REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
kredyt studencki
kredyt studencki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja kredytu studenckiego została wprowadzona w 1998 roku w celu poszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Odsetki przy jego spłacie pokrywane są z budżetu państwa, a spłata rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu nauki.

Wymogi

Do ubiegania się o kredyt uprawnieni są studenci i doktoranci, którzy rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 lat, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym z 2005 roku. Wniosek powinien być złożony do 15 listopada. Zawsze przyznawany jest na 10 miesięcy roku akademickiego przez maksymalnie 6 lat. Niezbędne jest dostarczenie świadectwa o odbywaniu studiów, dokumentów potrzebnych do celów poręczenia kredytu, oświadczenia o aktualnej liczbie członków rodziny, zaświadczenia o przychodach z poprzedniego roku. Wszelkie potrzebne formularze dostępne są w placówkach banków, które udzielają takiego kredytu, a wymienione są poniżej. Maksymalną kwotę dochodu uprawniającego do otrzymania kredytu corocznie jest ustalana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym roku wynosi 2.300 zł na członka rodziny studenta/doktoranta. Również, co roku zmienia się kwota wypłacana, w tym roku jest to 600 zł miesięcznie. Każdy otrzymujący kredyt studencki musi poświadczać dwa razu w ciągu roku akademickiego swój status studenta poprzez okazanie ważnej legitymacji studenckiej – 31 października i 31 marca.

REKLAMA

Jak obliczyć ratę kredytu?

Jeżeli student w jakikolwiek sposób przedłuża standardowy okres studiów poprzez urlop, zawieszenie w prawach studenta, powtarzanie roku powinien poinformować o tym bank i poprosić o przedłużenie odpowiednio okresu kredytowego w przeciwnym wypadku nie zmieni się moment rozpoczęcia jego spłaty.

Gdzie można dostać?

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Okres i warunki spłaty

Spłacanie kredytu rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu studiów, (dlatego tak ważne jest, aby w razie ich przedłużenia o tym fakcie poinformować bank). Liczba rat stanowi dwukrotność rat wypłaconego kredytu. W czasie wypłacania kredytu odsetki opłaca budżet państwa, w czasie jego spłaty spłaca je kredytobiorca w wysokości ½ stopy redyskontowej weksli NBP, która obecnie wynosi 2,75%. W przypadku trudności w spłacie bank może zmniejszyć kwotę na pół roku. Istnieje możliwość zawieszenia spłaty kredytu jak również jego umorzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Zawieszenie, – gdy kredytobiorca znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej mu spłatę. Wówczas są one zawieszone maksymalnie na 12 miesięcy.
  • Umorzenie, – jeśli kredytobiorca ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. Również, jeśli znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej, która trwale uniemożliwi mu spłatę kredytu, np. z powodu choroby)

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Dlaczego warto?

Podczas studiów, zwłaszcza na niektórych kierunkach trudno jest o taką pracę zarobkową, która nie kolidowałaby z czasem na uczelni i pozwalała jeszcze oszczędzić coś na czas po studiach. Wielokrotnie, aby pokryć swoje codzienne wydatki student poświęca czas potrzebny na naukę i tym samym kończy bez oszczędności i bez dobrych wyników. Studia to czas zdobywania wiedzy, ale równie ważne, co ich ukończenie jest to, z jakim wynikiem je ukończymy, bowiem często wpływa to na naszą sytuację na rynku pracy. Są oczywiście osoby, które pomimo dorywczej pracy w charakterze np. kelnera są w stanie uzyskać dobre wyniki i jeszcze coś odłożyć, ale należą raczej do wyjątków.

Najtańszy kredyt na rynku – kiedy możesz go wziąć?

Biorąc kredyt studencki po części jesteśmy odciążeni z potrzeby znalezienia „jakiejkolwiek” pracy i w większym stopni możemy poświęcić się nauce, co jak wskazano wyżej jest bardzo istotne w przyszłej karierze zawodowej. Osoby, które myślą o przeznaczeni kredytu studenckiego na bieżące potrzeby niekoniecznie powinny go brać, bowiem może to pogorszyć ich sytuację, gdyż na koniec studiów zamiast zyskać stracą mając dług w wysokości 30 tys., Jak więc efektywnie wykorzystać kredyt studencki, aby pokryć wydatki a równocześnie poczynić oszczędności? Część pieniędzy warto odłożyć na lokacie, poprzez staranne i wykalkulowane dobierane lokat, kredyt przyniesie jeszcze więcej korzyści, a po zakończeniu studiów łatwiej będzie go spłacić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA