Warmia i Mazury - pomysły na wakacje
REKLAMA
REKLAMA
Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z najpiękniejszych i najszybciej rozwijających się turystycznie regionów w naszym kraju. Bogactwo lasów, liczne jeziora oraz zachwycające krajobrazy przyciągają turystów z całej Polski i z zagranicy. Region ten konkuruje z resztą kraju również bogactwem imprez na świeżym powietrzu, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
REKLAMA
REKLAMA
W pierwszej połowie czerwca Olsztyn przeobraził się w motoryzacyjną stolicę Polski. 11-12 czerwca, na dachu Galerii Warmińskiej, odbyły się targi motoryzacyjno-tuningowe oraz pokazy driftu. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wyścig na 1/8 mili po al. Sikorskiego w Olsztynie. Ścigający się kierowcy dostarczyli mnóstwo emocji wszystkim zgromadzonym fanom czterech kółek.
14 czerwca w Olsztynie ruszył również turniej siatkówki plażowej „Grand Slam”, będący jednocześnie jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Na specjalnie przygotowanych boiskach plażowych, rozlokowanych nad jeziorem Ukiel, stają w szranki najlepsze światowe pary. Zawody potrwają do 19 czerwca.
Zobacz: Ogród
Osoby, które nie załapały się na imprezy w pierwszej połowie czerwca, mają jeszcze przed sobą mnóstwo kolejnych ciekawych wydarzeń. Na przykład „Olsztyn Water Expo”, które odbędą się 24 czerwca na przystani żeglarskiej Słoneczna Polana na jeziorze Ukiel. Będzie to nie lada gratka dla wszystkich entuzjastów żeglarstwa i sportów wodnych. Swoje produkty zaprezentują tam producenci, importerzy i handlowcy przemysłu jachtowego i motorowego. Oprócz podziwiania wspaniałych jachtów i motorówek na przybyłych czeka wiele atrakcji: warsztaty, konkursy, spotkania z wybitnymi żeglarzami oraz regaty.
Lipiec na Mazurach ruszy pod znakiem kabaretów. 1 lipca amfiteatr ostródzki będzie gościł topowych kabareciarzy. Wystąpią takie formacje jak Kabaret Młodych Panów, Smile, Łowcy.B oraz Ewa Błachnio z kabaretu Limo.
REKLAMA
Od 1 do 3 lipca w okolicach Mikołajek zorganizowany zostanie Rajd Polski, będący jednocześnie siódmą z czternastu rund w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata. Najlepsi kierowcy będą toczyć bój o punkty w klasyfikacji. Emocji więc nie zabraknie!
Czas porzucić motoryzację i zająć się muzyką, albowiem od 7 lipca rusza trzydniowy „Suwałki Blues Festival”. Fani tego gatunku muzycznego z pewnością nie będą zawiedzeni. Na scenie wystąpią m.in. WARREN HAYNES THE ASHES & DUST, OTIS TAYLOR, THE DELTA SAINTS oraz wielu wielu innych. Nie zabraknie również polskich artystów, zagrają m.in. WAGLEWSKI FISZ EMADE, PIOTR NALEPA BREAKOUT TOUR oraz SUWALSKA ORKIESTRA KAMERALNA.
Kolejna impreza z humorem odbędzie się już 9 lipca. Mazurska Noc Kabaretowa jest marką samą w sobie. Na scenie amfiteatru w Mrągowie staną największe formacje kabaretowe w naszym kraju, które będą rozśmieszać do łez kilkutysięczną publiczność oraz miliony przed telewizorami.
16 lipca odbędzie się rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem – wydarzenie, które co roku przyciąga dziesiątki tysięcy odwiedzających. W inscenizacji bierze udział prawie 1 500 miłośników średniowiecza, a sama bitwa, choć wynik z góry jest znany, dostarcza wszystkim zgromadzonym niesamowitych emocji.
Muzyki nigdy dość. Tak więc w dniach 21-23 lipca w giżyckiej Twierdzy Boyen odbędzie się jubileuszowa, 15 edycja „Mazury Hip Hop Festiwal”, gdzie wystąpią najlepsi wykonawcy oraz formacje Hip-Hopowe w naszym kraju. W tym roku zagrają m.in. Tede, Hemp Gru, Sokół i Marysia Starosta czy OSTR. Jest to największa Hip-Hopowa impreza w Polsce i pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów tego rodzaju muzyki.
Zobacz: Wnętrza
Końcowe dni miesiąca należeć będą do muzyki country, która w dniach 29-31 lipca opanuje Mrągowo za sprawą „Piknik Country & Folk Mrągowo”. Na scenie amfiteatru nad jeziorem Czos pojawią się polscy i zagraniczni przedstawiciele muzyki country, którzy przez trzy dni festiwalu dostarczą rozrywki kilkudziesięciu tysiącom przybyłych do Mrągowa gości.
W sierpniu Mrągowo przywita nas kolejną imprezą. „Festiwal Kultury Kresowej”, w dniach 5-7 sierpnia, jest niezwykłą inicjatywą kulturową, która przybliża artystyczną tradycję Polaków zamieszkujących dawne Kresy. W festiwalu biorą udział zespoły muzyczne i taneczne z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Całość uzupełniać będą wystawy ukazujące esencję kultury kresowej.
13-14 sierpnia znowu będzie należał do muzyki w najlepszym wydaniu. W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego zorganizowany zostanie „Olsztyn Green Festival”, na którym wystąpią czołowi artyści polskiej sceny muzycznej m.in. Brodka, Ania Dąbrowska, Reni Jusis, Mela Koteluk, Voo Voo, Kortez i wielu innych.
To tylko część wakacyjnych imprez, które odbędą się na Warmii i Mazurach. Jak widać atrakcji i okazji do dobrej zabawy nie zabraknie. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie spośród repertuaru zaplanowanych wydarzeń.
Warmia i Mazury dzięki imprezom i coraz większemu zainteresowaniu ze strony turystów zyskuje także uznanie w oczach inwestorów, którzy coraz chętniej rozglądają się za nowymi możliwościami lokowania swojego kapitału. Popularnością cieszą się zwłaszcza nieruchomości gruntowe w tym regionie.
Jak zaznacza Marek Klamut z firmy Treeneo – ziemia od zawsze była uważana za pewny produkt inwestycyjny. W ciągu 10 lat średnie ceny gruntów w Polsce skoczyły aż o ponad 400 procent, a warmińsko-mazurskie znajdowało się w czołówce województw z najwyższym wzrostem cen ziemi na poziomie sięgającym 590 procent. Mazury są obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych w naszym kraju, jednocześnie nadal skrywają bardzo duży potencjał turystyczny, a co za tym idzie, również inwestycyjny.
Zdaniem eksperta z firmy Treeneo nawet zamieszanie spowodowane wejściem w życie nowych przepisów w ustawie o ziemi rolnej nie zatrzyma zainteresowania gruntami inwestycyjnymi.
- Powstałe przepisy tylko na jakiś czas spowodują zatrzymanie transakcji na rynku nieruchomości gruntowych. W najbliższych miesiącach z pewnością powstaną nowe możliwości zakupu ziemi, które na nowo odblokują rynek. – Ocenia Marek Klamut z firmy Treeneo.
Autor: Aleksandra Lach
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.