REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek meldunkowy w 2015/2016 r.

Redakcja serwisu Biznes
Obowiązek meldunkowy w 2015 r.
Obowiązek meldunkowy w 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie powyżej trzech miesięcy, najpóźniej w 30 dniu pobytu zobowiązane są do zameldowania w miejscu stałego bądź czasowego miejsca pobytu. Wskazany obowiązek meldunkowy będzie obowiązywał do końca 2015 r.

Obowiązek meldunkowy uregulowany został w ustawie o ewidencji ludności (Dz.U. 2010 r. nr 217 poz. 1427) oraz w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U.  2006 r. nr 139 poz. 993 – j.t.). Ustawodawca zobowiązał wszystkie osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do zameldowania się w urzędzie miejsca stałego bądź czasowego pobytu, w przypadku pobytu powyżej trzech miesięcy. Zgodnie z art. 28 ustawy o ewidencji ludności obywatel polski realizuje obowiązek meldunkowy w urzędzie gminy, właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości, w której zamieszkuje. Konieczne do zameldowania jest wypełnienie stosownego formularza, znajdującego się w urzędzie gminy na podstawie posiadanego dokumentu tożsamości (w tym przypadku dowodu osobistego lub paszportu). Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym, a dokładniej potwierdzeniu faktu zameldowania danej osoby we wskazanym przez nią miejscu.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Mieszkanie dla Młodych gorsze niż Rodzina na Swoim

Dodatkowe miejsce zamieszkania

REKLAMA

Projektodawca zmian w obowiązku meldunkowym uznał, iż stanowi on znaczną ingerencję w sferę prywatną obywateli. Jest on szczególnie kłopotliwy przy zmianie miejsca pobytu. Osoba, która chce tego dokonać zobowiązana jest w pierwszej kolejności do wymeldowania się w poprzednim urzędzie gminy, a następnie do zameldowania się w urzędzie gminy nowego miejsca pobytu. Dotychczasowe regulacje wywołały potrzebę wprowadzenia nowego pojęcia – dodatkowego miejsca zamieszkania, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Jest to wynikiem konsultacji kilku resortów w związku z coraz powszechniejszym czasowym najmem lokali mieszkaniowych, co jest uzasadnione np. podjętą pracą bądź rozpoczęciem nauki. Osoby, które na tej zasadzie czasowo przebywają w innym miejscu niż miejsce zameldowania, na podstawie obowiązujących przepisów tworzą tzw. fikcję meldunkową. Osoby te w rezultacie nie rejestrują faktycznego miejsca pobytu w obawie przed utratą możliwości najmu lokalu.

Projektodawca wyszedł naprzeciw takim osobom, wprowadzając od 2016 r. możliwość rejestracji dodatkowego miejsca zamieszkania. Określenia tego nie należy mylić z czasowym miejscem pobytu, bowiem nie musi być ono wyłącznie związane  z jednym miejscem zamieszkania. Sama rejestracja dodatkowego miejsca zamieszkania będzie całkowicie dobrowolna i uzależniona od woli osoby zainteresowanej. Projekt ustawy zakłada szereg zmian w procedurze zgłaszania dodatkowego miejsca zamieszkania. Zmiany dotyczyłyby przede wszystkim:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • restrykcyjnego trzydziestodniowego terminu na dokonanie zgłoszenia miejsca pobytu,
  • ograniczenie danych, koniecznych do wypełnienia formularza,
  • możliwość elektronicznych zgłoszeń,
  • zawiadomienie przez organ administracji właściciela lokalu o dokonaniu rejestracji,
  • połączenie zgłoszenia nowego miejsca zamieszkania z wyrejestrowaniem z poprzedniego.

Obowiązek meldunkowy będzie obowiązywał do końca 2015 r. Planowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Kupno mieszkania lepsze niż najem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA