| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców?

Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców?

Przejmujemy hurtownię wraz z pracownikami na podstawie art. 23(1) Kodeksu pracy. Są w niej zatrudnieni kierowcy na umowy o pracę, a także kilka osób na umowy zlecenia. Czy do naszych obowiązków należy zaproponowanie dalszej pracy w naszym zakładzie osobom, które wykonują pracę na podstawie umów zlecenia, czy możemy rozwiązać te umowy?

Jako firma przejmująca zakład pracy nie mają Państwo obowiązku zaproponowania dalszej pracy w swoim zakładzie kierowcom zatrudnionym na podstawie umów zlecenia. Jeżeli nie zostaną podpisane przez Państwa nowe umowy zlecenia z tymi osobami, to nie zostaną one przejęte przez Państwa firmę. Wówczas za zobowiązania wobec nich (w tym również rozwiązywanie umów zlecenia) odpowiada dotychczasowy zakład pracy.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umów zlecenia, nie przejdą automatycznie do Państwa zakładu na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Jeżeli zechcą Państwo nadal współpracować z tymi osobami, należy zawrzeć z nimi nowe umowy zlecenia. Przejęcie pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy dotyczy tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Nie ma więc zastosowania do osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, ponieważ do tych umów stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

Jedynie osobom zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę, np. powołania, mianowania, nowy pracodawca powinien zaproponować nowe warunki pracy i płacy oraz wskazać minimum 7-dniowy termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odmowie przyjęcia nowych warunków zatrudnienia i wynagrodzenia (art. 231 § 5 Kodeksu pracy). Brak zgody pracownika na nowe warunki pracy i płacy skutkuje tym, że dotychczas istniejąca umowa rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi jej wypowiedzenia.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Nowy pracodawca przejmujący zakład pracy nie ma również obowiązku rozwiązywania z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy cywilnoprawnej umów wiążących je z poprzednim pracodawcą, ponieważ nie jest ich stroną. Umowy te powinny więc być rozwiązane lub kontynuowane przez strony tych umów.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł:

Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców

W artykule przedstawiono również przykład omawiający problematykę przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »