pracowników, ma prawo oczekiwać, że będą oni wykonywali swoje obowiązki sumiennie i z należytym wykorzystaniem czasu. W związku z tym ma również prawo kontrolować, czy i jak pracownicy wykonują swoje obowiązki.

Szansa dla przedsiębiorców na pozyskanie kapitału

Zespół platformy inwestycyjnej Symultana.org zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejny cykl bezpłatnych spotkań „W cztery oczy z inwestorem”! Spotkania odbędą się 16 listopada oraz 5 grudnia 2012 roku o godzinie 18.00 w budynku Zebra Tower w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej 1.

Koniec ze sztucznym wykazywaniem kosztów

W tym roku firmy przestaną sztucznie obniżać swoje listopadowe dochody, co robiły dotychczas, by nie kredytować fiskusa w grudniu - uważają eksperci podatkowi. To efekt zmiany prawa dotyczącej grudniowych zaliczek na podatek dochodowy płaconych przez firmy.

Wolne 1 i 11 listopada dla pracowników placówek handlowych

Planując pracę w listopadzie pracodawcy powinni pamiętać, że pracowników placówek handlowych obowiązuje zakaz pracy w święta. Nie można zatem wyznaczyć pracownikom pracującym w placówkach handlowych pracy 1 listopada (Dzień Wszystkich Świętych) i 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

Mandat za nieodśnieżanie

Nawet 500 zł będzie musiał zapłacić przedsiębiorca, który dostanie mandat karny za nieodśnieżanie chodnika przed należącą do niego nieruchomością. Kara za zgarnięcie śniegu na ulicę może być nawet trzykrotnie wyższa.

CBOS: ZUS na czwórkę

Zmniejszył się odsetek osób niezadowolonych z ZUS. Polacy lepiej oceniają Zakład Ubezpieczeń Społecznych niż 5 lat temu - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w ramach projektu "Polak w urzędzie".

Firmy lekceważą bezpieczeństwo informacji

Firmy zbyt optymistycznie oceniają swoje możliwości obrony przed cyberatakami i zbyt mało inwestują w chroniące przed nimi rozwiązania - donosi "Puls Biznesu", powołując się na raport PwC.

Umowy śmieciowe sposobem na kryzys?

Przedsiębiorcy bronią tzw. umów śmieciowych, które dają im większą elastyczność. Dzięki umowom o dzieło wielu młodych ludzi znalazło swoją pierwszą pracę, a niektóre firmy tworzą więcej miejsc pracy niż gdyby oferowali pracownikom etaty. – Pracodawca proponuje to, na co go stać, żeby być konkurencyjnym, nie chowa w kieszeni pieniędzy dla samego chowania – podkreśla Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Centre Club.

Nowy pomysł na odblokowanie płatności

30 dni zamiast 180, po których przedsiębiorca mógłby uruchomić procedurę odzyskiwania nie tylko VAT-u z faktur niezapłaconych przez kontrahenta ale także PIT-u albo CIT-u? Brzmi dobrze. Obecnie przedsiębiorcy, którym kontrahenci nie płacą, do przeprowadzenia całości zabiegu potrzebują co najmniej 7 miesięcy. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku PIT-u.

Wkrótce nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o obowiązku etykietowania produktów wykorzystujących energię - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z ustawą konsument ma być lepiej informowany o zużyciu energii np. przez sprzęt AGD czy RTV.

W jakich formach przedsiębiorcy zagraniczni mogą prowadzić działalność w Polsce?

Działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju mogą prowadzić nie tylko przedsiębiorcy krajowi, ale również w określonym zakresie przedsiębiorcy zagraniczni. Często wybieranymi formami organizacyjnymi, w których przedsiębiorcy zagraniczni prowadzą swoją działalność na terytorium Polski są oddziały i przedstawicielstwa.

Sprzedaż akcji po przekształceniu spółki a podatek dochodowy

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie na temat podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji przez spółkę osobową.

Zwalania sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna we wrześniu br. wzrosła o 3,1 proc. - podał GUS. To wynik świadczący o spowolnieniu gospodarki - komentują eksperci.

Doing Business 2013: Łatwiej otworzyć firmę w Polsce

Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce zostało ułatwione w ciągu ostatniego roku - wynika z raportu „Doing Business 2013” opublikowanego przez Bank Światowy.

Obniżka składek do ZUS o 30 proc.?

Obniżenie składek do ZUS o 30 proc. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych złożony w Sejmie przez Ruch Palikota - poinformował poseł Łukasz Gibała (RP). Argumentował, że koszty pracy są w Polsce zbyt wysokie, co hamuje rozwój firm.

Kogo boją się zatrudniać pracodawcy?

Lęk pracodawców przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych jest powszechny, tymczasem są to lojalni pracownicy, którzy rzadko zmieniają miejsce zatrudnienia - mówił na konferencji b. prezydent Europejskiej Unii Zatrudnienia Wspieranego Michael Evans.

Kolejna fala kryzysu. Co robią przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy przygotowują się na ciężki rok. – Zmieniają dwu- czy trzyletnie plany na kwartalne lub półroczne – mówi Jacek Santorski, psycholog biznesu. – I robią to z dużym poczuciem odpowiedzialności: za wynik i za ludzi. W jego opinii zbliżający się kryzys wcale nie musi oznaczać fali zwolnień. – Właściwi pracownicy są najważniejszym aktywem do ochrony i większość pracodawców ma tego świadomość – uważa psycholog biznesu.

Małe firmy walczą z bezrobociem

Pomimo słabej kondycji gospodarki firmy bronią się przed redukcją zatrudnienia - wynika z raportu NBP "Badanie Ankietowe Rynku Pracy 2012". Przedsiębiorcy wolą uniknąć kosztownego procesu rekrutacji.

Nowe rozwiązania w rozliczaniu VAT. Czy zlikwidują zatory płatnicze?

Rząd przyjął projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Zakłada on m.in. zniesienie obowiązku zapłaty VAT przez tzw. małego podatnika w przypadku nieotrzymania przez tego podatnika zapłaty za dostarczony towar lub usługę.

Prezenty o małej wartości z nierealnymi limitami

Ułatwienia w zakresie fakturowania, uproszczony sposób rozpoznawania obowiązku podatkowego, ale z drugiej strony utrzymanie obecnego, bardzo niskiego limitu prezentów, które można przekazać bez VAT, czy podwyższenie stawek na niektóre produkty – po pierwszym czytaniu w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT najprawdopodobniej zostanie skierowany do Komisji Finansów Publicznych.

Rząd przyjął projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Rada Ministrów przyjęła projekt trzeciej ustawy de regulacyjnej przygotowany przez resort gospodarki. Zmiany mają poprawić płynność finansową przedsiębiorstw oraz uprościć zasady rozliczania z fiskusem.

Impreza integracyjna może być nieopodatkowana

Po około 9 miesiącach od budzącego liczne emocje i wątpliwości wyroku NSA ze stycznia br., dotyczącego opodatkowania podatkiem dochodowym spotkań integracyjnych dla pracowników, pojawiają się korzystne dla podatników orzeczenia sądowe. Szansą na niepłacenie podatku z tego tytułu jest więc interpretacja indywidualna, o którą powinien wystąpić pracodawca.

Wysokie kary dla zawyżających stawki od transakcji kartami

0,5 proc. prowizji od transakcji kartami i wysokie kary dla zawyżających stawki – to rekomendacje Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego dla rynku płatności kartą. – Mam nadzieję, że ten bój zostanie zakończony wprowadzeniem regulacji ustawowej – mówi Robert Łaniewski, prezes FROB. Stawki obowiązujące w Polsce należą do jednych z najwyższych w Europie.

Pieniądze dla firm na szkolenia pracowników

Około 50 firm z regionu kujawsko-pomorskiego skorzysta ze wsparcia na podnoszenie kwalifikacji i szkolenia swoich pracowników. Samorząd wojewódzki przekazał już na ten cel ok. 28 mln zł z funduszy unijnych.

Jak rozliczyć czas pracy podczas zmiany czasu letniego na zimowy?

Pracownicy pracujący na nocną zmianę z 27 na 28 października br. będą faktycznie wykonywali pracę przez 9 godzin. Nastąpi bowiem wtedy zmiana czasu z letniego na zimowy. W związku z tym, że pracownicy przepracują 1 godzinę nadliczbową, przysługuje im za nią odbiór czasu wolnego lub dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Ostatni moment dla "Rodziny na swoim"

Trwa już ostatni kwartał rządowego programu "Rodzina na swoim". Ostatni moment funkcjonowania tego programu zechcą wykorzystać zarówno kupujący jak i deweloperzy. Z tego powodu można oczekiwać nasilenia kampanii marketingowych, w których deweloperzy będą zachęcać do skorzystania ze wsparcia dla rodzin w zakupie swojego pierwszego mieszkania.

Dwa pokoje z kuchnią ciągle najpopularniejsze

W dużych miastach najwięcej potencjalnych nabywców przegląda oferty w poszukiwaniu lokalu dwupokojowego. Mniejszą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe i kawalerki.

Kocham antyki - o rynku antykwarycznym z Agatą Sondej

Wizerunek kolekcjonera antyków kojarzy się z osobą starszą, trzymającą lupę w ręku i przeglądającą znaczki. Tak było. Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej – o rynku antykwarycznym z Agatą Sondej, redaktor naczelną kochamantyki.pl, rozmawia Marcin Milewski.

Najnowsze promocje u deweloperów

Chętni na zakup mieszkania z rynku pierwotnego mają do dyspozycji dość bogate oferty. To sprawia, że między sprzedającymi zaostrza się walka o potencjalnego klienta. W tym kontekście stosowanie zachęt i promocji przyciągających klientów staje się jednym z podstawowych działań mających na celu wyróżnienie swojej oferty na tle konkurencji.

Marki parasolowe - marketing i prawo w obszarze life science

Jak oznaczyć lek, a jak suplement? Jakie ryzyko poniesie przedsiębiorca przy prowadzeniu konsumenta w błąd? Jak zabezpieczyć marki na wypadek kryzysu? To niektóre z tematów rozpoczynającego się wkrótce seminarium.

Korzyści dla firmy z wejścia na NewConnect

Rośnie liczba firm notowanych na alternatywnym rynku obrotu papierami NewConnect. Jeśli tempo będzie utrzymane, to przekroczenie liczby 500 nastąpi już w przyszłym roku. Popularność tego rynku tym bardziej skłania do zastanowienia się nad argumentami ważnymi dla decyzji o wejściu bądź nie na NewConnect.

Będzie można założyć firmę na próbę

Możliwość założenia firmy "na próbę", z prowadzenia której można byłoby zrezygnować po 90 dniach bez żadnych konsekwencji, zakłada projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, złożony we wtorek w Sejmie przez Ruch Palikota.

Będą zmiany w sądownictwie. Czy to przyśpieszy procesy gospodarcze?

Resort sprawiedliwości liczy na radykalne przyśpieszenie procesów gospodarczych i upadłościowych. Ma temu służyć - wzmocnione kadrowo - powstające w stolicy Centrum Sądownictwa Gospodarczego oraz wydziały ds. upadłościowych w 16 sądach w kraju.

Gdzie sprawdzić rzetelność kontrahenta?

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej, to miejsce, w którym możemy sprawdzić przyszłych lub obecnych klientów, kontrahentów, dostawców, partnerów biznesowych pod względem ich wiarygodności płatniczej. Firmy oraz osoby prywatne mogą tam wpisywać swoich uporczywych dłużników, ale nie tylko.

Rekomendacja T - banki chcą więcej pożyczać na dowód

Za słaba ta liberalizacja – twierdzą banki o zmianach rekomendacji T zaproponowanych przez KNF. I uważają, że rynek kredytów konsumpcyjnych stanie się bardziej przyjazny, jeśli kwoty pożyczane bez formalności będą wyższe niż zakłada nadzór.

Kiedy wręczona suma pieniędzy to zadatek, a kiedy jest zaliczką

Podczas zawierania umów często jesteśmy zobowiązani do wręczenia określonej kwoty pieniężnej zaliczanej na poczet świadczenia strony, określanej jako zaliczka lub zadatek. Terminy te używane są potocznie zamiennie i nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że użycie ich wywołuje odmienne skutki prawne, które w przypadku nie wywiązania się z zawartej umowy mogą być dla strony bardzo dotkliwe.

REKLAMA