REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc rodziny w prowadzeniu firmy a ZUS

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Rodzinny biznes/ Fot. Fotolia
Rodzinny biznes/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy członków rodziny przy prowadzeniu firmy. Warto pamiętać o tym, iż za osoby współpracujące należy odprowadzać składki do ZUS-u. Jakie?

Rodzinny biznes a ZUS

Nieodpłatna pomoc w prowadzeniu firmy mężowi nie zwalnia z obowiązku opłacania składek do ZUS-u. Sprawdź zasady dotyczące zatrudniania członków rodziny przez przedsiębiorców!

REKLAMA

Osoby wybierające własny biznes, jako aktywność zawodową i źródło dochodów, mogą korzystać z pomocy rodziny w jej prowadzeniu. Korzystając ze wsparcia bliskich, powinny jednak zapoznać się z przepisami dotyczącymi zatrudniania lub korzystania z bezpłatnej pomocy członków rodziny.

Polecamy produkt: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Zgodnie z przepisami prawa, przedsiębiorca może zatrudnić w firmie osoby spokrewnione. W takim przypadku osoby te nie są traktowane jak niespokrewnione zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a jako osoby współpracujące. Co to oznacza? Osoba współpracująca, bez względu na to czy otrzymuje gratyfikację pieniężną, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Wysokość składek jest ustalana tak jak za przedsiębiorcę, a nie jak za pracownika. Podstawa naliczania składek nie może więc być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Ubezpieczenie chorobowe, tak jak w przypadku samego przedsiębiorcy, jest dobrowolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby współpracujące, czyli…

Za osoby współpracujące ZUS przyjmuje te, pozostające z przedsiębiorcą w jednym gospodarstwie domowym. A dokładnie są to: współmałżonkowie, dzieci własne i przysposobione oraz dzieci współmałżonka. Za współpracujące zostaną uznani również rodzice, macocha, ojczym oraz osoby przysposabiające.

Rodzeństwo natomiast nie jest już uznawane za osoby współpracujące i obowiązują ich przepisy dotyczące pozostałych pracowników.

Małżeństwo z pracodawcą a składki

REKLAMA

W przypadku zawarcia związku małżeńskiego przedsiębiorcy z osobą zatrudnioną w firmie należy wyrejestrować pracownika ze składek pracowniczych i zgłosić jako osobę współpracującą. Jeśli ślub jest 3 września, od 4. dnia tego miesiąca  za współmałżonka należy odprowadzać składki jak za osobę współpracującą.

Jeśli zaś pracownik pobiera świadczenie z tytułu np. choroby lub przebywa na urlopie wychowawczym, i zawiera w tym okresie związek małżeński z pracodawcą, to do zakończenia pobierania świadczenia lub przebywania na urlopie nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad25.pdf.pdf

Polecamy serwis: Moja firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA