reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Mieszkanie dla Młodych z dziećmi lepsze niż Rodzina na Swoim

Mieszkanie dla Młodych z dziećmi lepsze niż Rodzina na Swoim

Nowy program dopłat do kredytu na zakup nowego mieszkania – Mieszkanie dla Młodych (MdM) – może być bardziej opłacalny niż Rodzina na Swoim, ale tylko dla rodzin z dziećmi. Nie będzie już spektakularnego spadku raty na początku kredytu, a korzyści będą rozłożone na cały okres spłaty.

W programie Mieszkanie dla Młodych (MdM) państwo zamierza zdecydowanie bardziej preferować rodziny z dziećmi, zmienia też zasady pomocy – planuje dopłacać do ceny mieszkania, a nie do odsetek kredytu.

Na początek obiecuje 10 proc. – na taką dopłatę mogą liczyć single i bezdzietne małżeństwa, dodatkowo po 5 proc. dopłaty można otrzymać na posiadane już dziecko lub dzieci, a kolejne 5 proc. na pociechę która przyjdzie na świat w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania. Łącznie jest więc szansa uzyskać pomoc rządu na jedną piątą ceny mieszkania. Nowe rozwiązanie ma obowiązywać od połowy przyszłego roku lub od 2014 r. Co istotne, obejmie tylko nowe mieszkania.

Zapowiada się więc, że od wygaśnięcia Rodziny na Swoim w ostatnim dniu tego roku, do nowego programu trzeba będzie poczekać minimum kilka, a niewykluczone, że i kilkanaście miesięcy.

Kredyt dla singli, ale bardziej dla rodzin z dziećmi

Założenia nowego programu, mającego pomóc w zakupie nieruchomości ludziom na dorobku zaprezentował minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak. Poinformował, że program Mieszkanie dla Młodych będzie skierowany do rodzin i singli do 35 roku życia. MdM ma finansować wyłącznie mieszkania nowe o  maksymalnej wielkości 75 m2.

Tak jak w Rodzinie na Swoim, pomoc państwa ograniczy się do 50 m2 dla rodzin i do 30 m2 dla singli. Z deklaracji ministra transportu wynika, że mieszkania kwalifikowane do programu będą na podstawie dotychczasowego, niestety mocno niedoskonałego sposobu wyznacza limitów cen metra kwadratowego lokalu.

Każda rodzina będzie otrzymywała 10 proc. jednorazowej dopłaty do kredytu liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w każdym województwie. Jeśli ta rodzina ma dziecko bądź dzieci, dostanie dodatkowo 5 proc. wartości kredytu. Jeżeli w ciągu pięciu lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie, bądź kolejne dziecko – jeśli ta rodzina już miała troje dzieci – otrzymuje dodatkowe 5 proc. – tłumaczył minister  Nowak.

Mieszkanie dla Młodych od 2013 r. w miejsce Rodziny na Swoim

Mieszkanie dla Młodych zastąpi w 2013 r. zwrot VAT za materiały budowlane?

Rząd zakłada, że program będzie kosztował początkowo 600-700 mln zł rocznie, docelowo 1 mld zł. Spodziewa się również, że w ramach programu może  być udzielanych 36 tys. kredytów  rocznie.

Średnia rata niższa niż w Rodzinie na Swoim

Jeśli prezentowane założenia zostaną utrzymane, szacowane przez rząd zainteresowanie nowym programem jest nawet realne, choć z góry należy uprzedzić, że odczuwalne w portfelu korzyści z dopłat będą przez klientów mniej zauważalne niż w programie na RnS.

Porównanie rat kredytu

(mieszkanie za 289,5 tys. zł, kredyt na 30 lat, oprocentowany na 7 proc. rocznie)

Źródło: Open Finance

Zgodnie z obowiązującym do końca tego roku programem RnS rząd spłaca za klienta połowę odsetek przez pierwszych 8 lat. Efekt dla wysokości raty w tym okresie potrafi być spektakularny i obniża ją o około 40 proc. Rata 30-letniego kredytu na 50-metrowe mieszkanie w stolicy po cenie 5798,5 zł za metr kwadratowy spada z ok. 1930  zł do 1080-1160 zł, przy 7 proc. oprocentowaniu i 30 okresie spłaty. Przez 8 lat pomocy w kieszeni beneficjenta uzbiera się 77,2 tys. zł pomocy. Odnosząc to do kosztów odsetkowych takiego kredytu jest to ponad 19 proc.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama