REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pierwszy konkurs w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R, PO IR 2014-2020

Programy sektorowe mają na celu finansowanie prac B+R w przedsiębiorstwach, utworzone jako odpowiedź na potrzeby przedstawicieli środowiska prowadzących działalność w danej branży. Podmioty uprawnione o ubieganie się o wsparcie to przedsiębiorcy i konsorcja przedsiębiorstw (co najmniej dwa przedsiębiorstwa). Wnioski o dofinansowanie w ramach pierwszego konkursu można składać w terminie od 1 lutego do 1 marca 2016 r.

Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Zanim przedsiębiorca sięgnie po dotację, warto aby zapoznał się ze źródłami, z których płyną unijne pieniądze. Przedstawiamy przegląd funduszy unijnych i wybrane konkursy, w których aktualnie można składać wnioski o dofinansowanie.

Bezpłatna Konferencja "Workflow & Document Management Trends" 23 lutego w Warszawie

Zapraszamy do udziału w bezpłatnej konferencji Workflow&Document Management Trends, która odbędzie się 23 lutego w Warszawie. Tematyka konferencji, ma na celu zaprezentowanie wpływu systemów elektronicznego obiegu dokumentów na optymalizację oraz usprawnienie pracy przedsiębiorstw. Liderzy technologii, będą rozmawiać o najnowszych trendach w zakresie udoskonalania procesu zarządzania dokumentacją oraz informacją biznesową. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych

Do połowy kwietnia 2016 r. Polska zobowiązana jest wdrożyć unijne dyrektywy o zamówieniach publicznych.

REKLAMA

Hipoteka odwrócona – sposób na dodatkowe środki finansowe

Osoby posiadające zasoby majątkowe w postaci własności nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości mają możliwość czerpania dodatkowych środków finansowych z tytułu zawarcia z bankiem umowy odwróconego kredytu hipotecznego.

Wycena pozycji wyrażonych w walutach obcych w sprawozdaniu finansowym za 2015 r.

Jednostki, które przeprowadzają operacje w walutach obcych, muszą je wyceniać oraz ujmować w księgach rachunkowych w polskich złotych. Przeliczeniu na walutę polską podlegają wszystkie wyrażone w walucie obcej aktywa i zobowiązania – na bieżąco oraz na dzień bilansowy.

Kto zapłaci 70% podatek od odpraw i odszkodowań od 1 stycznia 2016 r.

Menedżerowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, której przedmiotem są czynności związane z zarządzaniem, lub osoby świadczące usługi zarządzania w ramach umowy cywilnoprawnej od 1 stycznia 2016 r. zapłacą 70% podatek dochodowy od odpraw i odszkodowań przewyższających ustawową wysokość. Zatem do zapłaty zryczałtowanego podatku nie będą zobowiązani zwykli pracownicy, wykonujący inne czynności niż zarządzanie. Doprecyzowanie w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy z 25 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rynek płatnościach e-commerce w 2016 roku

Rynek płatności e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie. Najpierw obserwowaliśmy mozolne początki, w tym zakaz wykorzystania internetu do celów komercyjnych, później jedynie kontakt telefoniczny ze sprzedawcą, aż wreszcie pojawienie się funkcji „koszyka zakupów” i intensywny rozwój metod płatności w e-commerce. Początek roku 2016 to dobry czas na to, aby dokonać retrospekcji i wskazać główne trendy w dalszym rozwoju tego rynku.

REKLAMA

Nowy obowiązek informacyjny sklepów internetowych 2016

W 2016 r. w polskim prawie pojawią się dwie znaczące zmiany mające na celu propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów w tym mediacji. Prócz obowiązku sklepów internetowych i ODR od 1 stycznia 2016 r. zmianie uległo również postępowanie cywilne.

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej umożliwia realizację projektu lub przedsięwzięcia biznesowego, którego sfinansowanie z innych źródeł może być utrudnione. Procedura ubiegania się o dotację unijną jest złożona, toteż potencjalni beneficjenci powinni poznać jej ogólny przebieg i założenia przed rozpoczęciem starań o uzyskanie wsparcia finansowego z funduszy UE.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki

Od dnia 1 stycznia 2016 roku w życie weszły zmiany ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, wprowadzające szereg nowych rozwiązań istotnych z punktu widzenia członków zarządów jak i prokurentów działających w spółkach. Na ich barkach spocząć może bowiem dotkliwa odpowiedzialność za zobowiązania niewypłacalnej spółki względem jej wierzycieli.

Powództwa przeciwegzekucyjne, czyli merytoryczna ochrona przed egzekucją

Powództwa przeciwegzekucyjne należą do merytorycznych form ochrony przed egzekucją. Jakie rodzaje powództw wyróżniamy? W jaki sposób należy je wytoczyć?

Prowadzenia biura rachunkowego a formalności

Prowadzenie biura rachunkowego wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności ustawowych, w tym m.in. zawarcia stosownego ubezpieczenia OC oraz spełnienia wymogów ustawowych wynikających ze znowelizowanej ustawy o ochronie danych osobowych.

Rozliczanie składek ZUS za zleceniobiorców na przełomie 2015 i 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady ustalania obowiązku ubezpieczeniowego za zleceniobiorców. Szczególnie wiele wątpliwości dotyczy rozliczania składek za pierwsze miesiące 2016 r. Poniżej omawiamy najczęściej występujące w praktyce problemy z rozliczeniem składek za zleceniobiorców przy zbiegu starych i nowych przepisów.

Prawo restrukturyzacyjne – zakres obowiązywania układu

Nowe prawo dotyczące restrukturyzacji wynika z przepisów ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Nowe prawo restrukturyzacyjne ma zapewnić większą ochronę interesów wierzycieli poprzez zachowanie bytu gospodarczego dłużnika.

Ustawa o podatku bankowym wejdzie w życie

Ustawa o podatku bankowym została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie w lutym 2016 r.

Niezapowiedziana kontrola Inspekcji Pracy w firmie

Inspekcja Pracy nie będzie powiadamiała o planowanych kontrolach jak dotychczas. Aby zwiększyć skuteczność działań, kontrole będą niezapowiedziane.

Kredyty we frankach przeliczane po „kursie sprawiedliwym”

Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy dotyczący zasad przewalutowania kredytów we frankach. Propozycja zakłada możliwość przeliczania rat kredytu na złote po preferencyjnym kursie, nazwanym przez Kancelarię Prezydenta „kursem sprawiedliwym”.

Analityka biznesowa i procesy w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych

Zapraszamy do udziału w XIII edycji wydarzenia "Analityka biznesowa i procesy w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych", podczas którego omówione zostaną procesy zarządzania biznesowego, analityki danych w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych - w dniu 23 lutego 2016 r. Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Ranking polskich banków pod względem jakości obsługi

Jak profesjonalnie prezentować produkty banku i finalizować transakcje, najlepiej wiedzą w Banku Millennium. Natomiast w ING Banku Śląskim umieją rozpoznawać potrzeby i dbać o odpowiednią interakcję, a w Deutsche Banku dobre wrażenie sprawia wygląd placówek oraz kompetencje doradców w zakresie oferty produktów dodatkowych. To wnioski płynące z badania INTERNATIONAL SERVICE CHECK, w którym tajemniczy klienci mierzyli jakość obsługi w polskich bankach.

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w przypadku zmiany zarządu?

Co zrobić z kosztami skorygowanymi w 2015 r., jeżeli fakturę zapłacimy dopiero w 2016 r.?

Kiedy należy korygować przychody wstecz a kiedy na bieżąco

Giełda źródłem kapitału dla przedsiębiorstw – przygotowanie do debiutu

Emisja akcji to dla spółek możliwość uzyskania dodatkowego kapitału przeznaczonego na dalszy rozwój. Jakie podmioty powinny rozważyć taki krok?

Sprawozdania finansowe jednostek mikro – po zmianach

Lata 2014–2015 to okres zmian w prawie bilansowym, których istotą było wprowadzenie ułatwień w sprawozdawczości finansowej dla najmniejszych jednostek, tj. jednostek mikro. Opracowanie to kompleksowo przedstawia warunki pozwalające uznać dany podmiot za taką jednostkę, omawia uproszczenia i zwolnienia, z których mogą one korzystać, a także wskazuje, w jaki sposób powinny one sporządzić roczne sprawozdanie finansowe.

Jaki powinien być dzisiejszy rekruter?

Rynek pracy w Polsce podlega dynamicznym zmianom. Bezrobocie maleje, a dla pracodawców coraz większym wyzwaniem staje się pozyskanie wykwalifikowanych specjalistów. Towarzyszy temu gwałtowny rozwój technologiczny. Firmy, które chcą temu podołać, potrzebują wszechstronnych rekruterów. Jaki zatem powinien być dzisiejszy rekruter?

Jak prawidłowo wypełnić deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR?

Deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR za 2015 r. należy złożyć w terminie do 1 lutego 2016 r. Przy czym deklarację roczną PIT-4R o pobranych zaliczkach podatkowych składają m.in. osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej lub ich następcy prawni. Natomiast PIT-8AR przygotowują te podmioty, które pobierały zryczałtowany podatek dochodowy od należności lub świadczeń dokonywanych na rzecz osób fizycznych w 2015 r.

UOKiK nałoży na firmy ponad 50 mln kar w 2016 r.

UOKiK przyjął, że w 2016 r. wpływy w budżecie z kar nakładanych na przedsiębiorców mogą wynieść ponad 50 mln złotych.

Zmiany w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Rzecznik Finansowy stawia na bezpieczeństwo klientów na rynku ubezpieczeń. Niezbędna jest również edukacja społeczeństwa w tym zakresie.

Jak dokładnie można rozliczyć koszty produkcji produktu gotowego?

Zapraszamy na webinarium "Jak dokładnie można rozliczyć koszty produkcji produktu gotowego? - Czy możemy mieć wynik bez odchyleń?", które odbędzie się 20 stycznia 2016 r., pod patronatem medialnym portalu Infor.pl.

Podatek bankowy od lutego 2016 r.

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych została przyjęta 29 grudnia 2015 przez Sejm i choć Senat wprowadził do ustawy kilkanaście poprawek wszystko wskazuje na to, że od lutego br. zacznie obowiązywać. Banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOKi i firmy pożyczkowe zostaną obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 procent wartości ich aktywów, ta nowa danina ma przynieść budżetowi państwa roczne wpływy na poziomie 55 mld zł potrzebne na sfinansowanie obiecanych przez rząd programów socjalnych.

Konferencja "Wpływ technologii na kondycję przedsiębiorstw - systemy ERP i CRM"

Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do uczestnictwa w konferencji pt.: Wpływ technologii na kondycję przedsiębiorstw - systemy ERP i CRM, która odbędzie się 19 stycznia 2016 r. w Warszawie. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl.

Prawo upadłościowe - zmiany 2016

Nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego i znowelizowane prawa upadłościowego obowiązują od stycznia 2016 r. Dzięki restrukturyzacji dłużnik ma cztery sposoby na zawarcie układu z wierzycielami, który umożliwi zachowanie firmy. Przedsiębiorca, w zależności od swojej sytuacji, może wybrać najlepszą dla siebie procedurę. W ramach nowelizacji prawa upadłościowego wierzyciele mają też większy wpływ na przebieg postępowania.

Mediacja z bankiem konieczna od 2016 r.

Już od stycznia 2016 r. banki oraz firmy pożyczkowe mają obowiązek uczestniczyć w mediacji, jeżeli zażąda tego klient.

Zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Jakie to zmiany? Podpowiadamy w poniższej publikacji.

ZUS IWA za 2015 r.

1 lutego 2016 r. upływa termin na złożenie do ZUS „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” – ZUS IWA. ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny okres składkowy tym płatnikom, którzy za trzy ostatnie, kolejne lata kalendarzowe przesłali do ZUS informację ZUS IWA. Pozostali płatnicy składek będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej ich od 1 kwietnia 2016 r.

Prawo restrukturyzacyjne - zmiany od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy – Prawo restrukturyzacyjne. Większa dostępność metod i sposobów restrukturyzacji zobowiązań przez dłużników będzie wpływała z pewnością na działalność i strategie firm windykacyjnych. Już w założeniach ustawy zakładano, że Prawo restrukturyzacyjne ma uchronić przedsiębiorstwa znajdujące się w tarapatach finansowych przed agresywną windykacją. W opracowaniu przedstawiamy, na co powinny zwrócić uwagę firmy windykacyjne, nabywając wierzytelności wobec podmiotu objętego restrukturyzacją.

XII Ogólnopolska konferencja podatkowa „Podatki VAT, CIT i PIT w 2016 roku”

W dniach 27-29 stycznia 2016 r. w Warszawie odbędzie się XII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa „Podatki VAT, CIT i PIT w 2016 roku”. Podczas Konferencji zostaną omówione najnowsze nowelizacje przepisów, aktualne orzecznictwo sądowe i bieżące problemy dotyczące tych podatków. Konferencję organizuje Akademia Biznesu MDDP. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Zmiany w kredytach hipotecznych w 2016 r.

Kredyt hipoteczny to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu. Co zatem przyniesie nam nowy 2016 rok w kredytach hipotecznych? Czy będziemy obserwować kontynuację rozpoczętych trendów czy też czekają na nas wielkie zmiany?

Ustawa o OZE znowelizowana

Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii. Odsunie to w czasie wejście w życie części ustawy o OZE regulującej m. in. system wsparcia dla najmniejszych zielonych źródeł i kwestii aukcji.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie ustawa – Prawo restrukturyzacyjne. Ma ona na celu pomagać przedsiębiorstwom w uniknięciu upadłości w sytuacjach, gdy można je uratować, przeprowadzając proces restrukturyzacji.

Zamknięcie ksiąg rachunkowych 2015

Na dzień kończący dany rok obrotowy następuje zamknięcie ksiąg rachunkowych. Jak poprawnie zamknąć księgi rachunkowe w 2015 r.?

Umowy cywilnoprawne – po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

Od stycznia 2016 r. rynek pracy czekała mała rewolucja, bowiem umowy cywilne również będą podlegały ozusowaniu. Wykonywanie pracy nie musi mieć charakteru pracowniczego. Dopuszczalne jest jej świadczenie na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Ustanawianie pełnomocników do spraw podatkowych po zmianach od 2016 r.

Dotychczasowe regulacje Ordynacji podatkowej dotyczące pełnomocnictw nie odpowiadały rosnącym zapotrzebowaniom podatników. Na czym polegają planowane zmiany w Ordynacji podatkowej?

Zmiany umów spółek komandytowo-akcyjnych są wyłączone z PCC

Do celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, spółki komandytowo-akcyjne należy traktować tak samo jak spółki kapitałowe. Wymusza to dyrektywa 2008/7/WE.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do dwóch lat. Zawieszenie działalności gospodarczej ma wpływ na inne prawa i obowiązki podatnika, takie jak możliwość uzyskiwania przychodów, rozliczanie podatków, składanie deklaracji podatkowych czy prowadzenie amortyzacji środków trwałych.

Zaostrzenie przepisów o ochronie danych i prywatności przez UE

Unia Europejska wypracowała założenia do pakietu prawnego, który regulować ma ochronę danych oraz prywatności w Internecie. Jak planowane przepisy wpłyną na rozwój Internetu w Polsce?

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2016 roku

Rok 2016 będzie rokiem wielu zmian. Obejmie to również zmiany w bankowości, a szczególnie dotyczyć to będzie kredytów hipotecznych. Banki będą wymagać od swoich klientów wyższego wkładu własnego. Od przyszłego roku Rekomendacja S wprowadzona przez Komisję Nadzoru Bankowego przewiduje podwyższenie wymaganego wkładu własnego z 10% do 15%.

Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

Niewiele osób wie, co powinno zrobić z takim nakazem zapłaty, a najgorsza jest bierna postawa i uznanie sprawy za przegraną. Jak krok po kroku sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

Archiwizacja dokumentów z projektów unijnych

Beneficjenci dotacji z funduszy europejskich stykają się z rozbudowaną dokumentacją już na etapie przygotowywania i składania wniosku o przyznanie dofinansowania. Realizacja projektu także wiąże się z generowaniem kolejnych dokumentów. Dbałość o właściwe ich przechowywanie to jeden z kluczowych aspektów prawidłowego rozliczenia projektu.

REKLAMA