REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
kredyt studencki
kredyt studencki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja kredytu studenckiego została wprowadzona w 1998 roku w celu poszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Odsetki przy jego spłacie pokrywane są z budżetu państwa, a spłata rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu nauki.

Wymogi

Do ubiegania się o kredyt uprawnieni są studenci i doktoranci, którzy rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 lat, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym z 2005 roku. Wniosek powinien być złożony do 15 listopada. Zawsze przyznawany jest na 10 miesięcy roku akademickiego przez maksymalnie 6 lat. Niezbędne jest dostarczenie świadectwa o odbywaniu studiów, dokumentów potrzebnych do celów poręczenia kredytu, oświadczenia o aktualnej liczbie członków rodziny, zaświadczenia o przychodach z poprzedniego roku. Wszelkie potrzebne formularze dostępne są w placówkach banków, które udzielają takiego kredytu, a wymienione są poniżej. Maksymalną kwotę dochodu uprawniającego do otrzymania kredytu corocznie jest ustalana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym roku wynosi 2.300 zł na członka rodziny studenta/doktoranta. Również, co roku zmienia się kwota wypłacana, w tym roku jest to 600 zł miesięcznie. Każdy otrzymujący kredyt studencki musi poświadczać dwa razu w ciągu roku akademickiego swój status studenta poprzez okazanie ważnej legitymacji studenckiej – 31 października i 31 marca.

REKLAMA

Jak obliczyć ratę kredytu?

Jeżeli student w jakikolwiek sposób przedłuża standardowy okres studiów poprzez urlop, zawieszenie w prawach studenta, powtarzanie roku powinien poinformować o tym bank i poprosić o przedłużenie odpowiednio okresu kredytowego w przeciwnym wypadku nie zmieni się moment rozpoczęcia jego spłaty.

Gdzie można dostać?

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Okres i warunki spłaty

Spłacanie kredytu rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu studiów, (dlatego tak ważne jest, aby w razie ich przedłużenia o tym fakcie poinformować bank). Liczba rat stanowi dwukrotność rat wypłaconego kredytu. W czasie wypłacania kredytu odsetki opłaca budżet państwa, w czasie jego spłaty spłaca je kredytobiorca w wysokości ½ stopy redyskontowej weksli NBP, która obecnie wynosi 2,75%. W przypadku trudności w spłacie bank może zmniejszyć kwotę na pół roku. Istnieje możliwość zawieszenia spłaty kredytu jak również jego umorzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Zawieszenie, – gdy kredytobiorca znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej mu spłatę. Wówczas są one zawieszone maksymalnie na 12 miesięcy.
  • Umorzenie, – jeśli kredytobiorca ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. Również, jeśli znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej, która trwale uniemożliwi mu spłatę kredytu, np. z powodu choroby)

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Dlaczego warto?

Podczas studiów, zwłaszcza na niektórych kierunkach trudno jest o taką pracę zarobkową, która nie kolidowałaby z czasem na uczelni i pozwalała jeszcze oszczędzić coś na czas po studiach. Wielokrotnie, aby pokryć swoje codzienne wydatki student poświęca czas potrzebny na naukę i tym samym kończy bez oszczędności i bez dobrych wyników. Studia to czas zdobywania wiedzy, ale równie ważne, co ich ukończenie jest to, z jakim wynikiem je ukończymy, bowiem często wpływa to na naszą sytuację na rynku pracy. Są oczywiście osoby, które pomimo dorywczej pracy w charakterze np. kelnera są w stanie uzyskać dobre wyniki i jeszcze coś odłożyć, ale należą raczej do wyjątków.

Najtańszy kredyt na rynku – kiedy możesz go wziąć?

Biorąc kredyt studencki po części jesteśmy odciążeni z potrzeby znalezienia „jakiejkolwiek” pracy i w większym stopni możemy poświęcić się nauce, co jak wskazano wyżej jest bardzo istotne w przyszłej karierze zawodowej. Osoby, które myślą o przeznaczeni kredytu studenckiego na bieżące potrzeby niekoniecznie powinny go brać, bowiem może to pogorszyć ich sytuację, gdyż na koniec studiów zamiast zyskać stracą mając dług w wysokości 30 tys., Jak więc efektywnie wykorzystać kredyt studencki, aby pokryć wydatki a równocześnie poczynić oszczędności? Część pieniędzy warto odłożyć na lokacie, poprzez staranne i wykalkulowane dobierane lokat, kredyt przyniesie jeszcze więcej korzyści, a po zakończeniu studiów łatwiej będzie go spłacić.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA