REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek meldunkowy w 2015/2016 r.

Redakcja serwisu Biznes
Obowiązek meldunkowy w 2015 r.
Obowiązek meldunkowy w 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie powyżej trzech miesięcy, najpóźniej w 30 dniu pobytu zobowiązane są do zameldowania w miejscu stałego bądź czasowego miejsca pobytu. Wskazany obowiązek meldunkowy będzie obowiązywał do końca 2015 r.

Obowiązek meldunkowy uregulowany został w ustawie o ewidencji ludności (Dz.U. 2010 r. nr 217 poz. 1427) oraz w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U.  2006 r. nr 139 poz. 993 – j.t.). Ustawodawca zobowiązał wszystkie osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do zameldowania się w urzędzie miejsca stałego bądź czasowego pobytu, w przypadku pobytu powyżej trzech miesięcy. Zgodnie z art. 28 ustawy o ewidencji ludności obywatel polski realizuje obowiązek meldunkowy w urzędzie gminy, właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości, w której zamieszkuje. Konieczne do zameldowania jest wypełnienie stosownego formularza, znajdującego się w urzędzie gminy na podstawie posiadanego dokumentu tożsamości (w tym przypadku dowodu osobistego lub paszportu). Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym, a dokładniej potwierdzeniu faktu zameldowania danej osoby we wskazanym przez nią miejscu.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Mieszkanie dla Młodych gorsze niż Rodzina na Swoim

Dodatkowe miejsce zamieszkania

REKLAMA

Projektodawca zmian w obowiązku meldunkowym uznał, iż stanowi on znaczną ingerencję w sferę prywatną obywateli. Jest on szczególnie kłopotliwy przy zmianie miejsca pobytu. Osoba, która chce tego dokonać zobowiązana jest w pierwszej kolejności do wymeldowania się w poprzednim urzędzie gminy, a następnie do zameldowania się w urzędzie gminy nowego miejsca pobytu. Dotychczasowe regulacje wywołały potrzebę wprowadzenia nowego pojęcia – dodatkowego miejsca zamieszkania, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Jest to wynikiem konsultacji kilku resortów w związku z coraz powszechniejszym czasowym najmem lokali mieszkaniowych, co jest uzasadnione np. podjętą pracą bądź rozpoczęciem nauki. Osoby, które na tej zasadzie czasowo przebywają w innym miejscu niż miejsce zameldowania, na podstawie obowiązujących przepisów tworzą tzw. fikcję meldunkową. Osoby te w rezultacie nie rejestrują faktycznego miejsca pobytu w obawie przed utratą możliwości najmu lokalu.

Projektodawca wyszedł naprzeciw takim osobom, wprowadzając od 2016 r. możliwość rejestracji dodatkowego miejsca zamieszkania. Określenia tego nie należy mylić z czasowym miejscem pobytu, bowiem nie musi być ono wyłącznie związane  z jednym miejscem zamieszkania. Sama rejestracja dodatkowego miejsca zamieszkania będzie całkowicie dobrowolna i uzależniona od woli osoby zainteresowanej. Projekt ustawy zakłada szereg zmian w procedurze zgłaszania dodatkowego miejsca zamieszkania. Zmiany dotyczyłyby przede wszystkim:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • restrykcyjnego trzydziestodniowego terminu na dokonanie zgłoszenia miejsca pobytu,
  • ograniczenie danych, koniecznych do wypełnienia formularza,
  • możliwość elektronicznych zgłoszeń,
  • zawiadomienie przez organ administracji właściciela lokalu o dokonaniu rejestracji,
  • połączenie zgłoszenia nowego miejsca zamieszkania z wyrejestrowaniem z poprzedniego.

Obowiązek meldunkowy będzie obowiązywał do końca 2015 r. Planowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Kupno mieszkania lepsze niż najem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA