REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
kredyt studencki
kredyt studencki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja kredytu studenckiego została wprowadzona w 1998 roku w celu poszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Odsetki przy jego spłacie pokrywane są z budżetu państwa, a spłata rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu nauki.

Wymogi

Do ubiegania się o kredyt uprawnieni są studenci i doktoranci, którzy rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 lat, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym z 2005 roku. Wniosek powinien być złożony do 15 listopada. Zawsze przyznawany jest na 10 miesięcy roku akademickiego przez maksymalnie 6 lat. Niezbędne jest dostarczenie świadectwa o odbywaniu studiów, dokumentów potrzebnych do celów poręczenia kredytu, oświadczenia o aktualnej liczbie członków rodziny, zaświadczenia o przychodach z poprzedniego roku. Wszelkie potrzebne formularze dostępne są w placówkach banków, które udzielają takiego kredytu, a wymienione są poniżej. Maksymalną kwotę dochodu uprawniającego do otrzymania kredytu corocznie jest ustalana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym roku wynosi 2.300 zł na członka rodziny studenta/doktoranta. Również, co roku zmienia się kwota wypłacana, w tym roku jest to 600 zł miesięcznie. Każdy otrzymujący kredyt studencki musi poświadczać dwa razu w ciągu roku akademickiego swój status studenta poprzez okazanie ważnej legitymacji studenckiej – 31 października i 31 marca.

REKLAMA

Jak obliczyć ratę kredytu?

Jeżeli student w jakikolwiek sposób przedłuża standardowy okres studiów poprzez urlop, zawieszenie w prawach studenta, powtarzanie roku powinien poinformować o tym bank i poprosić o przedłużenie odpowiednio okresu kredytowego w przeciwnym wypadku nie zmieni się moment rozpoczęcia jego spłaty.

Gdzie można dostać?

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Okres i warunki spłaty

Spłacanie kredytu rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu studiów, (dlatego tak ważne jest, aby w razie ich przedłużenia o tym fakcie poinformować bank). Liczba rat stanowi dwukrotność rat wypłaconego kredytu. W czasie wypłacania kredytu odsetki opłaca budżet państwa, w czasie jego spłaty spłaca je kredytobiorca w wysokości ½ stopy redyskontowej weksli NBP, która obecnie wynosi 2,75%. W przypadku trudności w spłacie bank może zmniejszyć kwotę na pół roku. Istnieje możliwość zawieszenia spłaty kredytu jak również jego umorzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Zawieszenie, – gdy kredytobiorca znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej mu spłatę. Wówczas są one zawieszone maksymalnie na 12 miesięcy.
  • Umorzenie, – jeśli kredytobiorca ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. Również, jeśli znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej, która trwale uniemożliwi mu spłatę kredytu, np. z powodu choroby)

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Dlaczego warto?

Podczas studiów, zwłaszcza na niektórych kierunkach trudno jest o taką pracę zarobkową, która nie kolidowałaby z czasem na uczelni i pozwalała jeszcze oszczędzić coś na czas po studiach. Wielokrotnie, aby pokryć swoje codzienne wydatki student poświęca czas potrzebny na naukę i tym samym kończy bez oszczędności i bez dobrych wyników. Studia to czas zdobywania wiedzy, ale równie ważne, co ich ukończenie jest to, z jakim wynikiem je ukończymy, bowiem często wpływa to na naszą sytuację na rynku pracy. Są oczywiście osoby, które pomimo dorywczej pracy w charakterze np. kelnera są w stanie uzyskać dobre wyniki i jeszcze coś odłożyć, ale należą raczej do wyjątków.

Najtańszy kredyt na rynku – kiedy możesz go wziąć?

Biorąc kredyt studencki po części jesteśmy odciążeni z potrzeby znalezienia „jakiejkolwiek” pracy i w większym stopni możemy poświęcić się nauce, co jak wskazano wyżej jest bardzo istotne w przyszłej karierze zawodowej. Osoby, które myślą o przeznaczeni kredytu studenckiego na bieżące potrzeby niekoniecznie powinny go brać, bowiem może to pogorszyć ich sytuację, gdyż na koniec studiów zamiast zyskać stracą mając dług w wysokości 30 tys., Jak więc efektywnie wykorzystać kredyt studencki, aby pokryć wydatki a równocześnie poczynić oszczędności? Część pieniędzy warto odłożyć na lokacie, poprzez staranne i wykalkulowane dobierane lokat, kredyt przyniesie jeszcze więcej korzyści, a po zakończeniu studiów łatwiej będzie go spłacić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA