Mniejsze koszty pracy osób 50+
REKLAMA
REKLAMA
W ramach kampanii uruchomiono portal www.50plus.gov.pl, na którym znajdują się: poradnik dla osób poszukujących pracy, informacje dla pracodawców, chcących zatrudnić osoby starsze, porady ekspertów oraz kontakt do służb zatrudnienia. Na stronie można także obejrzeć historie pracowników w wieku 50+, które pokazują, że także w dojrzałym wieku mamy do wyboru różne drogi.
REKLAMA
- Tematyka osób dojrzałych towarzyszy nam od roku 2008, kiedy powstał program „50+ Solidarność pokoleń” – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji, poświęconej rozpoczęciu ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Aktywizacja zawodowa osób 50+”.– Program zakłada osiągnięcie wskaźnika aktywizacji osób w 55-64 roku życia na poziomie 50 proc. Zaczynaliśmy z poziomu 31 proc, a na koniec ubiegłego roku wynosił on już 41 proc. W roku 2020 powinniśmy dojść do założonego wyniku. Jednak wymaga to wsparcia. Dlatego startujemy z kampanią, którą chcemy w sposób trwały zmienić podejście do osób po 50 czy 60 roku życia na rynku pracy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Kolejnym z założeń Programu jest zmniejszenie kosztów pracy osób 50+, m.in. poprzez zwolnienie pracodawców ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, czy skrócenie okresu, za który pracodawca płaci wynagrodzenie w przypadku choroby pracownika. Istotne są także znaczne ułatwienia w dostępie do szkoleń podnoszących kwalifikacje i zwiększające konkurencyjność na rynku pracy.
Wprowadzone zostały również rozwiązania zmierzające do rozwoju opieki nad małymi dziećmi obejmujące zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli. Umożliwia bycie aktywnym zawodowo m.in. babciom i dziadkom.
Bezpośrednio do kobiet i mężczyzn w wieku 50+ skierowane zostało także wsparcie w ramach licznych programów i projektów finansowanych z Funduszu Pracy, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i środków z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją
REKLAMA
Program „Solidarność pokoleń” został zaktualizowany w grudniu 2013 roku. W nowej wersji duży nacisk został położony m.in. na zwiększanie kompetencji osób w wieku 45+, tak, by jak najdłużej mogły one odpowiadać na potrzeby rynku pracy.
W ramach budowania kompleksowej polityki senioralnej, wraz z aktualizacją Programu „Solidarność pokoleń” zostały również przyjęte „Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020” (ASOS) oraz „Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020”, w których szeroko ujęto różne aspekty życia i funkcjonowania seniorów.
Wszystkie wymienione dokumenty przedstawiają spójną wizję działań, które wspierają aktywność zawodową, społeczną oraz sprzyjają poprawie jakości życia osób po 50. roku życia.
Kampania trwać będzie do listopada 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA