reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Budowa systemu zarządzania ryzykiem

Budowa systemu zarządzania ryzykiem

Każda działalność gospodarcza jest narażona na różnego rodzaju zagrożenia, czyli ryzyka pochodzące z wewnątrz i zewnątrz organizacji, gdyż żadna firma nie działa w próżni. Brak systemu zarządzania ryzykiem w organizacji tymczasowo nie spowoduje negatywnych skutków, gdyż może się to przykładowo zbiec w czasie z pozytywnymi uwarunkowaniami, jednak na dłuższą metę system zarządzania ryzykiem jest niezbędny.

Co oznacza termin „ryzyko”? Ryzyko jest definiowane jako możliwość wystąpienia zdarzeń zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, które mogą mieć znaczący wpływ na osiągnięcie celów, które sobie organizacja stawia. Ryzyko mierzone jest w kategoriach następstw i prawdopodobieństwa: następstwa mogą być przykładowo dramatyczne, ale prawdopodobieństwo małe lub odwrotnie. Możliwe kombinacje skutków ryzyk i prawdopodobieństwa ich wystąpienia przedstawia rysunek.

Zarządzanie ryzykiem w nowoczesnej organizacji jest kluczowym elementem w obecnych czasach. Organizacje powinny mieć świadomość zagrożeń w postaci najbardziej istotnych ryzyk towarzyszących ich działalności i wprowadzić odpowiednie procedury pozwalające na efektywne i systematyczne działania umożliwiające zarządzanie zidentyfikowanymi ryzykami. Zarządzanie ryzykiem obejmuje procesy zmierzające do ograniczania/ zneutralizowania wpływu wahań czynników ryzyka na elementy prowadzonej działalności biznesowej. Należy podkreślić, iż zarządzanie ryzykiem nie ma charakteru jednorazowego/okresowego, lecz jest procesem o charakterze ciągłym. W praktyce na system zarządzania ryzykiem składają się następujące komponenty:

● zdefiniowanie celów i zadań w obszarze zarządzania ryzykiem,

● określenie ryzyk gospodarczych dotyczących danej organizacji,

● wypracowanie strategii zarządzania ryzykiem,

● projektowanie i wdrażanie mechanizmów kontroli ryzyka,

● monitorowanie efektywności stosowanych procedur kontroli ryzyka,

● usprawnianie mechanizmów zarządzania ryzykiem.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł Budowa systemu zarządzania ryzykiem w którym zostały omówione wszystkie komponenty niezbędne do stworzenia sprawnego systemu zarządzania ryzykiem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Budowa systemu zarządzania ryzykiem /fot. Fotolia
Budowa systemu zarządzania ryzykiem /fot. Fotolia

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama