Pomoc rodziny w prowadzeniu firmy a ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Rodzinny biznes a ZUS
Nieodpłatna pomoc w prowadzeniu firmy mężowi nie zwalnia z obowiązku opłacania składek do ZUS-u. Sprawdź zasady dotyczące zatrudniania członków rodziny przez przedsiębiorców!
REKLAMA
Osoby wybierające własny biznes, jako aktywność zawodową i źródło dochodów, mogą korzystać z pomocy rodziny w jej prowadzeniu. Korzystając ze wsparcia bliskich, powinny jednak zapoznać się z przepisami dotyczącymi zatrudniania lub korzystania z bezpłatnej pomocy członków rodziny.
Polecamy produkt: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)
Zgodnie z przepisami prawa, przedsiębiorca może zatrudnić w firmie osoby spokrewnione. W takim przypadku osoby te nie są traktowane jak niespokrewnione zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a jako osoby współpracujące. Co to oznacza? Osoba współpracująca, bez względu na to czy otrzymuje gratyfikację pieniężną, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Wysokość składek jest ustalana tak jak za przedsiębiorcę, a nie jak za pracownika. Podstawa naliczania składek nie może więc być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
Ubezpieczenie chorobowe, tak jak w przypadku samego przedsiębiorcy, jest dobrowolne.
Osoby współpracujące, czyli…
Za osoby współpracujące ZUS przyjmuje te, pozostające z przedsiębiorcą w jednym gospodarstwie domowym. A dokładnie są to: współmałżonkowie, dzieci własne i przysposobione oraz dzieci współmałżonka. Za współpracujące zostaną uznani również rodzice, macocha, ojczym oraz osoby przysposabiające.
Rodzeństwo natomiast nie jest już uznawane za osoby współpracujące i obowiązują ich przepisy dotyczące pozostałych pracowników.
Małżeństwo z pracodawcą a składki
REKLAMA
W przypadku zawarcia związku małżeńskiego przedsiębiorcy z osobą zatrudnioną w firmie należy wyrejestrować pracownika ze składek pracowniczych i zgłosić jako osobę współpracującą. Jeśli ślub jest 3 września, od 4. dnia tego miesiąca za współmałżonka należy odprowadzać składki jak za osobę współpracującą.
Jeśli zaś pracownik pobiera świadczenie z tytułu np. choroby lub przebywa na urlopie wychowawczym, i zawiera w tym okresie związek małżeński z pracodawcą, to do zakończenia pobierania świadczenia lub przebywania na urlopie nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad25.pdf.pdf
Polecamy serwis: Moja firma
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA