reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Pomoc rodziny w prowadzeniu firmy a ZUS

Pomoc rodziny w prowadzeniu firmy a ZUS

Przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy członków rodziny przy prowadzeniu firmy. Warto pamiętać o tym, iż za osoby współpracujące należy odprowadzać składki do ZUS-u. Jakie?

Rodzinny biznes a ZUS

Nieodpłatna pomoc w prowadzeniu firmy mężowi nie zwalnia z obowiązku opłacania składek do ZUS-u. Sprawdź zasady dotyczące zatrudniania członków rodziny przez przedsiębiorców!

Osoby wybierające własny biznes, jako aktywność zawodową i źródło dochodów, mogą korzystać z pomocy rodziny w jej prowadzeniu. Korzystając ze wsparcia bliskich, powinny jednak zapoznać się z przepisami dotyczącymi zatrudniania lub korzystania z bezpłatnej pomocy członków rodziny.

Polecamy produkt: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Zgodnie z przepisami prawa, przedsiębiorca może zatrudnić w firmie osoby spokrewnione. W takim przypadku osoby te nie są traktowane jak niespokrewnione zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a jako osoby współpracujące. Co to oznacza? Osoba współpracująca, bez względu na to czy otrzymuje gratyfikację pieniężną, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Wysokość składek jest ustalana tak jak za przedsiębiorcę, a nie jak za pracownika. Podstawa naliczania składek nie może więc być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Ubezpieczenie chorobowe, tak jak w przypadku samego przedsiębiorcy, jest dobrowolne.

Osoby współpracujące, czyli…

Za osoby współpracujące ZUS przyjmuje te, pozostające z przedsiębiorcą w jednym gospodarstwie domowym. A dokładnie są to: współmałżonkowie, dzieci własne i przysposobione oraz dzieci współmałżonka. Za współpracujące zostaną uznani również rodzice, macocha, ojczym oraz osoby przysposabiające.

Rodzeństwo natomiast nie jest już uznawane za osoby współpracujące i obowiązują ich przepisy dotyczące pozostałych pracowników.

Małżeństwo z pracodawcą a składki

W przypadku zawarcia związku małżeńskiego przedsiębiorcy z osobą zatrudnioną w firmie należy wyrejestrować pracownika ze składek pracowniczych i zgłosić jako osobę współpracującą. Jeśli ślub jest 3 września, od 4. dnia tego miesiąca  za współmałżonka należy odprowadzać składki jak za osobę współpracującą.

Jeśli zaś pracownik pobiera świadczenie z tytułu np. choroby lub przebywa na urlopie wychowawczym, i zawiera w tym okresie związek małżeński z pracodawcą, to do zakończenia pobierania świadczenia lub przebywania na urlopie nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad25.pdf.pdf

Polecamy serwis: Moja firma

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama