REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS
Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Strony samodzielnie kształtują w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia za pracę, w zakresie przyznanej im autonomii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadą swobody umów wynikającą z Kodeksu cywilnego. Swoboda ta nie jest jednak absolutna. Aby nie narazić się na spór z ZUS w zakresie zasadności ustalenia pracownikowi pensji w danej wysokości, pracodawca powinien określić wynagrodzenie w godziwej wysokości, tj. właściwe, odpowiednie, rzetelne, uczciwe i sprawiedliwe, biorąc pod uwagę obowiązujące stawki czy pracowników wykonujących tę samą lub podobną pracę.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało:

REKLAMA

● rodzajowi wykonywanej pracy,

● kwalifikacjom wymaganym przy wykonywaniu pracy,

● ilości pracy,

● jakości świadczonej pracy (art. 78 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalając wysokość wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom, należy jednocześnie przestrzegać przepisów określających jego minimalną wysokość (art. 13 Kodeksu pracy). W 2016 r. jest to 1850 zł dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, a dla pracowników wykonujących pracę w niepełnym wymiarze – proporcjonalna część tej kwoty. Do 31 grudnia 2016 r. możliwe jest ustalanie minimalnego wynagrodzenia dla pracownika w pierwszym roku jego pracy w niższej wysokości, tj. 80% minimalnej kwoty. Od 1 stycznia 2017 r. zróżnicowanie wysokości minimalnego wynagrodzenia zostanie zniesione i pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom co najmniej 100% minimalnej płacy (według projektu rozporządzenia Rady Ministrów z 19 lipca 2016 r. – 2000 zł brutto miesięcznie lub odpowiednią jej część dla zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy).

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Ponadto Kodeks pracy daje pracownikom prawo do godziwego wynagrodzenia. Unormowanie to stanowi przede wszystkim zabezpieczenie przed przyznaniem zatrudnionym wynagrodzenia zbyt niskiego w porównaniu z rodzajem czynności, które wykonują.

Zasady ustalania godziwego wynagrodzenia mogą jednak sprawiać pracodawcom pewne problemy. Na wysokość ustanowionej pensji pracowniczej szczególną uwagę zwraca ZUS. W określonych przypadkach, powołując się na naruszenie zasady godziwości wynagrodzenia, ZUS kwestionuje pensje, które – jego zdaniem – są zbyt wysokie. Postanowienia umowy o pracę dotyczące wynagrodzenia za pracę mogą być ocenione przez pryzmat zasad współżycia społecznego jako nieważne w części przekraczającej granice godziwości (wyroki Sądu Najwyższego: z 7 sierpnia 2001 r., I PKN 563/00, OSNP 2002/4/90, z 21 lipca 2009 r., II PK 21/09, OSNP 2011/5–6/75). Stanie się tak wtedy, gdy na podstawie w ten sposób ustalonego (zawyżonego) wynagrodzenia ZUS wypłaca świadczenia (zasiłki) z ubezpieczenia społecznego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł:

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

W artykule wyjaśniono również definicję wynagrodzenia godziwego oraz jakie są skutki zakwestionowania wynagrodzenia przez ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA