| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Jak dostać kredyt studencki?

Jak dostać kredyt studencki?

Instytucja kredytu studenckiego została wprowadzona w 1998 roku w celu poszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Odsetki przy jego spłacie pokrywane są z budżetu państwa, a spłata rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu nauki.

Wymogi

Do ubiegania się o kredyt uprawnieni są studenci i doktoranci, którzy rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 lat, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym z 2005 roku. Wniosek powinien być złożony do 15 listopada. Zawsze przyznawany jest na 10 miesięcy roku akademickiego przez maksymalnie 6 lat. Niezbędne jest dostarczenie świadectwa o odbywaniu studiów, dokumentów potrzebnych do celów poręczenia kredytu, oświadczenia o aktualnej liczbie członków rodziny, zaświadczenia o przychodach z poprzedniego roku. Wszelkie potrzebne formularze dostępne są w placówkach banków, które udzielają takiego kredytu, a wymienione są poniżej. Maksymalną kwotę dochodu uprawniającego do otrzymania kredytu corocznie jest ustalana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym roku wynosi 2.300 zł na członka rodziny studenta/doktoranta. Również, co roku zmienia się kwota wypłacana, w tym roku jest to 600 zł miesięcznie. Każdy otrzymujący kredyt studencki musi poświadczać dwa razu w ciągu roku akademickiego swój status studenta poprzez okazanie ważnej legitymacji studenckiej – 31 października i 31 marca.

Jak obliczyć ratę kredytu?

Jeżeli student w jakikolwiek sposób przedłuża standardowy okres studiów poprzez urlop, zawieszenie w prawach studenta, powtarzanie roku powinien poinformować o tym bank i poprosić o przedłużenie odpowiednio okresu kredytowego w przeciwnym wypadku nie zmieni się moment rozpoczęcia jego spłaty.

Gdzie można dostać?

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Okres i warunki spłaty

Spłacanie kredytu rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu studiów, (dlatego tak ważne jest, aby w razie ich przedłużenia o tym fakcie poinformować bank). Liczba rat stanowi dwukrotność rat wypłaconego kredytu. W czasie wypłacania kredytu odsetki opłaca budżet państwa, w czasie jego spłaty spłaca je kredytobiorca w wysokości ½ stopy redyskontowej weksli NBP, która obecnie wynosi 2,75%. W przypadku trudności w spłacie bank może zmniejszyć kwotę na pół roku. Istnieje możliwość zawieszenia spłaty kredytu jak również jego umorzenia.

  • Zawieszenie, – gdy kredytobiorca znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej mu spłatę. Wówczas są one zawieszone maksymalnie na 12 miesięcy.
  • Umorzenie, – jeśli kredytobiorca ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. Również, jeśli znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej, która trwale uniemożliwi mu spłatę kredytu, np. z powodu choroby)

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »