REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców?

Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców
Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców

REKLAMA

REKLAMA

Przejmujemy hurtownię wraz z pracownikami na podstawie art. 23(1) Kodeksu pracy. Są w niej zatrudnieni kierowcy na umowy o pracę, a także kilka osób na umowy zlecenia. Czy do naszych obowiązków należy zaproponowanie dalszej pracy w naszym zakładzie osobom, które wykonują pracę na podstawie umów zlecenia, czy możemy rozwiązać te umowy?

Jako firma przejmująca zakład pracy nie mają Państwo obowiązku zaproponowania dalszej pracy w swoim zakładzie kierowcom zatrudnionym na podstawie umów zlecenia. Jeżeli nie zostaną podpisane przez Państwa nowe umowy zlecenia z tymi osobami, to nie zostaną one przejęte przez Państwa firmę. Wówczas za zobowiązania wobec nich (w tym również rozwiązywanie umów zlecenia) odpowiada dotychczasowy zakład pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umów zlecenia, nie przejdą automatycznie do Państwa zakładu na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Jeżeli zechcą Państwo nadal współpracować z tymi osobami, należy zawrzeć z nimi nowe umowy zlecenia. Przejęcie pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy dotyczy tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Nie ma więc zastosowania do osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, ponieważ do tych umów stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

Jedynie osobom zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę, np. powołania, mianowania, nowy pracodawca powinien zaproponować nowe warunki pracy i płacy oraz wskazać minimum 7-dniowy termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odmowie przyjęcia nowych warunków zatrudnienia i wynagrodzenia (art. 231 § 5 Kodeksu pracy). Brak zgody pracownika na nowe warunki pracy i płacy skutkuje tym, że dotychczas istniejąca umowa rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi jej wypowiedzenia.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Nowy pracodawca przejmujący zakład pracy nie ma również obowiązku rozwiązywania z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy cywilnoprawnej umów wiążących je z poprzednim pracodawcą, ponieważ nie jest ich stroną. Umowy te powinny więc być rozwiązane lub kontynuowane przez strony tych umów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł:

Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców

W artykule przedstawiono również przykład omawiający problematykę przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA