REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyszukiwarka wyroków sądowych uruchomiona

UOKiK uruchomił internetową bazę i wyszukiwarkę wyroków sądowych dotyczących ochrony konsumentów i konkurencji. Baza zawiera informacje o wszystkich wyrokach sądowych, w których powodem był Prezes UOKiK, zapadłych po 3 września 2015 r.

Firmy szybciej otrzymują pieniądze od swoich kontrahentów

W III kw. polscy przedsiębiorcy szybciej otrzymywali pieniądze od kontrahentów oraz lepiej oceniali swoją sytuację finansową - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Trybunał Konstytucyjny o OFE

Trybunał Konstytucyjny rozpoczął ocenę zgodności z Konstytucją wprowadzonych dwa lata temu zmian w systemie emerytalnym, ograniczających rolę Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Zwolnienie pracownika bez utraty dobrego wizerunku firmy

Wypowiadanie umowy o pracę z tytułu likwidacji stanowiska pracy wymaga nie tylko odniesienia się do odpowiednich regulacji prawnych, lecz także świadomości, że wszystkie zachowania przedstawicieli firmy wpłyną na jej wizerunek. Nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych i brak respektowania praw pracowniczych może wyeliminować firmę z grona preferowanych pracodawców. Jak rozstać się z pracownikiem zgodnie z prawem i etycznie?

REKLAMA

Likwidacja działalności lub jej kontynuacja w innej formie

Podatnik, który likwiduje działalność, musi pamiętać o licznych obowiązkach, jakie przewiduje ustawa o VAT. To nie tylko spis z natury, ale również wyrejestrowanie kasy, gdy ją użytkował, zgłoszenie do urzędu likwidacji. Problemem jest również korekta rozliczeń VAT po likwidacji działalności. W aktualnym orzecznictwie sądy przyznają prawo do bieżącej korekty i składania deklaracji mimo likwidacji działalności.

Korespondencja z ZUS w toku kontroli – wzory pism z komentarzem

W związku z licznymi przypadkami nadużyć stosowania umów cywilnoprawnych przez przedsiębiorców ZUS nasilił kontrole płatników składek. Przedsiębiorcy muszą zatem liczyć się z obowiązkiem poddania się kontroli w zakresie prawidłowości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Często są to skomplikowane postępowania, w których na każdym etapie duże znaczenie ma orientacja w obowiązujących przepisach i umiejętność zgodnego z prawem reagowania na działania organu kontroli.

Jak skutecznie zarządzać i planować proces produkcyjny w małych i średnich przedsiębiorstwach? - webinarium, 20 listopada

Zapraszamy serdecznie na webinarium "Jak skutecznie zarządzać i planować proces produkcyjny w małych i średnich przedsiębiorstwach?", które rozpocznie się 20 listopada 2015 r. o godz. 10-tej. Patronat medialny nad webinarium objął portal Infor.pl

Zapraszamy na konferencję „Trendy i zagrożenia elektronicznych operacji finansowych - technologia i bezpieczeństwo”

Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do uczestnictwa w konferencji pt.: „Trendy i zagrożenia elektronicznych operacji finansowych - technologia i bezpieczeństwo”. Wydarzenie odbędzie się 26 listopada 2015 r. w Warszawie. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl

REKLAMA

Zatrudnienie bezrobotnego do 30 roku życia – refundacja wynagrodzenia i składek ZUS

W latach 2016–2017 pracodawca, który zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego do 30. roku życia, będzie mógł zawrzeć ze starostą umowę, na mocy której otrzyma przez 12 miesięcy refundację części kosztów wynagrodzenia i składek.

Interpretacje podatkowe od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie duża nowelizacja Ordynacji podatkowej. Jednym z jej elementów jest usprawnienie systemu wydawania interpretacji podatkowych. Stanowią one ważny element ochrony podatników przed niejasnymi przepisami i sprzeczną wykładnią. Dlatego warto wiedzieć, co się w zakresie interpretacji podatkowych zmieni się od 1 stycznia 2016 r.

Remanent (spis z natury) w PKPiR

Jednym z podstawowych obowiązków podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów (dalej: PKPiR) jest sporządzanie co najmniej raz w roku spisu z natury, potocznie zwanego remanentem. Spis ten jest bardzo istotny, gdyż uwzględnia się go przy ustalaniu dochodu z działalności gospodarczej.

Kwota wolna od podatku niezgodna z konstytucją

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. - uznał 28.10.2015 r. Trybunał Konstytucyjny. O zbadanie przepisów zwrócił się do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.

Projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane przyjęty przez rząd

Lepsza współpraca sektora publicznego i prywatnego przy inwestycjach infrastrukturalnych, doprecyzowane przepisy, elastyczne procedury i realizacja celów społecznych – zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane i usługi.

Prezydent podpisał Ustawę o zdrowiu publicznym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zdrowiu publicznym, która ma poprawić koordynację działań podejmowanych w tej dziedzinie, kładąc nacisk na profilaktykę, edukację i promocję zdrowotną. Podstawą działań będzie Narodowy Program Zdrowia (NPZ).

Nowelizacja Prawa o stowarzyszeniach

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o stowarzyszeniach, zgodnie z którą stowarzyszenie będzie mogło założyć siedem osób. Do tej pory było to 15. O podpisaniu noweli poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Pozwól klientom płacić kartą: korzyści z przyjmowania płatności kartami płatniczymi.

Płacenie za pomocą kart jest wygodne i bezpieczne – a dodatkowo wpływa na wzrost przychodów. Badania przeprowadzone na konsumentach w 5 europejskich krajach (w tym w Polsce) wykazują jednoznacznie, że klient, któremu umożliwi się korzystanie z kart płatniczych, nie tylko jest bardziej lojalny, ale jest też skłonny wydać więcej pieniędzy.

Jak zapewnić kontrolę nad wydatkami firmowymi i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji z kartą Visa Business?

Karty płatnicze pozwalają na dużą redukcję transakcji gotówkowych- zwiększając bezpieczeństwo, wygodę i przejrzystość firmowych wydatków. Wszystko to składa się na wartą uwagi oszczędność pieniędzy i czasu.

Nowe prawo restrukturyzacyjne szansą dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać nowe prawo restrukturyzacyjne, wprowadzające nowoczesne instytucje prawne i mechanizmy, które pozwolą na realizację tzw. „polityki nowej szansy”. Ich zadaniem jest ochrona przedsiębiorczości, zakładów pracy, wierzycieli i pracowników w razie problemów finansowych firm. Przedsiębiorca będzie miał możliwość wyboru procedury dopasowanej do swoich potrzeb i skali zagrożenia upadłością.

Zmiany w prawie spadkowym już obowiązują

Weszły w życie przepisy chroniące spadkobierców przed długami spadkowymi. Wprowadzenie jako zasady dziedziczenia długów tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak dotąd - w całości, przewiduje nowelizacja, która w niedzielę weszła w życie. Chroni ona spadkobierców przed długami, których istnienia często nie byli świadomi.

Ulgi dla wspierających innowacje

Ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje będzie obowiązywać dwa lata - zakłada m.in. podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ustawy dotycząca wspierania innowacyjności.

Wdrożenie ustawodawstwa FATCA

Prezydent Andrzej Duda podpisał w ostatni piątek ustawę, której celem jest wdrożenie ustawodawstwa FATCA - poinformowała kancelaria prezydenta. Ustawa ma uniemożliwić amerykańskim podatnikom ukrywanie dochodów zagranicą.

Przejście z kpir na księgi rachunkowe

Większość małych podmiotów gospodarczych prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli jednak ich obroty w danym roku przekroczą limit 1 200 000 euro w przeliczeniu na PLN, wtedy mają obowiązek przejść od następnego roku obrotowego na księgi rachunkowe.

Dotacja na założenie firmy – jak rozliczyć?

Podatnicy otrzymujący dotacje z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej mają wątpliwości, jak je rozliczyć w przychodach, a sfinansowane nimi wydatki w kosztach. Fakt zaliczenia tzw. dotacji nieinwestycyjnych do przychodów podatnika nie oznacza, że będą one opodatkowane. Przedstawiamy krok po kroku rozliczenie dotacji otrzymanej na rozpoczęcie działalności.

Rozliczanie faktur korygujących w obrocie krajowym – skutki u sprzedawcy i nabywcy

Dla celów VAT transakcje są rozliczane zgodnie z ich faktycznym przebiegiem. Jeśli po dokonaniu transakcji stwierdzono pomyłkę kwotową na wystawionej fakturze pierwotnej lub zmienił się stan faktyczny, tj. nastąpił zwrot towaru, udzielono rabatu potransakcyjnego bądź zmieniono cenę, to okoliczności te skutkują koniecznością ich udokumentowania fakturą korygującą. Termin podatkowego rozliczenia korekt zależy od tego, czy wystawiona faktura korygująca zwiększa czy zmniejsza VAT. Istotna może być także przyczyna wystawienia korekty.

Jak wyliczyć wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wykonującemu transport w Niemczech

Minimalne wynagrodzenie na terenie Niemiec wynosi 8,5 euro za godzinę. Polscy kierowcy wykonujący swoje zadania służbowe w tym kraju także powinni być opłacani według tej stawki. Dotyczy to kierowców, którzy przejazd łączą z wyładunkiem/załadunkiem w Niemczech. Przedstawiamy zasady obowiązujące przy obliczaniu takiego wynagrodzenia.

Panorama Firm inna niż pamiętasz

Panorama Firm od ponad 20 lat jest liderem wśród wyszukiwarek lokalnych i jednocześnie renomowanym dostawcą rozwiązań wspierających polski biznes. Warto zobaczyć jak wiele firma zmieniła w swojej ofercie i produktach.

Jak zabezpieczyć tajemnice przedsiębiorstwa na wypadek odejścia pracownika?

Z firmy odchodzi kluczowy pracownik. Miał dostęp do istotnych informacji technicznych, technologicznych, organizacyjnych i handlowych firmy, w tym do strategii, listy klientów, stosowanej polityki cenowej itp. I istnieje niebezpieczeństwo, że pracownik ten przejdzie do konkurencyjnej firmy. W jaki sposób można przeciwdziałać niekorzystnym skutkom odejścia pracownika w sferze tajemnic przedsiębiorstwa?

Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości w 2015 r.

23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej. Jednak nie tylko jednostki małe są „adresatem” wprowadzonych zmian i nie wszystkie zmiany dotyczą uproszczeń.

Czy kontrakt menedżerski stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia?

Kontrakt menedżerski zawarty przez spółkę kapitałową z członkiem zarządu, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zarządzania stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia (wyrok Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2015 r., sygn. akt I UK 246/14).

Loteria paragonowa potrwa do 30 września 2016 r.

W Loterii Paragonowej, która ruszyła 1 października 2015 r. zarejestrowano już 1 mln 60 tys. paragonów fiskalnych. Najbliższe losowanie nagród odbędzie się 16 listopada.

Uproszczenie procedur podatkowych

Uproszczenie i racjonalizacja procedur podatkowych to cele noweli Ordynacji podatkowej podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zdaniem Kancelarii Prezydenta RP dzięki zmianie łatwiejsze będą kontakty podatników z fiskusem, a pobór podatków efektywniejszy.

Program zwalczania przestępczości gospodarczej przyjęty przez rząd

Pozbawienie sprawców dochodów z przestępczości gospodarczej i obniżenie lukratywności takich działań to główne cele przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów "Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020”.

Rozwiązywanie konfliktów w biznesie i mediacje online - zmiany w 2016 r.

Prowadząc biznes nie można uniknąć sytuacji konfliktowych, czy to z klientami, partnerami czy dostawcami. Coraz więcej przedsiębiorstw rozpoczyna lub przenosi biznes do sieci ze względu na niższe koszty i szerszy zasięg działalności. Co roku wzrasta liczba sklepów internetowych, a wraz z nimi liczba konfliktów związanych z rozpatrywaniem reklamacji lub zwrotów. Prawodawcy unijni oraz RP zauważyli potrzebę dostosowania prawa do nowych realiów, w związku z czym w 2016 r. w polskim prawie pojawią się dwie znaczące zmiany mające na celu propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w tym mediacji.

Rekompensata dla przedsiębiorcy za odzyskiwanie wierzytelności

Niemal każdy przedsiębiorca prowadzący działalność staje przed problemem braku płatności za spełnione świadczenie lub opóźnień w płatnościach. Chociaż towary zostały dostarczone, a usługi wyświadczone, przedsiębiorcy niejednokrotnie nie uzyskują spodziewanego ekwiwalentu. Takie oczywiście negatywnie wpływają na płynność finansową przedsiębiorstwa, a także możliwość zarządzania ich finansami, planowania i inwestowania.

Targi IT Business Solutions B2B - 13 października 2015 r.

Już 13 października w Warszawie odbędą się targi ITBS. To prestiżowe wydarzenie wyznaczające nowy kierunek organizacji spotkań branżowych IT w Polsce. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Kongres GigaCon - 22 października 2015 r. w Warszawie

Już 22 października w Warszawie odbędzie się Kongres GigaCon, podczas którego poprowadzone zostaną dwie równoległe sesje - Data Center i Cloud Computing. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Polski rynek wewnętrzny

W ostatnich latach za podstawowy miernik rozwoju oceniano popyt krajowy i poziom konsumpcji. W roku 2013 dynamika zmian ukształtowała się na poziomie 2,3% (wobec 2012), w roku 2014 na poziomie 1,8%. Wskaźniki te były dodatnie mimo recesji i zmian w Europie. Popyt krajowy ustabilizował się w szczególności wobec dóbr krajowych, podstawowych i pierwszej potrzeby. Dla wielu sektorów gospodarki polskiej recesja i zmiany były trudniejsze. Poziom ograniczeń produkcji, kosztów i pracy był znaczny. W roku 2013 roku bezrobocie utrzymywało się na poziomie 10,6%. Rok później sytuacja poprawiła się, bezrobocie szacuje się na 8,0%. Prognozy na następne lata (dane Eurostat) to średnio 8,8%.

Działalność inwestycyjna dla Polski

Od dłuższego czasu bilans handlowy, obroty handlowe z zagranicą są ujemne. W ostatnich latach poziom ten znacznie się zmienił. Największe zmiany dotyczyły handlu zagranicznego w Europie oraz zmian kursów walut. NBP ocenia międzynarodową pozycje inwestycyjną Polski w 2013 na -272,4 mld euro. W roku 2012 wartość ta była niższa o 5,3%, czyli 13,8 mld euro. Wskaźniki te wskazują na wysoką dynamikę zmian na rynku inwestycji i pieniądza.

Raport specjalny „UJARZMIJ OPEN SPACE 2015”

Właśnie powstał raport specjalny „UJARZMIJ OPEN SPACE 2015”. Każdy może pobrać go bezpłatnie i dzięki niemu stworzyć wysoko produktywny zespół pracowników na open space lub samemu nauczyć się pracować w tego typu przestrzeniach tak, aby nie tracić czasu. Patronat medialny nad raportem objął portal Infor.pl

Seminarium dla przedsiębiorców i menedżerów "Oddam Ci 2 godziny dziennie!"

Zapraszamy do wzięcia udziału w seminarium dla przedsiębiorców i menedżerów "Oddam Ci 2 godziny dziennie!", które odbędzie się 19 października 2015, w godzinach 18.00-20.00 w Warszawie, przy ul. Narbutta 40/13. Patronat mediany nad seminarium objął portal Infor.pl

Ustawa Prawo o zgromadzeniach podpisana przez Prezydenta RP

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę – Prawo o zgromadzeniach. Jest to całkowicie nowa regulacja, która w sposób kompleksowy i spójny reguluje zasady i tryb organizowania oraz odbywania zgromadzeń, ze szczególnym uwzględnieniem standardów konstytucyjnych, a także międzynarodowych, w tym praw gwarantowanych przez Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2016 r.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2016 r. z deficytem nie większym niż 54,6 mld zł; deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,8 proc. PKB

Zmniejszenie liczby podmiotów zarządzających funduszami inwestycyjnymi

Alternatywnym funduszem inwestycyjnym będzie mogła zarządzać tylko spółka kapitałowa, a nie dowolna osoba prawna - taki m.in. jest cel projektu nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych, który we wtorek zaakceptowała Rada Ministrów.

Firmy narzekają na brak odpowiednich pracowników

Tak źle nie było od sześciu lat - aż 32 proc. średnich i dużych polskich firm twierdzi, że nie jest w stanie znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów do pracy.

Rozliczenie najmu nieruchomości

Podatnicy, którzy decydują się na wynajmowanie nieruchomości od innych podmiotów, muszą w prawidłowy sposób rozliczyć ponoszone z tego tytułu koszty. Natomiast podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, muszą osiągane z tego tytułu przychody właściwie udokumentować oraz rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy i VAT. Przedstawiamy zasady rozliczania podatku dochodowego oraz VAT przez najemców i podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, z uwzględnieniem stanowiska organów podatkowych, najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz TSUE. Poszczególne przypadki zobrazowaliśmy również ewidencją w księgach rachunkowych.

Kiedy przedsiębiorca może mieć przedłużony termin zwrotu VAT

Składana przez podatnika deklaracja dla podatku od towarów i usług korzysta z domniemania prawdziwości. W przypadku wykazania w deklaracji nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy urząd skarbowy powinien dokonać takiego zwrotu w ustawowo określonym terminie. Termin realizacji zwrotu może być przedłużony, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania. Znajomość tej szczególnej procedury i obowiązków urzędu jest ważna, gdyż uznanie postanowienia za wydane bezskutecznie (np. po terminie) powoduje, że podatnik może żądać pełnych odsetek.

Inwentaryzacja metodą potwierdzenia sald

Ustalenie rzeczywistego stanu składników majątku, dokonywane w trakcie inwentaryzacji, powinno odbywać się w kilku odmiennych formach zależnych od rodzaju aktywów lub pasywów: spisu z natury, porównania stanów określonych w księgach rachunkowych z dokumentami źródłowymi oraz potwierdzenia sald. Składniki, które nie mogą być zweryfikowane drogą spisu z natury, należy inwentaryzować drogą potwierdzenia sald.

Konferencja „Innowacje - wyzwania dla sektora ubezpieczeń”

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konferencji „Innowacje - wyzwania dla sektora ubezpieczeń”, która odbędzie się 20 października 2015 r. w Warszawie. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl

Ważne ustawy gospodarcze muszą poczekać

Przyjęcie w tej kadencji szeregu zapowiadanych, istotnych dla przedsiębiorców ustaw jest praktycznie niemożliwe. Chodzi m.in. o nowy Kodeks budowlany, ustawę o tzw. re-use czy ustawę o wymianie danych gospodarczych.

Elektroniczny rejestr przedsiębiorców transportu drogowego już wkrótce

Utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego zakłada projekt noweli ustawy o transporcie drogowym, którym we wtorek zajmie się rząd. Rejestr ma poprawić nadzór na firmami wykonującymi przewozy równolegle w kilku krajach UE.

REKLAMA