| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > TAX FREE – procedura zwrotu VAT podróżnym krok po kroku

TAX FREE – procedura zwrotu VAT podróżnym krok po kroku

System Tax FREE dla podróżnych spoza UE umożliwia sprzedawcom zastosowanie stawki VAT 0% dla dostarczanych towarów. Jednocześnie uczestniczenie w systemie czyni ich bardziej konkurencyjnymi wobec tych dostawców, którzy nie stosują tego systemu.

Od 1 czerwca 2016 r. do 300 zł został podwyższony limit zakupów, które podróżny spoza UE musi zrealizować, aby można było zastosować procedurę TAX FREE. Podatnicy stosujący tę procedurę powinni o tym pamiętać, ponieważ od 1 czerwca zakupy poniżej tego limitu nie upoważniają nabywcy do otrzymania zwrotu VAT. W tym zakresie sprzedawcy powinni uaktualnić obowiązkowe informacje dla podróżnych, które powinny być dostępne w sklepie. W artykule przedstawiamy krok po kroku, co podatnik VAT musi uczynić, aby móc stosować procedurę zwrotu VAT podróżnym i stawkę 0% do dostaw dokonanych na ich rzecz.

Stosownie do art. 126 ust. 1 ustawy o VAT osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, zwane dalej „podróżnymi”, mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium UE w bagażu osobistym. Aby skorzystać z prawa do takiego zwrotu, podróżny musi nabyć towary za określoną kwotę (od 1 czerwca 2016 r. jest to minimum 300 zł) od podatnika uprawnionego do stosowania tej procedury. Musi też posiadać stosowne dokumenty wystawione przez sprzedawcę.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: TAX FREE – procedura zwrotu VAT podróżnym krok po kroku

W dalszej części artykułu.
- Krok 1. Rejestracja podatnika VAT
- Krok 2. Ewidencjonowanie sprzedaży w kasie fiskalnej
- Krok 3. Zawarcie umowy w sprawie zwrotu VAT
- Krok 4. Wypełnienie obowiązków informacyjnych
- Krok 5. Weryfikacja statusu nabywcy i sprzedawanego towaru
- Krok 6. Weryfikacja dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza UE
- Krok 7. Rozliczenie dostawy w deklaracji VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »