REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydatki na pustej fakturze nie będą kosztem

Przedsiębiorca, który otrzymał od dostawcy fakturę wskazującą na nieistniejącą transakcję, nie będzie mógł zaliczyć poniesionych wydatków w koszty. Bez znaczenia będzie fakt, czy przedsiębiorca wiedział o oszustwie – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 1006/12.

Elektroniczna administracja podatkowa zwiększy konkurencyjność firm

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt regulacji prawnych, który wspomoże rozwój elektronicznej administracji podatkowej. Takie zmiany wpłyną pozytywnie na zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

Zmiany w ulgach podatkowych

Zostały jeszcze cztery tygodnie na rozliczenie się z fiskusem za 2013 r. Nastąpiły duże zmiany w ulgach podatkowych, w szczególności dotyczące ulgi prorodzinnej i ulgi na Internet. Zmiany są korzystne w szczególności dla rodziców z trójką i więcej dzieci. Stracą na tym osoby wychowujące jedno dziecko i mające wysokie zarobki. Czy przedsiębiorcy również na tym stracą?

Szkolenie "Podróże służbowe - zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych w 2014 roku" - 7 kwietnia 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Podróże służbowe - zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych w 2014 roku" które odbędzie się 7 kwietnia 2014 r. w Warszawie.

REKLAMA

II Polski Kongres Prawa Podatkowego 2014

8 kwietnia 2014 w Warszawie w Hotelu Polonia Palace odbędzie się II Polski Kongres Prawa Podatkowego. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Okienko VAT na samochody zamknięte

Okienko vatowskie zostało zamknięte. Kto kupił lub wypożyczył auto w ostatnich trzech miesiącach, do końca trwania umowy może odliczać pełną stawkę podatku VAT. Dla tych, którzy leasingują auto od dziś (01.04), będzie to trudniejsze.

Zmieniły się kody tytułów ubezpieczeń

Zaczęły obowiązywać nowe kody tytułu ubezpieczeń wynikające z rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 września 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1101). Rozporządzenie przyniosło wiele ważnych zmian w zakresie kodów tytułu ubezpieczenia oraz wzorów dokumentów ubezpieczeniowych. Jakie to zmiany?

Zmiana w dofinansowaniu wynagrodzeń dla niepełnosprawnych

Weszła w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przez pracodawców. Eksperci ostrzegają, że w efekcie zmian najmocniej ucierpią zakłady pracy chronionej, a w konsekwencji – niepełnosprawni. S

REKLAMA

Rezygnacja z OFE możliwa do końca lipca

Od dziś można podejmować decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w otwartych funduszach lub przekazaniu jej do ZUS-u. W przypadku braku decyzji z końcem lipca środki zostaną przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci podkreślają, że decyzja ma jednak niewielkie konsekwencje finansowe, bo dotyczy zaledwie ok. 15 proc. składki emerytalnej.

Gospodarowanie kredytem handlowym w firmie cz. III.

Decydując się na udzielanie kredytu kupieckiego, decydujemy się na oddanie do dyspozycji innemu podmiotowi części naszego kapitału obrotowego. Nic dziwnego, że powinniśmy wykazać się należytą starannością i zabezpieczyć "to co nasze", przed ryzykiem utraty. Jeśli tego nie zrobimy, to poza wszystkim, będzie to działaniem na szkodę własnej firmy, a to już poważny zarzut.

Jak uniknąć przerw w działaniu firmowej strony www?

Brak dostępu do witryny nie zawsze jest spowodowany awarią serwera u dostawcy hostingu. Często wynika z wygaśnięcia domeny, wynikającego z zaniechań abonenta. Oto zestawienie najczęściej spotykanych błędów właścicieli domen.

Motywowanie nowego pracownika

Każdy przedsiębiorca czy menedżer powinien dbać o motywację i satysfakcję z pracy całego zespołu. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowo przyjętych pracowników. Jak motywować nowego pracownika?

Warsztaty "Czas pracy 2014. Tworzenie harmonogramów czasu pracy w produkcji" 15-16 kwietnia 2014 r.

Zapraszamy na warsztaty "Czas pracy 2014. Tworzenie harmonogramów czasu pracy w produkcji", które odbędą się w dniach 15-16 kwietnia 2014 r. w Warszawie.

Do końca marca złóż ZUS ZSWA

Do końca marca niektórzy płatnicy składek mają obowiązek przekazać do ZUS informację ZUS ZSWA za 2013 r. Zgłoszenie to dotyczy pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których istniał obowiązek opłacania składki na FEP w poprzednim roku.

Dłuższe terminy składania wniosków do PFRON

Wydłużone zostaną terminy na składanie dokumentów o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z PFRON. Po raz pierwszy nowy termin będzie obowiązywał przy ubieganiu się o wsparcie za kwiecień 2014 r. w maju 2014 r.

Unijne pieniądze będą lepiej nadzorowane

Powstanie Mazowiecka Grupa Robocza ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej. Grupa ma zapewnić większą wiarygodności Polski wobec organów kontrolnych Unii Europejskiej.

Potwierdzenia na piśmie utrudnią prowadzenie biznesu

Zmiany w ustawie konsumenckiej zaszkodzą działającym na rynku przedsiębiorcom. Niektóre przepisy mogą również dla klientów oznaczać utrudniony dostęp do nowoczesnych usług. Składanie zamówień czy aktywacja usług przez telefon, np. u operatorów komórkowych, ma być niemożliwe. Konieczne będzie przesłanie potwierdzenia na piśmie.

Ostatni dzień na zakup auta z pełnym odliczeniem VAT

Dziś jest ostatni dzień, w którym można kupić samochód z przeznaczeniem na działalność gospodarczą i odliczyć pełną wartość podatku VAT, a także nabyć uprawnienie do odliczenia całego podatku od paliwa i części zamiennych. Od 1 kwietnia będą obowiązywały nowe przepisy, według których prawo do odliczenia podatku zostanie ograniczone. Będzie można w dalszym ciągu odliczać VAT, ale tylko wtedy, gdy samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych.

Jak dostać kredyt studencki?

Instytucja kredytu studenckiego została wprowadzona w 1998 roku w celu poszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Odsetki przy jego spłacie pokrywane są z budżetu państwa, a spłata rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu nauki.

Zakaz testów kosmetyków na zwierzętach

11 marca 2013 upłynął ostateczny termin wycofywania na terenie Unii testów na zwierzętach składników kosmetyków. Przepis został wprowadzony już w 2009 roku, ale na prośbę firm kosmetycznych jego wprowadzenie w życie zostało przesunięte w czasie do 2013 roku. Opóźnienie to uzasadnione było potrzebą dostosowania produkcji do braku możliwości testowania swoich produktów na zwierzętach.

Wynagrodzenie za nieprzepracowaną godzinę przy zmianie czasu

Przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników muszą pamiętać o wypłacie wynagrodzenia pracownikom pracującym w nocy z 29 na 30 marca 2014 r. Z powodu zmiany czasu na letni pracownikom należy się wynagrodzenie również za nieprzepracowaną godzinę. Nie przysługuje im jednak dodatek nocny za tą godzinę.

Firma leasingowa to dobry pomysł na biznes

Działalność firm leasingowych nie opiera się wyłącznie na leasingu samochodów. Bardziej popularny okazuję się być leasing maszyn i urządzeń. Ze statystyk wynika, iż ten sektor przedsiębiorstw odnotował znaczny wzrost na rynku budowlanym. Warto zastanowić się nad rozpoczęciem takiej działalności.

SSE doskonałym instrumentem dla rozwoju przedsiębiorstwa

Projekt zmian ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych zawiera korzystne regulacje dla osób współpracujących ze środowiskiem akademickim. SSE jest odpowiednim instrumentem wspierającym rozwój przedsiębiorstw.

Przedsiębiorco, adres na fakturze wykaż taki, jak w VAT-R

Przedsiębiorcy, wystawiający faktury za usługi powinni wpisywać adres taki, jaki znajduje się w zgłoszeniu VAT-R. Oznacza to, że powinni wpisywać w dokumentach księgowych odpowiedni adres – zamieszkania bądź siedziby firmy.

Z jakich ulg podatkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy?

Do końca kwietnia 2014 r. należy rozliczyć się z urzędem skarbowym za rok 2013. Pierwszy raz będzie można rozliczyć ulgę na dzieci i Internet na nowych zasadach. Przedsiębiorcy, którzy odliczają użytkowanie Internetu skorzystają z ulgi, gdy koszty te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Ograniczenia swobody przepływu towarów

Zasada swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału i pracowników to najważniejsze zasady Unii Europejskiej, ich ograniczenia są, co do zasady niezgodne z prawem unijnym. Istnieją jednak sytuacje, w których traktat dopuścił w Państwach Członkowskich stosowanie ograniczeń, te szczególne przypadki unormowane są w art. 36 TFUE.

Jak wnieść skargę indywidualną do Komisji Europejskiej

Jednym z głównych zadań Komisji Europejskiej jest kontrola przestrzegania przez państwa członkowskie prawa wspólnotowego oraz zobowiązań z niego wynikających. Możliwość wniesienia skargi do Komisji ma każda osoba fizyczna i przedsiębiorstwo, niezależnie od tego czy naruszenie prawa bezpośrednio wpływa na ich sytuację czy też nie.

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?

Każdy przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą na pewien okres czasu. Wówczas mogą powstać zobowiązania wobec fiskusa, w szczególności w przypadku sprzedaży środków trwałych. Wznawiając działalność przedsiębiorca nie może raczej liczyć na umorzenie długów podatkowych przez fiskusa podając nawet, jako powód zawieszenia – trudną sytuację ekonomiczną.

Nowy wzór informacji VAT-26 od 1 kwietnia

W związku z wprowadzeniem od 1 kwietnia pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami wykorzystywanymi wyłącznie w działalności gospodarczej podatnika resort finansów określił wzór informacji składanej o tych pojazdach do urzędu skarbowego (VAT-26).

Jaka będzie składka wypadkowa od 1 kwietnia 2014?

1 kwietnia 2014 r. rozpocznie się nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy składek sami muszą ustalić jej wysokość, chyba, że zostaną one określone przez ZUS.

Właścicielu firmy, sprawozdanie z korzystania ze środowiska złóż do końca marca

31 marca mija termin złożenia wykazu korzystania ze środowiska i dokonania opłaty środowiskowej. Obowiązek dotyczy przedsiębiorców, którzy w swojej działalności korzystają ze środowiska.

Firmy pożyczkowe stracą na proponowanych zmianach

Planowane przez rząd zmiany w regulacjach rynku pożyczek nie tylko wyznaczą limit kosztów, jakimi firmy pożyczkowe będą mogły obciążyć klientów, lecz także zwiększą koszty całego procesu udzielania pożyczki. Instytut Analiz Rynkowych szacuje, że wzrośnie on o co najmniej 40 zł do ponad 200 zł. To wyeliminuje z rynku oferty mikropożyczek udzielanych na najkrótsze terminy.

Przedsiębiorco, współpracuj z samorządem i zaoszczędź na recyklingu

Przedsiębiorcy chętnie przystępują do porozumień z marszałkami województw w sprawie zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych. Od 1 stycznia, zgodnie z ustawą opakowaniową, obowiązek ten może być przez przedsiębiorcę realizowany samodzielnie lub przez przystąpienie do porozumienia w ramach organizacji samorządu gospodarczego, które reprezentują te firmy.

Czy brak numeru PESEL pozwanych skutkuje zawieszeniem postępowania?

Zawieszenie postępowania przed sądem może mieć miejsce w sytuacji niemożności ustalenia tożsamości pozwanych. Czy w wypadku niewskazania przez powoda przed rozprawą na wezwanie sądu danych pozwalających sądowi na ustalenie numeru PESEL pozwanego, postępowanie może podlegać zawieszeniu?

Czy w sklepie internetowym konieczna jest kasa fiskalna?

O konieczności stosowania kasy fiskalnej decyduje limit obrotu. Niektóre rodzaje działalności są zwolnione z rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Czy prowadzący sklep internetowy musi korzystać z kasy fiskalnej?

Debet na koncie firmowym dla początkujących przedsiębiorców

Początkujący przedsiębiorcy z krótkim stażem do trzech miesięcy prowadzenia działalności mogą ubiegać się o tzw. debet na start na koncie firmowym. Niestety debet można uzyskać jedynie w wybranych 5 bankach. Pozwoli on jednakże na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Rażąco niska cena w prawie zamówień publicznych

Zamawiający odrzuci ofertę, jeżeli zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia. Prawo zamówień publicznych nie zawiera jednakże definicji pojęcia rażąco niskiej ceny, toteż jej ocena powinna odbywać się w odniesieniu do sytuacji zamawiającego i wszystkich okoliczności towarzyszących udzielaniu zamówienia publicznego.

Powołanie biegłego w prawie zamówień publicznych

Zamówieniem publicznym jest odpłatna umowa zawierana pomiędzy zamawiającym, a wykonawcą, której przedmiotem są dostawy, usługi bądź roboty budowlane. Organ administracji publicznej może w każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia zwrócić się do biegłego o wydanie opinii.

Zeznanie CIT – 8 należy złożyć do końca marca

Podatnicy rozliczający się podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) powinni do końca marca 2014 r. złożyć wypełnione zeznanie roczne CIT – 8. Jakich przedsiębiorców obejmuje ten obowiązek?

Od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w katalogu pojazdów specjalnych

Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie zmian w katalogu pojazdów specjalnych wykorzystywanych wyłącznie przy działalności gospodarczej. Jakie zmiany zostaną wprowadzone nowelizacją ustawy o VAT? Jakie będą miały znaczenie dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorco, przed zatrudnieniem pracownika potwierdź warunki umowy

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie opowiedzieli się za wprowadzeniem zmian w sposobie zatrudniania pracowników. Przed dopuszczeniem pracownika do pracy należy na piśmie potwierdzić warunki jego zatrudnienia oraz wszelkie ustalenia dotyczące stron umowy.

Rząd wprowadzi kolejne ułatwienia dla firm

25 marca 2014 r. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki. Wprowadzi on kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców w tym zakresie. Jakie to będą zmiany?

Zmiany w sprzedaży internetowej

Sprzedaż internetowa to obecnie niewielki udział w całej sprzedaży detalicznej w Polsce. Jednakże prognozy wskazują, że handel przez Internet będzie wzrastał. W połowie czerwca zmienią się regulacje dotyczące zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Zmiany będą korzystne dla konsumentów. Czy przedsiębiorcy zyskają na zmianach?

5 zasad bezpieczeństwa informatycznego dla małych firm

Bezpieczeństwo informatyczne to duży wydatek dla firm. Aby uniknąć zastoju czy strat pieniężnych w przypadku potencjalnej awarii, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, które nie są skomplikowane oraz nie wymagają znacznych nakładów finansowych. Przedstawiamy 5 zasad bezpieczeństwa informatycznego dla małych firm.

Szkolenie „Bezpieczeństwo, organizacja i zabezpieczenie prac na wysokości” - 28 marca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie „Bezpieczeństwo, organizacja i zabezpieczenie prac na wysokości”, które odbędzie się 28 marca 2014 r. w Krakowie.

Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne

Strony umowy cywilnoprawnej mogą zastrzec w umowie o wykonanie zobowiązań o charakterze niepieniężnym- kary umowne. Kara umowna uregulowana w artykułach 483-486 kodeksu cywilnego pełni funkcję odszkodowawczą za niewykonanie lub nienależne wykonanie zobowiązań wynikających z umowy. Kara umowna nie może być jednak zastosowana w umowach o pracę na rzecz pracodawcy.

Waloryzacja świadczeń rehabilitacyjnych w 2014 r.

Od 1 kwietnia do czerwca 2014 r. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłki chorobowego ubezpieczonym, którym przyznano świadczenie rehabilitacyjne. W II kwartale 2014 r. wskaźnik waloryzacji wzrósł do 105,8%

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Okres stagnacji w przychodach spółki czy też planowany urlop jest dobrym momentem aby zawiesić działalność tak aby uniknąć obowiązku płacenia zaliczek na PIT lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Niestety zawieszenie działalności nie będzie możliwe, jeżeli choć jeden ze wspólników nie wyrazi na to zgody.

Obowiązkowe e-deklaracje dla przedsiębiorców to dobry pomysł

Obowiązek składania określonych deklaracji podatkowych przez przedsiębiorców wyłącznie w wersji elektronicznej to dobre rozwiązanie - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan. Kilka propozycji wymaga jednak zmian.

Sąd może uchylić prawomocny mandat karny od fiskusa

Prawomocny mandat karny wydany przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego można anulować w ciągu 7 dni od jego przyjęcia. Wniosek o uchylenie można złożyć w sądzie rejonowym, który uchyli mandat od fiskusa, jeżeli karę grzywny nałożono na czyn, który nie stanowi wykroczenia skarbowego.

REKLAMA