| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Obowiązek meldunkowy w 2015/2016 r.

Obowiązek meldunkowy w 2015/2016 r.

Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie powyżej trzech miesięcy, najpóźniej w 30 dniu pobytu zobowiązane są do zameldowania w miejscu stałego bądź czasowego miejsca pobytu. Wskazany obowiązek meldunkowy będzie obowiązywał do końca 2015 r.

Obowiązek meldunkowy uregulowany został w ustawie o ewidencji ludności (Dz.U. 2010 r. nr 217 poz. 1427) oraz w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U.  2006 r. nr 139 poz. 993 – j.t.). Ustawodawca zobowiązał wszystkie osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do zameldowania się w urzędzie miejsca stałego bądź czasowego pobytu, w przypadku pobytu powyżej trzech miesięcy. Zgodnie z art. 28 ustawy o ewidencji ludności obywatel polski realizuje obowiązek meldunkowy w urzędzie gminy, właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości, w której zamieszkuje. Konieczne do zameldowania jest wypełnienie stosownego formularza, znajdującego się w urzędzie gminy na podstawie posiadanego dokumentu tożsamości (w tym przypadku dowodu osobistego lub paszportu). Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym, a dokładniej potwierdzeniu faktu zameldowania danej osoby we wskazanym przez nią miejscu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Mieszkanie dla Młodych gorsze niż Rodzina na Swoim

Dodatkowe miejsce zamieszkania

Projektodawca zmian w obowiązku meldunkowym uznał, iż stanowi on znaczną ingerencję w sferę prywatną obywateli. Jest on szczególnie kłopotliwy przy zmianie miejsca pobytu. Osoba, która chce tego dokonać zobowiązana jest w pierwszej kolejności do wymeldowania się w poprzednim urzędzie gminy, a następnie do zameldowania się w urzędzie gminy nowego miejsca pobytu. Dotychczasowe regulacje wywołały potrzebę wprowadzenia nowego pojęcia – dodatkowego miejsca zamieszkania, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Jest to wynikiem konsultacji kilku resortów w związku z coraz powszechniejszym czasowym najmem lokali mieszkaniowych, co jest uzasadnione np. podjętą pracą bądź rozpoczęciem nauki. Osoby, które na tej zasadzie czasowo przebywają w innym miejscu niż miejsce zameldowania, na podstawie obowiązujących przepisów tworzą tzw. fikcję meldunkową. Osoby te w rezultacie nie rejestrują faktycznego miejsca pobytu w obawie przed utratą możliwości najmu lokalu.

Projektodawca wyszedł naprzeciw takim osobom, wprowadzając od 2016 r. możliwość rejestracji dodatkowego miejsca zamieszkania. Określenia tego nie należy mylić z czasowym miejscem pobytu, bowiem nie musi być ono wyłącznie związane  z jednym miejscem zamieszkania. Sama rejestracja dodatkowego miejsca zamieszkania będzie całkowicie dobrowolna i uzależniona od woli osoby zainteresowanej. Projekt ustawy zakłada szereg zmian w procedurze zgłaszania dodatkowego miejsca zamieszkania. Zmiany dotyczyłyby przede wszystkim:

  • restrykcyjnego trzydziestodniowego terminu na dokonanie zgłoszenia miejsca pobytu,
  • ograniczenie danych, koniecznych do wypełnienia formularza,
  • możliwość elektronicznych zgłoszeń,
  • zawiadomienie przez organ administracji właściciela lokalu o dokonaniu rejestracji,
  • połączenie zgłoszenia nowego miejsca zamieszkania z wyrejestrowaniem z poprzedniego.

Obowiązek meldunkowy będzie obowiązywał do końca 2015 r. Planowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Kupno mieszkania lepsze niż najem

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »