REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dostać kredyt studencki?

Maria Szadkowska
kredyt studencki
kredyt studencki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja kredytu studenckiego została wprowadzona w 1998 roku w celu poszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Odsetki przy jego spłacie pokrywane są z budżetu państwa, a spłata rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu nauki.

Wymogi

Do ubiegania się o kredyt uprawnieni są studenci i doktoranci, którzy rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 lat, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym z 2005 roku. Wniosek powinien być złożony do 15 listopada. Zawsze przyznawany jest na 10 miesięcy roku akademickiego przez maksymalnie 6 lat. Niezbędne jest dostarczenie świadectwa o odbywaniu studiów, dokumentów potrzebnych do celów poręczenia kredytu, oświadczenia o aktualnej liczbie członków rodziny, zaświadczenia o przychodach z poprzedniego roku. Wszelkie potrzebne formularze dostępne są w placówkach banków, które udzielają takiego kredytu, a wymienione są poniżej. Maksymalną kwotę dochodu uprawniającego do otrzymania kredytu corocznie jest ustalana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym roku wynosi 2.300 zł na członka rodziny studenta/doktoranta. Również, co roku zmienia się kwota wypłacana, w tym roku jest to 600 zł miesięcznie. Każdy otrzymujący kredyt studencki musi poświadczać dwa razu w ciągu roku akademickiego swój status studenta poprzez okazanie ważnej legitymacji studenckiej – 31 października i 31 marca.

REKLAMA

Jak obliczyć ratę kredytu?

Jeżeli student w jakikolwiek sposób przedłuża standardowy okres studiów poprzez urlop, zawieszenie w prawach studenta, powtarzanie roku powinien poinformować o tym bank i poprosić o przedłużenie odpowiednio okresu kredytowego w przeciwnym wypadku nie zmieni się moment rozpoczęcia jego spłaty.

Gdzie można dostać?

 • PKO Bank Polski S.A.,
 • Bank PEKAO S.A.,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
 • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Okres i warunki spłaty

Spłacanie kredytu rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu studiów, (dlatego tak ważne jest, aby w razie ich przedłużenia o tym fakcie poinformować bank). Liczba rat stanowi dwukrotność rat wypłaconego kredytu. W czasie wypłacania kredytu odsetki opłaca budżet państwa, w czasie jego spłaty spłaca je kredytobiorca w wysokości ½ stopy redyskontowej weksli NBP, która obecnie wynosi 2,75%. W przypadku trudności w spłacie bank może zmniejszyć kwotę na pół roku. Istnieje możliwość zawieszenia spłaty kredytu jak również jego umorzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Zawieszenie, – gdy kredytobiorca znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej mu spłatę. Wówczas są one zawieszone maksymalnie na 12 miesięcy.
 • Umorzenie, – jeśli kredytobiorca ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. Również, jeśli znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej, która trwale uniemożliwi mu spłatę kredytu, np. z powodu choroby)

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Dlaczego warto?

Podczas studiów, zwłaszcza na niektórych kierunkach trudno jest o taką pracę zarobkową, która nie kolidowałaby z czasem na uczelni i pozwalała jeszcze oszczędzić coś na czas po studiach. Wielokrotnie, aby pokryć swoje codzienne wydatki student poświęca czas potrzebny na naukę i tym samym kończy bez oszczędności i bez dobrych wyników. Studia to czas zdobywania wiedzy, ale równie ważne, co ich ukończenie jest to, z jakim wynikiem je ukończymy, bowiem często wpływa to na naszą sytuację na rynku pracy. Są oczywiście osoby, które pomimo dorywczej pracy w charakterze np. kelnera są w stanie uzyskać dobre wyniki i jeszcze coś odłożyć, ale należą raczej do wyjątków.

Najtańszy kredyt na rynku – kiedy możesz go wziąć?

Biorąc kredyt studencki po części jesteśmy odciążeni z potrzeby znalezienia „jakiejkolwiek” pracy i w większym stopni możemy poświęcić się nauce, co jak wskazano wyżej jest bardzo istotne w przyszłej karierze zawodowej. Osoby, które myślą o przeznaczeni kredytu studenckiego na bieżące potrzeby niekoniecznie powinny go brać, bowiem może to pogorszyć ich sytuację, gdyż na koniec studiów zamiast zyskać stracą mając dług w wysokości 30 tys., Jak więc efektywnie wykorzystać kredyt studencki, aby pokryć wydatki a równocześnie poczynić oszczędności? Część pieniędzy warto odłożyć na lokacie, poprzez staranne i wykalkulowane dobierane lokat, kredyt przyniesie jeszcze więcej korzyści, a po zakończeniu studiów łatwiej będzie go spłacić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA