| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Z jakich ulg podatkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy?

Z jakich ulg podatkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy?

Do końca kwietnia 2014 r. należy rozliczyć się z urzędem skarbowym za rok 2013. Pierwszy raz będzie można rozliczyć ulgę na dzieci i Internet na nowych zasadach. Przedsiębiorcy, którzy odliczają użytkowanie Internetu skorzystają z ulgi, gdy koszty te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Do końca kwietnia br. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych są zobowiązani do złożenia zeznania rocznego za 2013 r. Po raz pierwszy w zeznaniu za 2013 r. rozliczą na nowych zasadach ulgę z tytułu wychowywania dzieci i ulgę na Internet.

Z ulgi na Internet mogą korzystać tylko podatnicy rozliczający się według skali podatkowej oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wydatki na użytkowanie sieci Internet mogą być odliczone od dochodu tylko w przypadku, gdy nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach działalności gospodarczej. Ulga ta nie przysługuje podatnikom rozliczającym się według podatku liniowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zeznanie CIT – 8 należy złożyć do końca marca

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady rozliczania ulgi na Internet. Ponieważ ustawodawca zastrzegł, że znowelizowane przepisy mają zastosowanie dopiero do dochodów (strat) uzyskanych od 1 stycznia 2013 r., to podatnicy rozliczą ulgę na Internet na nowych zasadach po raz pierwszy w zeznaniu za 2013 r.

Ulga na Internet przysługuje podatnikom w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, a więc w zeznaniu za 2013 r., a następnie w zeznaniu za 2014 r., jeśli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystali z tego odliczenia (art. 26 ust. 6h updof). Na zasadzie wyjątku, w rozliczeniu za 2013 r. z ulgi na Internet mogą skorzystać również ci podatnicy, którzy po raz pierwszy odliczyli ją w rozliczeniu za 2012 r. (art. 2 ustawy z 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2012 r., poz. 1278).

Limit odliczenia nie uległ zmianie. Podatnicy mogą nadal odliczyć 760 zł.

Podatnik, który zamierza skorzystać z ulgi na Internet, musi posiadać dokumenty stwierdzające poniesienie tego rodzaju wydatków. Dokumenty takie muszą zawierać w szczególności: dane identyfikujące kupującego usługę dostępu do Internetu i sprzedającego tę usługę, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty (art. 26 ust. 7 pkt 4 updof).

Zobacz również: Nowy wzór informacji VAT-26 od 1 kwietnia

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »