REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek meldunkowy w 2015/2016 r.

Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie powyżej trzech miesięcy, najpóźniej w 30 dniu pobytu zobowiązane są do zameldowania w miejscu stałego bądź czasowego miejsca pobytu. Wskazany obowiązek meldunkowy będzie obowiązywał do końca 2015 r.

Umowa szkoleniowa - czym jest i czy warto ją podpisywać?

Umowa szkoleniowa. Coraz większą popularnością w sferze zawodowej cieszą się doszkalanie, podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie certyfikatów i kolejnych studiów podyplomowych. Wzrasta również liczba pracodawców chcących inwestować w rozwój swojej kadry poprzez częściowe lub całkowicie finansowanie kosztów dodatkowego kształcenia na podstawie zawartej umowy szkoleniowej.

Małopolski Festiwal Innowacji - przyjdź i daj się zaskoczyć!

Promując i wspierając rozwój w oparciu o nowe technologie oraz szeroko pojętą współpracę Samorząd Województwa Małopolskiego zaprasza Państwa na szereg wydarzeń edukacyjno- informacyjnych, które w tym roku odbywać się będą na terenie całego województwa w dniach 26 do 31 maja w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji.

Facebook w marketingu business-to-business

Facebook może się okazać świetną platformą komunikacji w zakresie relacji B2B, jeśli tylko zostanie wykorzystany we właściwy sposób. W tym artykule, znajdziesz cztery wskazówki, które sprawią, że działania marketingowe na Facebooku staną się skuteczniejsze – szczególnie, jeśli działasz na rynku typowo biznesowym.

REKLAMA

Import z Chin nie jest dla każdego

Import towarów z Chin nie należy do zadań łatwych, wiąże się ze znalezieniem uczciwych i rzetelnych producentów, monitoringiem produkcji, sprawdzeniem certyfikatów, przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji, organizacją transportu czy pomocą w przejściu odprawy celnej. Na co dzień zajmuje się tym Piotr Burzyński, właściciel firmy Importuj z nami specjalizującej się w obsłudze importu z Azji, w szczególności z Chin, który w rozmowie z naszą redakcją podzielił się swoimi doświadczeniami i udzielił przydatnych rad początkującym importerom.

Obowiązkowe przerwy w pracy dla pracowników

Regulacje kodeksu pracy przyznają pracownikowi prawo do co najmniej 15 minutowej przerwy, jeżeli jego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Wskazana przerwa wliczana jest do czasu pracy i przysługuje niezależnie od ustalonego dla niego wymiaru czasu pracy.

Potrącenia z wynagrodzeń za pracę

Ochronie przed potrąceniami podlegają wynagrodzenia zasadnicze, jak również dodatkowe składniki wynagrodzeń – obowiązkowe i dobrowolne, np. premie czy nagrody. Ochrona obejmuje również inne świadczenia o charakterze finansowym, które nie stanowią składników wynagrodzenia, np. odprawa emerytalna.

Szkolenie "Świadczenia na rzecz pracowników w świetle PIT, CIT I VAT" - 16 maja 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Świadczenia na rzecz pracowników w świetle PIT, CIT I VAT", które odbędzie się 16 maja 2014 r. w Warszawie.

REKLAMA

Minimalna płaca w umowach zlecenia i o dzieło

W przypadku umów o dzieło i umów zlecenia wprowadzenie ustawowej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę nie jest możliwe. Konfederacja Lewiatan jest przeciwna jakimkolwiek ograniczeniom w kształtowaniu umów cywilnoprawnych.

Szkolenie "Prawo zamówień publicznych dla szkół wyższych i instytucji naukowych" - 16 maja 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Prawo zamówień publicznych dla szkół wyższych i instytucji naukowych", które odbędzie się 16 maja 2014 r.

Niższy deficyt finansów publicznych w 2015 r.

W 2015 r. Ministerstwo Finansów zamierza zredukować deficyt w finansach publicznych poniżej 3 proc. PKB. Zdaniem ekspertów unijnej Rady ECOFIN, będzie to wymagało podwyżek podatków lub cięć w wydatkach publicznych.

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2014 r.

Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2014 r. wyniosło 3895,31 zł.

Zasiłek macierzyński przedsiębiorczej mamy

Przyszła mama prowadząca własną działalność gospodarczą jest uprawniona do pobierania zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w chwili urodzenia dziecka podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W jakiej wysokości otrzyma zasiłek?

Praktyczne warsztaty "Zarządzanie wynagrodzeniami w działach handlowych" - 14 maja 2014 r.

Zapraszamy na praktyczne warsztaty "Zarządzanie wynagrodzeniami w działach handlowych", które odbędą się dnia 14 maja 2014 r. w Warszawie.

Czy indywidualny rozkład czasu pracy zgłasza się w PIP?

Każdy z pracowników ma prawo złożyć u pracodawcy wniosek o wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach obowiązującego go czasu pracy. Czy wówczas pracodawca musi zgłaszać ten fakt w PIP?

Przedłużenia terminu związania ofertą - dorozumiane oświadczenie woli

Nierzadkim problemem w czasie trwania postępowań o udzielenie zamówienia publicznego jest kończący się termin związania ofertą. W przypadkach, gdy postępowanie zabezpieczone jest wadium, wiąże się to zazwyczaj z upływającym okresem ważności wadium. Pytanie jednak brzmi, czy w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych jest możliwe, aby wykonawca nie został wykluczony, jeśli nie złoży oświadczenia o przedłużeniu terminu związania ofertą, a jedynie przedłuży okres zabezpieczenia oferty wadium ?

II edycja specjalistycznych warsztatów pt. „Art. 44 - Zmiany w prawie energetycznym a obowiązki przedsiębiorstw w zakresie księgowości”

Wraz z Zespołem CBE Polska zapraszamy do udziału w II edycji specjalistycznych warsztatów pt. „Art. 44 - Zmiany w prawie energetycznym a obowiązki przedsiębiorstw w zakresie księgowości”, które odbędą się 17 czerwca br. roku w Warszawie.

ZUS dla niepełnosprawnych

ZUS zajmuje się organizacją Dnia dla Osób Niepełnosprawnych. W 2014 roku będzie to 21 maja. Dni dla Osób Niepełnosprawnych mają na celu upowszechnienie wiedzy o prawach osób niepełnosprawnych.

Elektroniczna korespondencja z urzędami już możliwa

11 maja weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o informatyzacji. Dzięki wprowadzonym zmianom obywatele będą mieli ułatwiony dostęp i komunikację z urzędami. Wszystko odbywać się będzie za pomocą elektronicznej komunikacji.

Ogólnopolski Akademicki Konkurs Podatkowy „Tax Battle” - edycja 2014

Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji Ogólnopolskiego Akademickiego Konkursu Podatkowego „Tax Battle” 2014. Czas na wzięcie udziału w konkursie mija 18 maja 2014 r.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy należy płacić?

Maj jest miesiącem komunijnym, wiele osób zastanawia się nad kupnem dziecku wymarzonego prezentu. Coraz częściej są to drogie prezenty, przez co większość osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności zapłacenia podatku. Kiedy należy zapłacić podatek od prezentów komunijnych? Kto powinien go zapłacić?

Odpowiedzialność za nielegalne oprogramowanie w firmie

W przypadku wykrycia na firmowych komputerach nielegalnego oprogramowania odpowiedzialność ponosi właściciel firmy. Czy jednak za samowolne działalnie pracownika, o którym nie wiedział pracodawca zawsze poniesie on odpowiedzialność? Grzywna za tego rodzaju działania jest często bardzo wysoka i jej zapłata przekracza możliwości zapłaty zwłaszcza w małych firmach.

Jak zatrudnić pracownika z zagranicy? Nowe przepisy od 1 maja 2014

Dotychczasowe przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców przewidywały, iż pracodawca chcący zatrudnić osobę posiadającą poszukiwane przez niego kwalifikacje, ale pochodzącą z zagranicy musiał najpierw sam złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę, a dopiero potem kandydat mógł złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt. Obecnie potrzebny będzie jeden wniosek.

Biuro rachunkowe założysz bez uprawnień

Po wejściu w życie ustawy ułatwiającej dostęp m.in. do zawodów księgowych, nad projektem której trwają obecnie prace w Sejmie, będzie można otworzyć biuro rachunkowe bez żadnych specjalnych uprawnień.

Mniejsze koszty pracy osób 50+

Trwa kampania informacyjno-promocyjna Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, której celem jest aktywizacja zawodowa kobiet i mężczyzn w wieku 50+. Kampania ma także zwiększyć świadomość pracodawców na temat instrumentów wspierających zatrudnianie osób starszych, a także wpłynąć na zmianę stereotypów, z jakimi muszą się mierzyć osoby dojrzałe na rynku pracy.

Facebook - miejsce dla firm

Facebook to miejsce także dla firm. Wciąż rośnie liczba przedsiębiorstw, które zakładają profile w serwisach społecznościowych. Znacznie ułatwia to kontakt z klientami, którzy chętniej wyrażają swoje opinie bądź zadają pytania na Facebooku niż telefonicznie.

Nowe stawki za roaming w UE od 1 lipca 2014

Od 1 lipca 2014 roku w Unii Europejskiej będą obowiązywały nowe stawki za roaming. Abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej od 1 lipca 2014 r. zapłacą mniej za usługi świadczone w roamingu.

Nielegalne oprogramowanie w firmie? Przeszukanie policyjne nie wymaga nakazu.

Posiadając firmę każdy przedsiębiorca stara się jak najbardziej ograniczyć koszty i wówczas często wpada w pułapkę korzystania z nielegalnego oprogramowania. Legalne programy, w szczególności specjalistyczne, niejednokrotnie mogą stanowić koszt kilku tysięcy złotych i często nie stać na nie nowo założonej firmy. Własciciel sądząc, iż pobierając z Internetu program nie tylko oszczędzi, ale jeszcze się wzbogaci, nie bierze pod uwagę możliwości wykrycia swoich nielegalnych działań. Koszty tego typu oszustwa nie tylko wielokrotnie przekraczają koszt zakupienia programów, ale również nie mogą być wpisane w koszta firmy, a także powodują szkody w postaci utraty jej wiarygodności.

Biuro bez papieru! Proces obiegu dokumentów i archiwizacji – bezpłatne szkolenie on-line

Serwis decyzje IT zaprasza na bezpłatne szkolenie on-line: „Biuro bez papieru! Proces obiegu dokumentów i archiwizacji”, które odbędzie się 6 czerwca 2014. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

Bezpłatne szkolenie on-line "Trendy w systemach CRM - szerszy dostęp, krótsza sprzedaż i lepszy serwis"

Serwis decyzje IT zaprasza na bezpłatne szkolenie on-line: "Trendy w systemach CRM - szerszy dostęp, krótsza sprzedaż i lepszy serwis", które odbędzie się 28 maja 2014 r. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

Cold calling – rozmowa (handlowa) z osobą nam nieznaną

Werbalizacja naszych potrzeb to podstawa naszych kontaktów z otoczeniem. Dzięki rozmowie przekazujemy emocje, wrażenia, potrzeby, oddajemy uczucia, ostrzegamy się wzajemnie przed niebezpieczeństwem, zachęcamy do zrobienia czegoś… W ten sposób powstaje społeczność, sieć kontaktów. Dlatego na gruncie biznesowym rozmowy handlowe, a szczególnie rozmowy przez telefon stanowią fundament każdej firmy.

Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją

W dniu wczorajszym Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczące podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury. Trybunał uznał przepisy podwyższające wiek emerytalny za zgodne z konstytucją.

Podatek od transakcji finansowych – od 1 stycznia 2016 r.

Część krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęła wspólny plan działań dotyczący podatku od transakcji finansowych. Nowy podatek będzie wprowadzany począwszy od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych

Każdego roku zmniejsza się liczba zakładów pracy chronionej a tym samym wzrasta bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych. 8 maja 2014 roku Senat wraz z przedstawicielami organizacji rządowych przedstawiają propozycje zmian mających doprowadzić do zwiększenia zatrudnienia osób niepełnoprawnych.

Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki

Członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą nawiązać z tą spółką stosunek korporacyjny jak również stosunek pracy. W jaki sposób zawierana jest umowa o pracę pomiędzy spółką a członkiem zarządu spółki?

Rozkład ciężaru dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy

Ciężar dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy zasadniczo spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Czy w sprawach z zakresu prawa pracy zawsze ma zastosowanie wskazana reguła? Kiedy to na pracowniku spoczywa ciężar dowodu?

Wakacje ubezpieczeniowe dla firm

Wprowadzenie „wakacji” ubezpieczeniowych oraz zmiany w zakresie „kredytu podatkowego” w pierwszym okresie po zarejestrowaniu i podjęciu działalności gospodarczej – przewiduje złożony w Sejmie projekt zmian w przepisach.

Czym jest zwolnienie monitorowane?

Zwolnieniem monitorowanym nazywane jest inaczej rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jakie obowiązki leżą po stronie pracodawcy? Jakie prawa mają wówczas pracownicy?

Przedwstępna umowa o pracę – jakie roszczenia mają jej strony?

Przed zawarciem umowy o pracę dopuszczalne jest zawarcie przedwstępnej umowy o pracę. Umowa taka zobowiązuje strony do zawarcia umowy o pracę. Jakie roszczenia dla stron wynikają z przedwstępnej umowy o pracę?

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Czas pracy stanowi maksymalna liczba godzin, w których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, w obowiązującym go okresie rozliczeniowym. Jaki będzie wymiar czasu pracy w 2015 r.? Jak obliczyć wymiar dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego?

Opodatkowanie usług telekomunikacyjnych

W przypadku usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych dla podatników, gdy ich miejscem będzie terytorium innego państwa UE, polski operator może nie być zwolniony z obowiązku wystawienia faktury z dopiskiem odwrotne obciążenie. Konieczne będzie zatem śledzenie statusu odbiorcy, co w przypadku usług, świadczonych np. w pociągach będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe - uważa Konfederacja Lewiatan.

Korektę PIT można złożyć drogą elektroniczną

Podatnicy, którzy mieli możliwość złożenia rocznego PIT-u online przez Internet mogą w ten sam sposób złożyć korektę zeznania. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy rozliczali się tradycyjnie – w wersji papierowej. Na jakim formularzu należy ją złożyć?

Zaktualizuj informację VAT-26!

Podatnicy mają obowiązek dokonać aktualizacji złożonej wcześniej informacji VAT-26, jeżeli nastąpi zmiana wykorzystywania danego pojazdu z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystywanie „mieszane” (zmiana wysokości przysługującego odliczenia podatku ze 100% na 50%).

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – nowe zasady od 2014 roku

Od stycznia 2014 roku Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) funkcjonują na nowych zasadach. Wprowadzono kwotową wartość odpisu podatkowego i zryczałtowaną składkę podatkową. Dzięki temu IKZE stały się atrakcyjnym produktem oszczędnościowym III filaru.

W 2015 r. świadczenia cashback będą opodatkowane ryczałtem

Od 1 stycznia 2015 r. zmienią się zasady dotyczące opodatkowania świadczeń otrzymywanych przez klientów banku (tzw. cashback) w związku z prowadzeniem rachunku bankowego podatnika. Świadczenia zostaną opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (obecnie opodatkowane są według skali podatkowej).

Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców

Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa urzędnicy ponoszą odpowiedzialność za złamanie prawa przy wydawaniu decyzji administracyjnych. Jak wielu urzędników poniosło do tej pory odpowiedzialność za łamanie prawa?

Szkolenie „Praktyczne aspekty stosowania przepisów dotyczących działania agencji zatrudnienia, w szczególności agencji pracy tymczasowej” - 16 maja 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie „Praktyczne aspekty stosowania przepisów dotyczących działania agencji zatrudnienia, w szczególności agencji pracy tymczasowej”, które odbędzie się 16 maja 2014 r. w Warszawie.

VAT 2015 - zmiany od 1 stycznia 2015 roku

Od 1 stycznia 2015 roku możliwe kolejne zmiany w VAT. Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Celem nowelizacji jest implementacja przepisów wprowadzonych dyrektywą Rady 2008/8/WE z dnia 12 lutego 2008 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/ WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług.

Składki ZUS 2015 r.

Wysokość składek ZUS w 2015 roku jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia w tym roku. Wzrost minimalnej płacy będzie miał wpływ na wzrost składek ZUS w 2015 roku. Sprawdź ile wynoszą poszczególne składki ZUS w 2015 roku!

Szkolenie: PODATKI W PIGUŁCE, 11 – 13 czerwca 2014 r. w Kołobrzegu w Hotel AQUARIUS SPA*****

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na szkolenie pt: PODATKI W PIGUŁCE (Podatek CIT, Samochód w firmie, Podatek VAT) , które odbędzie się w dniach 11 – 13 czerwca 2014 r. w Kołobrzegu w Hotel AQUARIUS SPA*****.

REKLAMA