Czym jest zwolnienie monitorowane?
REKLAMA
Zwolnienie monitorowane oznacza rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w związku z którym są świadczone usługi rynku pracy dla pracowników będących w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego, a także zagrożonych wypowiedzeniem. O zwolnieniu monitorowanym mówimy wtedy, gdy pracodawca zamierza zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Obowiązki pracodawcy
REKLAMA
Pracodawca zmuszony sytuacją firmy do zwolnień, które swoim rozmiarem kwalifikują się do zwolnień monitorowanych, zobowiązany jest zgłosić ten fakt do właściwego powiatowego urzędu pracy i razem z nim uzgodnić zakres i formy wsparcia dla pracowników. Udzielana pomoc w szczególności powinna dotyczyć pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń oraz pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy. Podejmowane przez pracodawcę działania, polegające na zapewnieniu pracownikom usług rynku pracy, realizowane są w formie programu przez powiatowy urząd pracy, agencję zatrudnienia lub instytucję szkoleniową. W ramach tego programu pracodawca może utworzyć fundusz szkoleniowy. Z funduszu finansowane są świadczenia szkoleniowe, które wypłacane są co miesiąc w wysokości równej wynagrodzeniu pracownika, obliczonemu jak za urlop wypoczynkowy, nie wyższej jednak niż 200 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Świadczenie przyznawane jest na wniosek pracownika, a przysługuje wyłącznie po rozwiązaniu stosunku pracy w czasie udziału w szkoleniu, nie dłużej jednak niż 6 miesięcy.
Koszty finansowe programu pracodawca może ponieść sam, wraz z odpowiednimi jednostkami administracji publicznej lub na podstawie porozumienia, wraz z organizacjami i osobami prawnymi. Od wypłacanych świadczeń szkoleniowych otrzymuje on zwrot składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Kto może brać udział w programie?
Program, jak wskazuje definicja zwolnienia monitorowanego, skierowany jest do pracowników przewidzianych do zwolnienia, będących w trakcie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego albo w okresie 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy.
Cofnięcie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron
REKLAMA
REKLAMA